۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۵
کد خبر: 83322225
۰ نفر
نماینده تربت جام و بابلسر از پاسخ های وزیر كشور قانع شدند

تهران-ایرنا-جلیل رحیم آبادی نماینده تربت جام درباره علت بلاتكلیفی زمین های مردم در منطقه مرزی شرق كشور و ولی الله نانواكناری نماینده بابلسر در مورد دپوی زباله در نواحی شهری استان مازندران از پاسخ های عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور قانع شدند.

جلیل رحیمی جهان آبادی در جلسه علنی امروز -سه شنبه-مجلس در طرح سوال خود از وزیر كشور گفت: مرزها در همه جای دنیا فرصت است ولی برای ما تبدیل به مصیبت شده است و حقوق مردم ما در مناطق مرزی شرق كشور رعایت نمی شود.
وی اظهار داشت: ما از وزیر كشور سوال داریم كه علت بلاتكلیفی زمین های مردم در منطقه مرزی شرق كشور(خراسان رضوی، تربت جام،صالح آباد و تایباد) و عدم دسترسی مردم به زمین های كشاورزی، وضعیت جبران خسارات، حق آبه و بی توجهی به حق مالكیت مردم در مرز چیست؟
وی ادامه داد: هم اكنون در فصل بهار قرار داریم و عشایر ما نیاز به آذوقه دارند، اما آنان نه جو و نه گندم دارند و نمی گذارند كه از زمین ها و دشت های مرزی برای دام های خود استفاده كنند.
رحیمی جهان آبادی گفت: بنده درخواست تعیین یك هیات برای بررسی وضعیت آن ها دارم چرا كه نمی گذارند آنان از این زمین ها استفاده كنند.

**نماینده بابلسر از پاسخ های وزیر كشور قانع شد
ولی الله نانواكناری نماینده بابلسر در طرح سوال خود از وزیر كشور گفت: با توجه به این كه دپوی زباله در نواحی شهری شهرستان های بابلسر و فریدون كنار و شهرهای استان مازندران را تهدید می كند و با توجه به تذكرات مكرر به وزیر كشور و استاندار مازندران چرا اقدامی صورت نگرفته است؟
وی افزود: فرق استان های شمالی با دیگر استان ها این است كه مسیر بعد از سلسله جبال البرز، رودخانه های متعددی به دریای خزر سرازیر می شود همه دپوهای زباله در كنار رودخانه ها می باشد كه تمام شیرآبه های آن در رودخانه ها جاری است كه این رودخانه ها به زمین های كشاورزی و بعد از آن به دریا متصل می شوند.
وی گفت: میلیون ها ماهی در فصل صید به صورت فلج شده در ساحل افتاده اند، نگرانی من این است كه در آینده با بیماری های متعددی رو به رو شویم.

**وزیر كشور موضوع پسماندها را به صورت جدی پیگیری كند
علی لاریجانی پس از اظهارات ولی الله نانواكناری نماینده بابلسر در موضوع پسماندها گفت: نكاتی كه نانواكناری در مورد پسماندهای شمال می گویند خیلی مهم است رحمانی فضلی مساله پسماندها در استان های شمالی موضوعی است كه خود شما باید وقت بگذارید تا این موضوع حل شود
جنوب، شمال و بقیه شهرهای كشور با این مشكل رو به رو هستند، در قانون برنامه هم به این موضوع تاكید شده است باید در این موضوع وقت گذاشت و آن را به سامان رساند.
ولی الله نانواكناری در پاسخ به علی لاریجانی رییس مجلس گفت: اگر این تعهد ایجاد شود كه وزیر كشور، رییس سازمان محیط زیست و وزیر جهاد كشاورزی و نیرو جلسه ای را با مجمع نمایندگان شمال بگذارند و برای این موضوع چاره اندیشی شود از پاسخ به این سوال قانع می شود.
علی لاریجانی رییس مجلس اظهار داشت: وزیر كشور این موضوع را با جدیت پیگیری كند
سیام**1058**9121