زارعی:چالش های ایران و آمریكا با تحول معناداری مواجه شده است

تهران - ایرنا - مدیر موسسه اندیشه سازان نور با تاكید بر این كه چالش های ایران با مخالفان بویژه آمریكا با تحول عمده و معنداری مواجه شده است، گفت: زمانی آمریكایی ها برای محور جمهوری اسلامی می جنگیدند اما اكنون برای كاستن از نفوذ منطقه ای ایران تلاش می كنند.

«سعدالله زارعی» امروز سه شنبه در نخستین جشنواره بین المللی تحلیلگر برتر در حوزه سیاست خارجی در سالن همایش بانك توسعه تعاون درباره بیانیه گام دوم رهبری، گفت: با نگاهی به تركیب و متن متوجه می شویم این بیانیه تهاجمی است كه رهبری براي مدیریت تحولات بسیار مهم آینده و شرایط پیشرو مهندسی و بیان كردند.
وی ادامه داد: تهاجمی از این جهت كه شرایط گذاری را طی می كنیم كه در دو دهه آینده مسائل جهان برای مدت طولانی تعیین تكلیف مي شود و با شكل گیری پارادایم جدید در روابط بین الملل، دست كم 40 تا 50 سال بر جهان حاكم خواهد بود و ما باید در این پارادایم اثر و جایگاه مهمی داشته باشیم.
این كارشناس مسائل بین الملل با بیان اینكه مقام معظم رهبری در این بیانیه انقلاب اسلامی و امتیازات آن را در مقایسه سایر انقلاب ها شرح می دهند، اظهار داشت: تعبیری كه ایشان می فرمایند این است كه «انقلاب اسلامی تنها انقلابی است كه چله پرافتخار و بدون خیانت به آرمان هایش پشت سر گذاشته است».
زارعی افزود: با نگاهی به انقلاب ها در می یابیم كه ظهور و سقوط محتوا، مضمون و وفاداری به آرمان ها، ظهور و سقوط انقلاب ها كمتر از 10 تا 15 سال بوده است اما انقلاب اسلامی پس از چهار دهه هنوز حرف های خود را می زند بی آنكه تكراری باشد. مقام معظم رهبری می فرمایند این انقلاب اصالت خود را حفظ كرد و در عین حالی كه تصحیح پذیر است، انفعال پذیر نیست و به مسیر خود ادامه می دهد.
وی اضافه كرد: مقام معظم رهبری با ذكر دستاوردهای انقلاب اسلامی چون مدیریت جهادی، پیشرفت علمی، مشاركت گسترده و بینش بالای سیاسی مردم، عدالت نسبی در توزیع امكانات عمومی، افزایش عیار و ثبات معنویت می فرمایند این انقلاب به عنوان نماد پرشكوه در دنیا، چشم ملت ها را متوجه خوده كرده است.
مدیر موسسه اندیشه سازان نور تصریح كرد: رهبری می فرمایند چالش های ایران و مخالفان به ویژه آمریكا با تحول عمده و معناداری مواجه است. مثلا زمانی چالش دو كشور بر سر بقای جمهوری اسلامی بود كه آمریكایی ها برای محو جمهوری اسلامی می جنگیدند اما هم اكنون آمریكا برای كاستن از نفوذ ایران می جنگند. در گذشته مثلا زمان دفاع مقدس، چالش آمریكا با ایران برسر دستیابی با توانایی دفاعی بود اما الان چالش آنها كاهش برد موشك های ایران است.
زارعی با اشاره به هفت توصیه رهبری در این بیانیه همچون توجه به علم و پژوهش برای جبران عقب افتادگی اظهار داشت:توصیه های مقام معظم رهبری برای حركت موفق در پارادایم آینده به خوبی تدوین شده است مساله این است كه ما در پژوهشگاه ها و در عرصه رسانه و فرهنگ وظیفه داریم این حركت اصیل درون متنی جامعه را به سمت آینده سوق دهیم و باید به ظرفیت ها، توانایی ها و با درستی راه ایمان داشته باشیم.
وی با بیان اینكه سخن گفتن از آرمان های 40 ساله انقلاب اسلامی به معنای ایستایي نیست، خاطرنشان كرد: از درون محافل آمریكایی، اروپایی، عربی و آسیایی این مطلب مكرر شنیده می شود ایران ظرفیت بزرگی دارد و نمی شود با آن چالش نظامی كرد و این چالش به نتیجه نمی رسد یا ایران می تواند بر چالش ها غلبه كند.
زارعی با تاكید بر اینكه برای حركت قوی در پارادایم مطرح شده از سوی رهبری، ما ظرفیت هایي چون رهبری، نشاط درون نظامی، منطق قابل قبول و رفقای قابل اتكا بین المللی در سطح خرد و كلان را داریم كه آمریكایی ها با آن چالش دارند، ابراز داشت: باید كمك كنیم این مساله درست فهم شود و خدایی نكرده بعضی ها از منطقه ای پرفرصت زمین سوخته ترسیم نكنند و از ایران قدرتمند به دلیل مشكلات اقتصادی ، ایران ضعیف را به تصویر نكشند.
سیام *3202*2021**