۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۳
کد خبر: 83322441
۰ نفر
درمان دیابت با امواج فراصوت

تهران – ایرنا – مطالعات جدید نشان می دهد امواج فراصوت روشی غیرتهاجمی، بدون دارو و موثر برای افزایش سطح انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است.

لوزالمعده در افراد مبتلا به دیابت به مقدار كافی انسولین تولید نمی‌كند، به همین دلیل در دراز مدت بدن حساسیت خود را به انسولین از دست می‌دهد و نسبت به انسولین مقاوم می‌شود. سلول‌های بتا در پانكراس، وظیفه تولید، ذخیره و آزادسازی انسولین در مقابل قند در بدن را به عهده دارند. ترشح انسولین می‌تواند سطح گلوكز خون را در محدوده طبیعی نگه دارد، در صورت افزایش قند خون، بافت‌های بدن آسیب می‌بینند.
در صورت پیشرفت دیابت، سلول‌های بتا پركار می‌شوند. در این صورت ترشح انسولین افزایش یافته و انباشته می شود و به همین دلیل سلول‌های بتا از بین می‌روند. محققان همواره به دنبال روش هایی هستند كه از نابودی سلول های بتا جلوگیری كرده و ترشح انسولین را كنترل كند.
مطالعات اخیر محققان دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد امواج مافوق صوت روشی غیر تهاجمی و موثر برای این امر هستند. محققان با استفاده از امواج مافوق صوت، سلول‌های بتای مدل های حیوانی را به گونه ای تحریك كردند تا منجر به ترشح انسولین شود. در این حالت امواج صوتی بدون ایجاد شكاف در پوست، به ناحیه شكم و لوزالمعده تابانده می‌شود.
امواج مافوق صوت به امواجی گفته می‌شود كه فركانسی بالاتر از محدوده شنوایی انسان دارند. معمولا از امواج مافوق صوت برای تشخیص بیماری استفاده می‌شود، ولی این روش در درمان سنگ كلیه نیز كاربرد دارد و محققان امیدوارند در درمان دیابت نیز كارساز باشد. نتایج اولیه این مطالعه در مدل‌های حیوانی موفقیت آمیز گزارش شده است.
محققان دیگری در حال بررسی روش های درمانی سرطان پروستات با استفاده از امواج مافوق صوت هستند. این روش حتی می‌تواند گزینه‌ای برای درمان پاركینسون باشد.
علمی **9259**1485