۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
کد خبر 83322444
۰ نفر
شناسایی60 گونه گیاه درحال انقراض و نادر در اصفهان

اصفهان- ایرنا- معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان از شناسایی 60 گونه گیاه در حال انقراض، نادر و آسیب پذیر در این استان خبر داد.

عبدالرضا مهاجر روز سه شنبه در آستانه روز جهانی تنوع زیستی در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: بیشتر این گونه های گیاهی در مناطق جنوب و غرب استان اصفهان قرار دارند و برنامه هایی برای حفاظت و تكثیر آنها توسط اداره كل منابع طبیعی استان در دست اجراست.
وی با اشاره به اینكه 2 هزار گونه گیاهی در استان اصفهان وجود دارد، افزود: 46 درصد این گونه های گیاهی بومی منطقه هستند و از این تعداد بیش از 300 گونه ارزش غذایی و دارویی دارد.
معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان محصور كردن گونه های گیاهی نادر، در حال انقراض و آسیب پذیر را از جمله اقدام ها برای حفظ این گیاهان بیان كرد و گفت: با تكثیر و كاشت بذر توانسته ایم چتر حمایتی را بر سر این گونه های گیاهی گسترده كنیم.
وی با اشاره به اینكه كرفس كوهی، زرین گیاه، آویشن دنایی، موسیر، باریجه و آنغوزه از جمله گیاهانی است كه در مراتع و منابع طبیعی اصفهان می روید اما در دهه های گذشته به دلیل مصرف بی رویه آسیب پذیر شده است، تصریح كرد: این برداشت ها به رغم اعمال ممنوعیت انجام شده است.
مهاجر ادامه داد: با برگزاری كلاس های آموزشی برای ساكنان بومی منطقه و تدابیر لازم به دنبال حفظ این گونه های گیاهی هستیم.
وی زیر كشت بردن 2 هزار هكتار از زمین های كشاورزی مناطق جنوب و غرب استان اصفهان به كرفس كوهی و كشت موسیر در زمین های كشاورزی مناطق ییلاقی استان را از جمله تدابیر برای جلوگیری از برداشت بی رویه این گیاهان در مراتع استان بیان كرد و گفت: این اقدام موجب می شود تا انگیزه افراد برای برداشت این گیاهان از مراتع و منابع طبیعی كاهش یابد.
معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان همچنین قرق و حفاظت از مناطق محل رویش گیاهان در حال انقراض، نادر و آسیب پذیر را از دیگر برنامه های این اداره كل برای حفظ این گونه های گیاهی بیان كرد و افزود: در این راستا 18 پاسگاه ثابت در مراتع و منابع طبیعی استان ایجاد شده است و 50 گروه نیز از اول فروردین حفاظت از این گونه های گیاهی را برعهده دارند.
در استان اصفهان بیش از 2 هزار گونه گیاهی مربوط به 70 جنس و در قالب 130 خانواده شناسایی شده است كه از این تعداد 350 گونه دارویی، 45 گونه انحصاری، چهار گونه آسیب پذیر، 16 گونه نادر و 19 گونه در خطر انقراض محسوب می شود.
/6022 / 2093