در آزمایشگاه رباتیك فیس بوك چه می گذرد؟

تهران- ایرنا- اگرچه كسی فیس بوك را به عنوان یك شركت رباتیك نمی شناسد، اما این غول فعال در حوزه شبكه های اجتماعی به تازگی كار بر روی طراحی ربات هایی با قدرت تفكر و یادگیری مستقل را در آزمایشگاه رباتیك خود آغاز كرده است.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری «دیلی میل»، اغلب این ربات ها براساس آن چه كه فیس بوك از آن با عنوان الگوریتم یادگیری تقویتی (reinforcement learning) یاد می كند، از رویكردهای « یادگیری خود نظارتی (self-supervised learning)» برای افزودن بر هوش و اطلاعات خود استفاده می كنند. بدان معنا كه این ماشین ها مختارند تا به طور مستقل در اطراف پرسه بزنند، اشیا پیرامون خود را بشناسند و از طریق فرآیند آزمون و خطا قابلیت های جدید فراگیرند.

**رباتی كه همچون یك نوزاد راه می افتد
یكی از ماشین هایی كه در آزمایشگاه رباتیك فیس بوك در دست طراحی قرار دارد، رباتی شش پا و متحرك شبیه عنكبوت است كه یك بازوی رباتیك و یك دست شبه انسانی كه به حسگرهایی مجهز است، به این ماشین در لمس اشیا یاری می دهد.
این ربات از قبل نمی داند كه چطور باید راه برود یا این كه محیط پیرامونش چه شكلی است، اما با گذشت زمان با فراگرفتن اطلاعات بیشتر قابلیت های خود را تقویت می كند.
ربات عنكبوتی مذكور روش های مختلفی را برای راه رفتن امتحان می كند و هربار كه یك روش آن را به هدف خود نزدیك تر می كند، آن را در قالب پاداش تعبیر می كند و به این ترتیب یاد می گیرد كه كدام یك از روش ها موفقیت آمیز بوده و كدام ها نیستند.
در پستی كه محققان فیس بوك در این باره منتشر كرده اند، آمده است: « چالش یادگیری راه رفتن در این است كه ربات باید با كمك گرفتن از حسگرهایی كه برروی مفاصل هر 6 پای آن تعبیه شده اند، در مورد تعادل، موقعیت و جهت خود در فضا فكر كند.»
به عقیده این محققان، بدین ترتیب به جای روزها و هفته ها، ربات ها تنها در ظرف چند ساعت یاد می گیرند كه راه بروند.

** ربات كنجكاو
محققان شركت فیس بوك در یك ربات دیگر كه به دو بازو مجهز است نیز روش مشابهی را به كار گرفته اما این بار به جای استفاده از یك سیستم مبتنی بر پاداش، امكان كنجكاوی را به این ماشین اضافه كرده اند.
ماشین های «كنجكاو» مبتنی بر هوش مصنوعی برای كشف و به كارگیری چیزهای جدید و دستیابی به یك هدف خاص، پاداش می گیرند.
به گفته این محققان، «سیستم های مشابه پیشین پیرامون خود را به طور تصادفی وارسی می كردند اما ربات های ما این كار را به طور ساختاری و برای فرونشاندن حس كنجكاوی خود انجام می دهند.»
فیس بوك معتقد است كه می تواند از چیزهایی كه از تعلیم ربات های خود آموخته، برای كمك به آموزش مبتنی بر هوش مصنوعی در دیگر سناریوها مثل به كارگیری یك دستیار دیجیتال برای حدس خواسته كاربران، استفاده كند.
روشن نیست كه فیس بوك چگونه در آینده از این آموخته ها استفاده خواهد كرد اما این رهنمودها می تواند برای نخستین سخت افزار مجهز به هوش مصنوعی فیس بوك موسوم به Facebook Portal، مفید باشد.
علمی**9418**1485