شهرداری بروجرد سهم نیم درصدی كتابخانه ها را پرداخت كند

بروجرد - ایرنا - مدیر امور كتابخانه های عمومی بروجرد گفت: با توجه به 15 هزار عضو فعال كتابخانه های عمومی این شهرستان باید نسبت به پرداخت سهم نیم درصدی كتابخانه ها از درآمد شهردای ها جدیت بیشتری وجود داشته باشد.

به گزارش ایرنا، داوود پهلوان روز سه شنبه در نشست انجمن كتابخانه های عمومی و نهضت مطالعه مفید در سالن جلسات اداره ارشاد بروجرد اظهارداشت: سهم نیم درصدی كتابخانه های از درآمد شهرداری ها باید بصورت ماهانه پرداخت شود چرا كه هم اكنون كتابخانه ها در تامین بسیاری از هزینه های خود ناتوان هستند.
وی افزود: شركت در نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و با محوریت ترویج فرهنگ رضوی از اول اردیبهشت ماه آغاز شده و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد.
پهلوان با اشاره به اینكه اختتامیه این جشنواره در دهه كرامت برگزار می شود، بیان كرد: 12 كتاب برای شركت در این جشنواره در نظر گرفته شده و در2 بخش مكتوب و آنلاین برگزار می شود.
مدیرامور كتابخانه های عمومی بروجرد با بیان اینكه شركت در این جشنواره بصورت فردی، گروهی و خانوادگی امكان پذیر است، اضافه كرد: این جشنواره در حوزه های كودك و نوجوان، جوان و بزرگسالان برگزار می شود.
وی با تاكید بر ضرورت ترویج فرهنگ رضوی ادامه داد: همه دستگاه ها و به خصوص شهرداری بروجرد باید در خصوص تبلیغات این جشنواره فرهنگی همكاری كند و بنوعی همه دستگاه هایی كه مرتبط با كتاب و كتابخوانی هستند در راستای ترویج فرهنگ مطالعه دراطلاع رسانی جشنواره رضوی اقدام كنند.

*** پرداخت نیم درصد سهم كتابخانه یك اولویت است
رئیس شورای شهر بروجرد با تاكید بر ضرورت به موقع پرداخت سهم نیم درصدی كتابخانه های از درآمد شهرداری گفت: ما در شورای شهر و شهرداری با مشكلات مالی مواجه هستیم ولی پرداخت این سهم نیم درصد یك اولویت است كه شهردای نسبت به پرداخت آن اقدام خواهد كرد.
موسی نیكوكار افزود: امیدواریم این سهم نیم درصد بزودی توسط شهرداری پرداخت شود و چنانچه محقق نشد به صورت شخصی حاضر به پرداخت آن هستم چرا كه ترویج فرهنگ كتابخوانی یك ضرورت است كه از سوی همگان باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینكه میزان پرداخت عوارض خودرو و نوسازی بصورت محسوسی كاهش یافته است، اظهارداشت: در خصوص سرانه مطالعه آمارهای متفاوتی از 2 دقیقه تا 42 دقیقه وجود دارد ولی آنچه مسلم است باید ترویج فرهنگ مطالعه از همان دوران كودكی آغاز شود و كودكان را با محیط ها و فضاهای كتابخوانی مانوس كرد.
رئیس شورای شهر بروجرد با اشاره به اینكه مطالعه در بسیاری از عملكرد ها و رفتار افراد اثرگذاراست، ادامه داد: در بروجرد روزانه 240 تن زباله تولید می شود و بطور روزانه 6 بار زباله های جمع آوری می شوند این در حالیست كه در شهری همچون اصفهان روزی یكبار زباله ها جمع آوری می شوند و مردم در كاهش تولید زباله همكاری مطلوبی دارند.
نیكوكار یادآور شد: سرانه تولید زباله در بروجرد 600 گرم و این میزان در اصفهان 150 گرم است.
وی درخصوص میزان فضای سبز بروجرد اضافه كرد: سرانه فضای سبز در كشور 12 متر و در بروجرد 16 متر است.

*** شهرداری بحران زده است
شهردار بروجرد با تاكید بر ضرورت پرداخت سهم نیم درصدی كتابخانه ها از درآمد شهردای ها گفت: شهرداری ما بی پول نیست بلكه طی سال های گذشته تا به امروز به یك دستگاه خدمات رسان بحران زده تبدیل شده است.
رحیم جافری افزود: پرداخت نیم درصدی سهم كتابخانه ها در واقع حداقل میزان تعیین شده حق قانونی كتابخانه ها است و اگر وضع ما در شهردای خوب شود ما حاضریم بیشتر از این میزان را نیز پرداخت كنیم.
وی اظهارداشت: بسیاری از مشكلات ما ناشی از عدم مطالعه و سواد كافی است خیلی از افرادی كه در بخش خدمات فضای سبز بدون هیچگونه فیلتر جذب شده اند بعد از مدتی با ارائه مدارك تحصیلات دانشگاهی خواهان ارتقای خود در بخش های اداری هستند بدون اینكه كمترین دوره های آموزشی را گذرانده اند.
وی بیان كرد: ترویج فرهنگ مطالعه باید مورد توجه قرار گیرد و هر گونه هزینه در این بخش نوعی سرمایه گذاری به شمار می رود.
جافری با اشاره به ایجاد جذابیت های كتابخوانی اضافه كرد: اینترنت و فضای مجازی باعث كاهش میزان مطالعه مفید شده و حتی مطالعه درسی و دانشگاهی در بین دانشجویان را كاهش داده است.
شهردار بروجرد گفت: باید بدنبال راهكارهایی بود تا بتوان فضای مجازی را محدودتر كرد و تلاش كرد تا شیب مطالعه به سمت كتاب كه ماندگاری بیشتری دارد سوق داده شود.

***زمین برای تاسیس كتابخانه در اختیار كانون پرورش فكری قرار گیرد
رابط كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان بروجرد افزود: این كانون آمادگی راه اندازی یك كتابخانه در شهرك اندیشه را دارد اما سال هاست علی رغم گرفتن موافقت در جلسات مشابه، اما در عمل موفق به تامین زمین مورد نیاز نشده است.
فاطمه عمادی پوراظهارداشت: كانون پرورش فكری و اداره كتابخانه ها در بخش كودكان و نوجوانان و در زمینه ترویج فرهنگ كتابخوانی همكاری دارند و این آمادگی وجود دارد در صورت تامین زمین مورد نیاز تمامی اقدامات مرتبط با ساخت كتابخانه را انجام دهد.
به گزارش ایرنا، فرماندار بروجرد در راستای درخواست كانون پرورش فكری تاكید كرد: شهرداری و شورای شهر بررسی های لازم را انجام دهند و از محل زمین های فرهنگی یك هزار متر را برای این منظور مشخص كنند تا كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در آن محل كتابخانه بسازد.
1920/7273