سپك تاكرا رشته پیشگام در ورزش قهرمانی بانوان است

مراغه - ایرنا - رئیس كمیته سپك تاكرای آذربایجان شرقی با اشاره به موفقیت های بانوان استان در این رشته در سال های اخیر گفت: این رشته در ورزش قهرمانی بانوان پیشگام است.

به گزارش ایرنا، غلامرضا عبدی روز سه شنبه در جلسه هماهنگی توسعه سپك تاكرای بانوان افزود: در بخش بانوان این رشته و با تغییرات انجام شده و برنامه ریزی های مدون، وارد مرحله جدیدی از فعالیت های قهرمانی شده ایم.
وی اضافه كرد: سپك تاكرا به عنوان بخشی از هیات انجمن های ورزشی توانسته با راه اندازی تیم های پایه و كشف استعدادهای برتر، در مسابقات كشوری افتخار آفرینی های بزرگی داشته باشد.
عبدی گفت: نخستین تیم سپك تاكرای بانوان آذربایجان شرقی در مراغه تشكیل شده و در صورت حمایت از این رشته ورزشی شاهد گسترش این رشته مدال آور در تمامی شهرستان ها خواهیم بود.
وی افزود: حضور پرقدرت در مسابقات كشوری، برپایی و میزبانی از اردوهای تیم های پایه ملی، استعدادیابی و معرفی دختران مستعد برای حضور در تیم های ملی و برگزاری تمرینات مستمر تیم های پایه و بزرگسالان از جمله برنامه های تدوینی در بخش سپك تاكرای بانوان آذربایجان شرقی است.
رئیس كمیته سپك تاكرای مراغه نیز در این نشست با تاكید بر لزوم حمایت از این رشته ورزشی گفت: متولیان ورزشی به دور از شعارزدگی، از ورزشكاران این شهرستان به عنوان قطب سپك تاكرای كشور حمایت عملی داشته باشند.
اسلام جباری افزود: كمبود امكانات ورزشی از جمله كفش، توپ و مكان مناسب برای برگزاری تمرینات، از جمله ضعف هایی است كه در این رشته در مراغه احساس می شود.
وی با اشاره به وجود ظرفیت و استعدادهای ناب ورزشی در سپك تاكرای مراغه اضافه كرد: حضور 12 بازیكن از رده های مختلف سنی در بخش های دختران و پسران در تیم های ملی و نیز مربیان تیم های ملی از جمله غلامرضا عبدی به عنوان سرپرست تیم های ملی، فرصتی برای توسعه این ورزش است.
معاون اداره ورزش و جوانان مراغه نیز گفت: سپك تاكرا، گام مهمی در توسعه ورزش قهرمانی داشته و باید مورد حمایت قرار گیرد.
سلطانی افزود: پتانسیل های بزرگ ورزشی در این رشته از جمله باشگاه عبدی فرصت مغتنمی برای توسعه آن و افتخارآفرینی ها در سطح ملی و بین المللی برای این شهرستان است.
به گزارش ایرنا، در این نشست سمیه فضلی به عنوان مربی تیم سپك تاكرای بانوان مراغه انتخاب شد.
سپك تاكرا شبیه والیبال است اما به ‌جای دست از پا برای گذراندن توپ از تور استفاده می ‌شود این بازی از ورزش‌ های بومی جنوب شرق آسیا بوده و در تایلند، مالزی، لائوس و اندونزی بسیار محبوب است.
اندازه زمین و ارتفاع تور در این بازی شبیه بدمینتون بوده و هر تیم 3 بازیكن دارد و هر تیمی كه بتواند 2 ست از 3 ست بازی را از آن خود كند برنده مسابقه خواهد بود، هر ست 21 امتیاز دارد كه در ست سوم تنها كسب 15 امتیاز برای پیروز شدن تیم ها كافی ا‌ست.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487