یادگار'اینكاها' با احداث فرودگاه در'ماچوپیچو' نابود می‌شود

تهران – ایرنا – دولت پرو در اقدامی كه با اعتراض باستان شناسان، مورخان و مردم محلی رو به رو شده، برای ساخت یك فرودگاه بین المللی در نزدیكی شهر ماچو پیچو كه یادگار اینكاهاست، چراغ سبز نشان داده است.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه فرانسوی لوفیگارو، در حالی كه همواره بیم آن می رفت كه یادگار اینكاها به دلیل بازدید قابل توجه گردشگران در معرض خطر نابودی قرار گیرد، قرار است یك فرودگاه در همان نزدیكی، گردشگران بیشتری را به این مكان باستانی برساند. این فرودگاه در مكانی احداث می شود كه مدخل ورودی به دره مقدس پرو شناخته می شود.
احداث فرودگاه، امكان پروازهای مستقیم از شهرهای بزرگی در آمریكای لاتین و ایالات متحده و رساندن گردشگران به آستانه ماچو پیچو را مهیا می كند.
به گفته كارشناسان، ساخت فرودگاه در این مكان، چشم انداز باستانی آن را از بین می برد.
منتقدان نیز می گویند پرواز هواپیماها در ارتفاع پایین بر فراز روستای «اولان تایتامبو»، به مخروبه های اینكا لطمه می زند و آرامش و زیبایی منطقه را نابود می كند.
یك میلیون و 500 هزار نفر در سال 2017 از ماچو پاچو بازدید كردند كه تقریبا دو برابر رقم تخمین زده شده از سوی سازمان یونسكو بود، امری كه آسیب زیادی به مخروبه های شكننده و بوم شناسی محلی وارد كرد.
حال احداث فرودگاه در این مكان، یونسكو را مجبور می كند كه ماچو پیچو را از فهرست میراث جهانی اش خارج كند.
در همین حال، طوماری در اعتراض به احداث این فرودگاه تنظیم و حمایت مردمی و صنعت گردشگری از آن مطالبه شده است تا نشان دهد كه این طرح مورد حمایت صنعت سیر و سفر نیست.
در حال حاضر، بیشتر گردشگران از فرودگاه «كوزكو» در پرو به منطقه ماچو پیچو سفر می كنند، فرودگاهی كه فقط یك باند دارد و هواپیماهای باریك پیكر مجاز به تردد در آن هستند.
ماچو پیچو شهری با دیوارهای سنگی جلا داده است كه مطابق معماری اینكاها ساخته شده است. بسیاری از باستان شناسان بر این باورند كه ماچو پیچو برای «پاچاكوتی» امپراطور اینكاها در سال های 1438 تا 1472، ایجاد شده است.
ماچو پیچو كه اغلب به اشتباه «شهر گمشده اینكاها» شناخته می شود، نماد معروف تمدن اینكا است.
فراهنگ**9109** 9053