ديدار شاه اردن و امير كويت به كاهش تنش در منطقه كمك مي كند

تهران - ايرنا - روزنامه 'الشرق' قطر در مطلبي نوشت: در حالي كه سعودي و امارات تلاش مي كنند بر آتش تنش ميان ايران و آمريكا در منطقه بيافزايند ديگر كشورها مانند اردن و كويت در تلاش براي آرام كردن اوضاع هستند.

الشرق روز سه شنبه نوشت ؛ در روزهايي كه تنش ميان آمريكا وايران تشديد شده است، ترافيك سفر مقامات كشورهاي منطقه به شدت پرحجم شده است، در اين ميان برخي از اين سفرها با هدف آرام كردن اوضاع و كاهش تنش انجام مي شود و برخي ديگر براي افزايش تنش و به وقوع پيوستن جنگ.
به نوشته اين روزنامه، مواضعي كه امارات، عربستان سعودي و بحرين از ابتداي آغاز تنش ها اتخاذ كرده اند نشان مي دهد كه اين كشورها در پي صلح يا گفت وگو ميان تهران و واشنگتن نيستند بلكه به دنبال جنگ افروزي ميان طرفين هستند.
الشرق نوشت: در بحبوحه اقدامات تنش زاي سعودي - اماراتي، سفري كه عصر ديروز (دوشنبه ) «عبدالله دوم» شاه اردن به كويت داشت و با شيخ صباح ديدار كرد از سفرهاي مثبت در منطقه به شمار مي رود.
بر پايه گزارش روزنامه قطري، شاه اردن و امير كويت در اين ديدار در خصوص آخرين تحولات منطقه از جمله تنش ميان ايران و آمريكا گفت وگو كردند و هردو طرف تاكيد كردند كه بايد براي آرام كردن اوضاع و كاهش تنش تلاش و اقدام كرد.
«خالد الجار الله» معاون وزير خارجه كويت كه در اين ديدار حاضر بود تاكيد كرد بايد براي دوركردن منطقه از درگيري احتمالي و عواقب خطرناك آن هركاري كه مي توانيم انجام دهيم.
به نوشته الشرق هر دو كشور مواضع مشتركي در خصوص كاهش تنش و آرام كردن اوضاع داشتند.
«مرزوق الغانم» رييس پارلمان كويت نيز پنجشنبه گذشته گفته بود كه اوضاع در منطقه امن و اطمينان بخش نيست و 'خدا نكند' كه در منطقه خليج فارس جنگي رخ دهد.
روزنامه 'الدستور' اردن نيز به نقل از يك مقام دولتي نوشت كه اردن از راه حل سياسي منتهي به ثبات و آرامش حمايت مي كند و نمي خواهد جنگ ديگري در منطقه رخ دهد.
اين روزنامه هم چنين نوشت حضور و مشاركت شاه اردن در نشست سران مكه به همين منظور صورت مي گيرد.
الشرق اضافه كرد؛ در حالي كه كويت و اردن در تلاش هستند تا تنش و درگيري در منطقه از طريق راه حل سياسي و گفت وگو حل شود رياض و ابوظبي كينه توزي و دشمني خود با ايران را بزرگنمايي مي كنند تا اينكه واشنگتن مستقيم وارد تنش نظامي با تهران شود، آخرين سخنان ضدايراني 'عادل الجبير' وزير مشاور سعودي نيز گواه و شاهد اين سياست جنگ افروزانه ي سعودي - اماراتي است.
«عبدالله دوم» شاه اردن عصر روز گذشته در راس هيئتي بلندپايه عازم كويت شد و با امير كويت و مقامات ارشد اين كشورديدار كرد.
«أيمن الصفدي» وزير خارجه اردن، «بشر الخصاونه» مشاور ديوان پادشاهي اردن و «صقر ابوشتال» سفير اردن در كويت و نيز «مرزوق الغانم» رئيس پارلمان كويت، «جابر المبارك الحمد الصباح» نخست‌وزير كويت و «خالد الجار الله» معاون وزير خارجه كويت از مقامات ارشد حاضر در اين ديدار بودند.
خاورم**9208**1508