تاكيد چاووش اوغلو بر مبارزه با افراد وابسته به گولن در وزرات خارجه تركيه

آنكارا- ايرنا- مولود چاووش اوغلو با اشاره به حكم بازداشت 249 نفر از كارمندان وزارت خارجه اين كشور كه متهم به عضويت در گروه فتح الله گولن هستند، گفت: 95 درصد اين افراد، با اتهامات و با دلايل مبرهن از وزارت خارجه اخراج شده اند.

خبرگزاري آناتولي در روز سه شنبه با اعلام اين خبر افزود: مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه تركيه كه در مكزيك به سر مي برد با اشاره به اينكه افراد اخراجي از وزارت خارجه، با تقلب و دستكاري در آزمون هاي ورودي از سوي اعضاي گروه فتح الله گولن به عنوان كارمند پذيرفته شده بودند، اظهار داشت: 95 درصد افراد بازداشتي به دلايل و اتهامات مشابه اخراج و بازداشت شده اند. وزارت امور خارجه در مبارزه با اين گروه، راه درست را انتخاب كرده است.
وي با بيان اينكه موج اخراج و بازداشت با هماهنگي گسترده بين دادستاني تركيه و وزارت امور خارجه صورت گرفت، افزود: اعضاي گروه تروريستي فتح الله گولن مي بايستي به صورت كامل از سازمان ها و نهادهاي دولتي تركيه پاكسازي شوند. در صورت وجود خائن در داخل سازمان هايمان، وجود سازمان و يا كشور قدرتمند امكان پذير نيست.
ديروز دوشنبه شبكه خبري اسكاي نيوز به نقل از منابع تركيه اي گزارش داد كه مقامات اين كشور دستور بازداشت 249 نفر از كارمندان وزارت امور خارجه را به اتهام دست داشتن در كودتاي نافرجام 2016 صادر كرده اند.
خبرگزاري رسمي تركيه اعلام كرد كه تاكنون 91 نفر دستگير و حكم بازداشت بيش از 240نفر از كارمندان وزارت خارجه نيز صادر شده است.
مقامات دولت تركيه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را بيش از 230 هزار نفر اعلام و بيان كرده اند كه اين افراد به صورت مستقيم و غيرمستقيم در كودتاي 15 جولاي سال 2016 تركيه نقش داشتند.
تركيه مدعي است كه فتح الله گولن با تشكيل گروهي موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشكيلات قضايي، نظامي، آموزشي و اركان دولتي، كودتاي 15 جولاي(25 تيرماه سال 1395) را سازماندهي كرده است.
در كودتاي 15 جولاي سال 2016 (25 تير ماه 1395) تركيه 249 نفر كشته و 2 هزار و 193 نفر نيز زخمي شدند.
محاكمه عوامل كودتاي نافرجام 15 جولاي تركيه در مراجع قضايي تركيه جريان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم رديف اول معرفي شده است.
خاورم**9489**1144