۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
کد خبر 83322217
۰ نفر
قم در روز میلاد امام حسن(ع) غرق در نور و سرور است

قم - ایرنا - شهر مقدس قم در سالروز میلاد دومین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت، حضرت امام حسن مجتبی(ع) غرق در جشن و نور و سرور است.

به گزارش ایرنا، در نیمه ماه مبارك رمضان، ماه ضیافت و رحمت الهی، شهر قم مسرور از میلاد خجسته كریم اهل بیت(ع)، آذین بندی و چراغانی شده و در شب و روز ولادت با سعادت این امام همام، مظهر شجاعت، ایمان، شهامت و سخاوت یكپارچه غرق در شادمانی است.
شهر مقدس قم در شب میلاد این امام كریم و مهربان حال و هوای ملكوتی داشت، حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمكران با اجرای برنامه های مداحی اهل بیت(ع) میزبان هزاران تن از شیفتگان خاندان اهل بیت عصمت و طهارات(ع) بودند كه از سراسر كشور خود را به این اماكن مقدس رسانده تا با شركت در جشن سالروز ولادت حسن مجتبی(ع)، این عید فرخنده را به حضرت فاطمه معصومه(س) و حضرت ولی عصر(عج) تبریك بگویند.
مردم قم در جای جای این شهر مقدس با برگزاری آیین های جشن و سرور، میلاد حضرت امام حسن مجتبی(ع) را گرامی داشتند. در این ساعات سراسر نور و معنویت، بارگاه ملكوتی حضرت فاطمه معصومه(س) و بقاع متبرك امامزدادگان میزبان قلب های پاك و با صفای هزاران زائر، عاشق و شیفتگان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت است كه برای عرض تبریك در این اماكن مقدس گردهم آمده اند.
مردم روزه دار و زائران با در دست گرفتن شاخه های گل و حضور در حرم مطهر به مداحی اهل بیت(ع)، مولودی خوانی و سخنرانی در خصوص زندگی گهربار این امام بخشنده گوش جان داده و قرار است در آیین جز خوانی قرآن كریم كه همه روزه در ماه مبارك رمضان در این مكان مقدس برگزار می شود، شركت كنند.
مراسم جشن و سرور در مساجد و تكایا و دیگر اماكن متبرك و در دفاتر و بیوت مراجع تقلید و دفتر مقام معظم رهبری در قم با حضور محبان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برگزار شد.
طلبه های غیر ایرانی هم دوش با مردم متدین در جشن سالروز میلا این امام بخشنده شركت كردند. حضور پیر و جوان، زنان و كودكان در حرم مطهر و شركت در برنامه های فرهنگی و معنوی از زیباترین جلوه های این روز بزرگ بود.
امام حسن فرزند امام علی بن ابی‌طالب(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) در شب نیمه ماه مبارك رمضان سال سوم هجری قمری در شهر مدینه دیده به جهان گشود. ابو محمد تنها كنیه آن حضرت و سبط، سید، زكی و مجتبی از القاب ایشان می باشد كه مجتبی معروفترین لقب دومین پیشوای شیعیان است، هم چنین امام حسن(ع) از جهت منظر و اخلاق و پیكر و بزرگواری به رسول اكرم(ص) بسیار شبیه بود.
حسن بن علی(ع) بیش از چند سال از دوران جد بزرگوارش را درك نكرد، چراكه ایشان تقریبا هفت سال بیش نداشت كه پیامبر اسلام رحلت كرد. پس از رحلت پیامبر(ص) تقریبا 30 سال در كنار پدرش امیر مومنان(ع) قرار داشت و پس از شهادت پدرش (در سال 40 هجری) به مدت 10 سال امامت امت را به عهده داشت.
مردم در مسجد كوفه در روز بیست و یكم ماه رمضان سال چهلم هجرت بعد از شهادت مولی الموحدین(ع)، با امام حسن(ع) بیعت كردند.
یكی از خلفای زمان امام حسن مجتبی(ع) معاویه بود كه پس از توطئه های فراوان، اوضاعی برای امام(ع) پیش آورد كه امام جز صلح با معاویه، راه حل دیگری نداشت، از این رو سرانجام پیشنهاد صلح معاویه را قبول كرد، امام حسن(ع) با پذیرش صلح از برادر كشی و خونریزی و قتل عام شیعه كه هدف اصلی معاویه بود جلوگیری كرد.
تمامی تلاش امام حسن پس از قبول صلح این بود تا در تمام این مدت به حفظ نیروهای كیفی و خالص، بازسازی نیروهای خسته و تفسیر صحیح اسلام بپردازد و زمینه انقلاب سرخ حسینی(ع) را فراهم سازد.
امام حسن(ع) فردی بسیار شجاع و با شهامت بود و ایشان در جنگ های بسیاری شركت كرده بود و هرگز ترس و بیم در وجود او راه نداشت، این امام همام در راه پیشرفت اسلام از هیچ گونه كاری دریغ نمی ورزید و همواره آماده مجاهدت در راه خدا بود.
پیشوای دوم، دارای خصوصیات اخلاقی و رفتاری بسیاری از نظر علم، تقوی، زهد و عبادت داشت و به علت سخاوت بی حد به كریم اهل بیت(ع) شهرت یافت و از لحاظ بذل و بخشش و دستگیری از بیچارگان و درماندگان نیز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود.
سیره عملی آن حضرت در تمام شئون زندگی الگویی برای تمام زنان و مردان عالم است، كریم اهل بیت(ع) سرانجام در روز 28 صفر سال 50 هجری قمری با توطئه معاویه براثر مسمومیت در سن 48 سالگی به شهادت رسید و در قبرستان «بقیع » در مدینه به خاك سپرده شد.
1175/