۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۸
کد خبر: 83322371
۰ نفر
محققان كشور راندمان سلول‌های خورشیدی  را افزایش دادند

تهران- ایرنا- محققان در طرحی پژوهشی موفق به ساخت نوعی سلول خورشیدی پلیمری شدند كه طول عمر و راندمان این سلول‌ها را افزایش داده است.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، درحال حاضر سامانه های فتوولتاییك به دلیل تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی به الكتریكی و مزایای دیگری همچون قابلیت اطمینان بالا و عدم ایجاد آلودگی، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این اهمیت و توجه باعث تعریف طرحی پژوهشی توسط محققان كشور شد، این طرح با عنوان «بهبود پایداری و افزایش راندمان سلول های خورشیدی پلیمری یا پروسكایتی با استفاده از مواد تغییر فاز» با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شده است.
به گفته مجری این طرح پژوهشی، با انجام این پروژه سلول خورشیدی پلیمری و یا پروسكایتی برای ساخت سلول؛ روش های آسان، مقرون به صرفه و در دمای پایین مورد توجه قرار گرفت. البته در این طرح طول عمر سلول ها را بهبود دادند و برای این بهبود و افزایش راندمان سامانه خنك كننده حاوی مواد تغییر فاز را طراحی كردند.
اصلاح سامانه خنك كننده به گونه ای انجام می شود كه علاوه بر كنترل دمای سلول از نفوذ رطوبت به آن نیز جلوگیری كند.
بنابراین با انجام این تحقیق دانش فنی و همچنین سامانه خنك كننده برای سلول های خورشیدی پلیمری و پروسكایتی تولید شد. این سلول های خورشیدی می تواند برای تولید برق در منازل یا بر سقف ماشین های خورشیدی برای تولید انرژی الكتریكی مورد استفاده قرار گیرد.
بر اساس این گزارش، سلول های خورشیدی پلیمری و هیبریدی آلی-غیرآلی مانند پروسكایتی به دلیل داشتن انعطاف‌پذیری ذاتی، هزینه كم، فرایند محلولی و روش‌های سریع ساخت مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته اند. اگرچه عوامل بسیاری از جمله رطوبت بر پایداری سلول موثر هستند اما دما از جمله مهم ترین عامل های تخریب این سلول ها گزارش شده است. همچنین عامل دما بر تمامی مشخصات الكترونیكی سلول موثر است. از این رو ممانعت از افزایش دمای سلول خورشیدی تحت تابش می تواند به افزایش طول عمر این سلول ها كمك كند.
یكی از روش های قابل استفاده، كنترل دمای سلول و ممانعت از گرم شدن آن است كه می تواند با استفاده از مواد تغییر فاز انجام شود كه در این طرح مورد مطالعه قرار گرفت. در این پروژه، طراحی و ساخت سامانه خنك كننده برای این سلول ها با استفاده از مواد تغییر فاز مناسب انجام شد. همچنین، با توجه به اثرات تخریبی نفوذ رطوبت به سلول مطالعات بر كنترل نفوذ رطوبت با استفاده از سامانه خنك كننده كه شامل مواد تغییر فاز می شود نیز انجام شد.
علمی ** 9340**1485