صدها قطعه از ماهيان كپور سد گلابر شهرستان ايجرود تلف شدند

زنجان - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان ايجرود گفت: صدها قطعه ماهي كپور در سد خاكي گلابر شهرستان ايجرود واقع در استان زنجان، تلف شدند.

حامد تقي بيگلو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: تلفات ماهي در اين سد خاكي از هفته گذشته شروع شده و ميزان آن به تدريج افزايش يافته و هرچند به دليل تخم ريزي فصل ممنوعه براي صيد است اما بايد تا زمان تشخيص بيماري از صيد و مصرف اين ماهيان به دليل احتمال بيماري و ايجاد مسموميت غذايي اجتناب شود.
وي با بيان اينكه ماهيان تلف شده در اين سد، مشكوك به ويروس و انگل هستند، اظهار داشت: ماهيان بومي منطقه ازقبيل زردپر و ماهيان رها شده از سوي شيلات همچون فيتوفاگ و بيگ هد در اين سد خاكي وجود دارد اما در زمان حاضر تلفات مربوط به كپور ماهي است.
تقي بيگلو با اشاره به اينكه هنوز ميزان خسارت وارده برآورد نشده است، افزود: با توجه به وسعت سد، هنوز آمار دقيقي از ميزان تلفات در دست نيست و ميزان مرگ و مير ماهيان اين سد پس از جمع آوري لاشه ها، مشخص و اعلام خواهد شد.
وي تصريح كرد: پس از جمع آوري و آهك پاشي و ضد عفوني لاشه ها، نسبت به معدوم سازي و دفن بهداشتي، اقدام خواهد شد و به منظور انجام اين كار، كارگروهي تشكيل شده است.
تقي بيگلو، با بيان اينكه اين بيماري، مشترك بين ماهي و پرندگان نيست و ظاهرا مختص بيماري آبزيان است هرچند اين موضوع هنوز قطعي نيست افزود: در حال حاضر تعدادي از لاشه ها در مركز و همچنين حاشيه هاي سد گلابر، مشاهده مي شود و برخي پرنده هاي بومي نيز از آنها تغذيه مي كنند.
رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان ايجرود گفت: تاكنون تلفات ماهي به اين گستردگي در اين سد مشاهده نشده بود اما در طي هفت سال اخير تلفات بسيار محدودي را بر اثر بارش ها، سيل و استرس بهاري، شاهد بوديم.
تقي بيگلو تصريح كرد: به خاطر تلفات زياد ماهي در اين سد، در سطح شهرستان جلسه اي در فرمانداري از سوي محيط زيست با نمايندگان اداره هاي مرتبط از جمله جهاد سازندگي، شبكه بهداشت، امور آب و دامپزشكي، تشكيل شد و با توجه به اينكه بخشي از اين سد خاكي نيز در حوزه شهرستان خدابنده قرار دارد با اين شهرستان نيز هماهنگي هاي لازم صورت گرفت.
وي افزود: 2 مورد نمونه برداري از آب تحت شرايط استريل جهت بررسي ميكروب آب و همچنين بررسي عناصر موجود در آب به لحاظ PH (ميزان اسيد يا قليايي بودن آب)، TDS (ميزان مواد جامد حل شده در آب) و EC (هدايت الكتريكي آب كه نشان دهنده ميزان املاح هادي موجود در آن است) صورت گرفته است.
تقي بيگلو ادامه داد: 2 مورد نمونه برداري از لاشه و ماهيان زنده نيز انجام و اين نمونه ها به منظور علت و تشخيص بيماري به سازمان دامپزشكي تهران ارسال شده است.
به گزارش ايرنا، سد گلابر شهرستان ايجرود در كيلومتر 35 مسير ارتباطي زنجان - بيجار واقع است.
6084/6085