پلیس نیوزیلند قاتل مسلمانان این كشور را تروریست معرفی كرد

تهران - ایرنا - پلیس نیوزیلند سرانجام پس از گذشته دو ماه، قاتل مسلمانان این كشور در حمله به دو مسجد كرایست چرچ را كه منجر به كشته شدن 51 نفر و مجروح شدن دستكم 40 نفر شد، برای اولین بار به طور رسمی با عنوان تروریست معرفی كرد.

به گزارش روز سه شنبه رسانه های آسیایی ،طی چند ماه گذشته كه از حمله به مسلمانان در دو مسجد نور و لینوود كرایست چرچ می گذرد هیچ یك از مسئولان ارشد یا نهادهای امنیتی نیوزیلند و همچنین رسانه های این كشور به طور رسمی این اقدام را یك حركت تروریستی معرفی نكرده بودند.
به گزارش شبكه ای بی سی استرالیا پلیس نیوزیلند سرانجام پس از بررسی مستمر و گفت وگو با خانواده های كشته شدگان روز سه شنبه برای نخستین بار «برنتون ترنت» عامل حمله به مساجد كرایست چرچ را رسما متهم به اجرای عملیات تروریستی علیه مسلمانان كرد.
متهم اصلی این اقدام تروریستی «برنتون ترنت» تروریست 28 ساله استرالیایی است كه وی تصاویر این اقدام جنایت بار خود را را نیز به طورمستقیم از صفحه فیسبوك خود در فضای مجازی منتشر كرد.
'جسیندا آردرن' نخست وزیر نیوزیلند ، از 15 مارس ،به عنوان 'روز تاریك تاریخ كشورش' یاد كرد و با ابراز همدردی با مسلمانان وعده رسیدگی به فاجعه تروریستی را به خانواده های قربانیان و جامعه مسلمانان این كشور اقیانوسیه داد.
آردرن پیشتر در اظهاراتی كه آن رادیدگاه شخصی خود نامیده بود، این اقدام را یك 'حمله تروریستی' بخوبی برنامه ریزی شده خوانده بود.
این حمله تروریستی با واكنش گسترده مقام های كشورهای مختلف جهان از جمله كشورهای اسلامی همراه شد.
ترنت پیشتر از سوی دادگاهی در كرایست چرچ متهم به قتل 50 نفر و تلاش برای كشتن 40 نفر دیگر شده بود اما امروز پلیس این كشور ، وی را یك براساس قوانین این كشور یك تروریست نامید كه اتهامش اجرای عملیات ترویستی در 2 مسجد نیوزیلند بوده است.
پلیس نیوزیلند در گزارش خود دراین زمینه تاكید كرده است كه تصمیم برای تروریستی بودن این حادثه پس از بررسی شواهد و مشورت با دادستان و متخصصان قوانین دولتی صورت گرفته است.
ترنت كه پس از این عملیات تروریستی توسط پلیس این كشور دستگیر شده ،اكنون در حبس به سرمی برد و قرار است پس از بررسی های روانشناختی پزشكی در دومین جلسه دادگاه خود در روز 14 ژوئن (24 خرداد) حضور یابد.
براساس حكم نخستین جلسه دادگاه تروریست استرالیایی، قرار است این قاتل تروریست، برای تعیین سلامت روان، آزمایش‌ روانپزشكی بدهد.
طبق گزارش پلیس نیوزیلند تایید اتهام تروریستی بودن حادثه مساجد كرایست چرچ امروز به خانواده های قربانیان و بازماندگان این حادثه نیز اعلام شده است.
پلیس نیوزیلند تاكید كرده كه 'متعهد به ارائه حمایت های لازم در جریان روند دادرسی چالش برانگیز این پرونده از خانواده های قربانیان و بازماندگان این حمله است.'
آساق**1599**1663**