استاندار همدان: هنر فرمانداران جذب سرمایه گذار بخش خصوصی است

همدان- ایرنا- استاندار همدان گفت: هنر فرمانداران جذب سرمایه گذار و تشویق بخش خصوصی به فعالیت های عمرانی با رویكرد ایجاد اشتغال است.

سید سعید شاهرخی روز سه شنبه در جلسه تدوین سند راهبردی و برنامه عملیاتی توسعه شهرستان جدید درجزین اظهار داشت: نرخ بیكاری همدان تا پایان برنامه ششم باید به 7.1 درصد برسد.
وی افزود: 2 شهرستان «رزن» و «درگزین» ظرفیت هایی بیش از سهمیه اشتغال پیش بینی شده برای سالجاری دارند.
شاهرخی اضافه كرد: بنابراین از فرمانداران این دو شهرستان انتظار می رود ظرفیت های منطقه ای خود را شناسایی و بررسی كرده و بتوانند بیش از میزان اشتغال پیش بینی شده، در جهت اشتغال حركت كنند.
استاندار همدان بیان كرد: تمامی اهالی روستای كاج در هنر «قاب سازی» فعال هستند و این روستا به تنهایی می تواند آوازه ملی پیدا كند.
شاهرخی افزود: فرمانداران برای كسب رتبه اول اشتغال و حتی رساندن نرخ بیكاری در این شهرستان ها به زیر هفت درصد باید مدعی شوند.
وی گفت: با توجه به اینكه فرمانداران شهرستان جدید درگزین و رزن در زمینه توزیع سهمیه دستگاهی نقطه نظری دارند باید كمیته ای تشكیل و به صورت دستگاهی میزان اشتغال را رصد كنند.
وی بیان كرد: 25 درصد از سهمیه اشتغال پیش بینی شده برای رزن به درگزین اختصاص یافته كه می توان این رقم اندك را تا حد قابل توجهی افزایش داد.
استاندار همدان از فرماندار رزن و درگزین خواست به صورت مستقل بدون در نظر گرفتن سهمیه پیش بینی شده میزان اشتغالی كه می توانند ایجاد كنند را بررسی و اطلاع رسانی كنند.
شاهرخی اضافه كرد: با توجه به فعال بودن كارخانه سیمان در این شهرستان می توان صنایع پایین دست را نیز در این مناطق مستقر كرد و در این راستا باید بخش صنعت برنامه ارائه دهد.
وی خواستار ساماندهی كارگاه های سنتی شد و گفت: گردهمایی كارگاه ها در یك مجتمع نباید زمینه ای برای ریزش و غیرفعال شدن آنها شود.
شاهرخی خواستار مطالعه علمی و كارشناسی شده در زمینه اقتصادی بودن یا نبودن ساماندهی و مستقر شدن كارگاه های سنتی و خانگی در یك مجتمع شد.
استاندار همدان اظهار داشت: مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان وعده ایجاد بازارچه مشاغل خانگی در صورت اختصاص زمین از سوی استانداری را داده بود كه انتظار می رود این وعده به زودی محقق شود.
شاهرخی با بیان اینكه وضعیت طرح های محرك هر سه ماه یكبار بررسی و در صورت وجود موانع آنها را باید رفع كرد، از احتمال سفر حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رییس جمهوری كشورمان در اواخر تابستان امسال به همدان خبر داد.
هیات دولت اوایل اسفند سال گذشته در اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات كشوری با ارتقای شهر «قروه درجزین» رزن به شهرستان «درگزین» موافقت كرد.
ساختمان فرمانداری شهرستان جدید «درگزین» به همراه ساختمان 2 بخشداری مركزی و شاهنجرین 15 اردیبهشت با حضور استاندار و امام جمعه همدان بهره برداری شد.
گفتنی است در این آیین علی اصغر ناظری پور به عنوان فرماندار شهرستان درگزین نیز معرفی شد.
پیشتر شهرستان رزن با سه بخش مركزی، قروه درجزین و سردرود دارای 126 روستای دارای سكنه و در مجموع 119 هزار نفر جمعیت در 81 كیلومتری مركز استان همدان قرار داشت كه قروه درجزین از این شهرستان منفك شد.
7526/2090