۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
کد خبر 83322180
۰ نفر
قم در روز ميلاد امام حسن(ع) غرق در نور و سرور است

قم - ايرنا - شهر مقدس قم در سالروز ميلاد دومين اختر آسمان امامت و ولايت، حضرت امام حسن مجتبي(ع) غرق در جشن و نور و سرور است.

به گزارش ايرنا، در نيمه ماه مبارك رمضان، ماه ضيافت و رحمت الهي، شهر قم مسرور از ميلاد خجسته كريم اهل بيت(ع)، آذين بندي و چراغاني شده و در شب و روز ولادت با سعادت اين امام همام، مظهر شجاعت، ايمان، شهامت و سخاوت يكپارچه غرق در شادماني است.
شهر مقدس قم در شب ميلاد اين امام كريم و مهربان حال و هواي ملكوتي داشت، حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمكران با اجراي برنامه هاي مداحي اهل بيت(ع) ميزبان هزاران تن از شيفتگان خاندان اهل بيت عصمت و طهارات(ع) بودند كه از سراسر كشور خود را به اين اماكن مقدس رسانده تا با شركت در جشن سالروز ولادت حسن مجتبي(ع)، اين عيد فرخنده را به حضرت فاطمه معصومه(س) و حضرت ولي عصر(عج) تبريك بگويند.
مردم قم در جاي جاي اين شهر مقدس با برگزاري آيين هاي جشن و سرور، ميلاد حضرت امام حسن مجتبي(ع) را گرامي داشتند. در اين ساعات سراسر نور و معنويت، بارگاه ملكوتي حضرت فاطمه معصومه(س) و بقاع متبرك امامزدادگان ميزبان قلب هاي پاك و با صفاي هزاران زائر، عاشق و شيفتگان خاندان اهل بيت عصمت و طهارت است كه براي عرض تبريك در اين اماكن مقدس گردهم آمده اند.
مردم روزه دار و زائران با در دست گرفتن شاخه هاي گل و حضور در حرم مطهر به مداحي اهل بيت(ع)، مولودي خواني و سخنراني در خصوص زندگي گهربار اين امام بخشنده گوش جان داده و قرار است در آيين جز خواني قرآن كريم كه همه روزه در ماه مبارك رمضان در اين مكان مقدس برگزار مي شود، شركت كنند.
مراسم جشن و سرور در مساجد و تكايا و ديگر اماكن متبرك و در دفاتر و بيوت مراجع تقليد و دفتر مقام معظم رهبري در قم با حضور محبان و ارادتمندان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) برگزار شد.
طلبه هاي غير ايراني هم دوش با مردم متدين در جشن سالروز ميلا اين امام بخشنده شركت كردند. حضور پير و جوان، زنان و كودكان در حرم مطهر و شركت در برنامه هاي فرهنگي و معنوي از زيباترين جلوه هاي اين روز بزرگ بود.
امام حسن فرزند امام علي بن ابي‌طالب(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) در شب نيمه ماه مبارك رمضان سال سوم هجري قمري در شهر مدينه ديده به جهان گشود. ابو محمد تنها كنيه آن حضرت و سبط، سيد، زكي و مجتبي از القاب ايشان مي باشد كه مجتبي معروفترين لقب دومين پيشواي شيعيان است، هم چنين امام حسن(ع) از جهت منظر و اخلاق و پيكر و بزرگواري به رسول اكرم(ص) بسيار شبيه بود.
حسن بن علي(ع) بيش از چند سال از دوران جد بزرگوارش را درك نكرد، چراكه ايشان تقريبا هفت سال بيش نداشت كه پيامبر اسلام رحلت كرد. پس از رحلت پيامبر(ص) تقريبا 30 سال در كنار پدرش امير مومنان(ع) قرار داشت و پس از شهادت پدرش (در سال 40 هجري) به مدت 10 سال امامت امت را به عهده داشت.
مردم در مسجد كوفه در روز بيست و يكم ماه رمضان سال چهلم هجرت بعد از شهادت مولي الموحدين(ع)، با امام حسن(ع) بيعت كردند.
يكي از خلفاي زمان امام حسن مجتبي(ع) معاويه بود كه پس از توطئه هاي فراوان، اوضاعي براي امام(ع) پيش آورد كه امام جز صلح با معاويه، راه حل ديگري نداشت، از اين رو سرانجام پيشنهاد صلح معاويه را قبول كرد، امام حسن(ع) با پذيرش صلح از برادر كشي و خونريزي و قتل عام شيعه كه هدف اصلي معاويه بود جلوگيري كرد.
تمامي تلاش امام حسن پس از قبول صلح اين بود تا در تمام اين مدت به حفظ نيروهاي كيفي و خالص، بازسازي نيروهاي خسته و تفسير صحيح اسلام بپردازد و زمينه انقلاب سرخ حسيني(ع) را فراهم سازد.
امام حسن(ع) فردي بسيار شجاع و با شهامت بود و ايشان در جنگ هاي بسياري شركت كرده بود و هرگز ترس و بيم در وجود او راه نداشت، اين امام همام در راه پيشرفت اسلام از هيچ گونه كاري دريغ نمي ورزيد و همواره آماده مجاهدت در راه خدا بود.
پيشواي دوم، داراي خصوصيات اخلاقي و رفتاري بسياري از نظر علم، تقوي، زهد و عبادت داشت و به علت سخاوت بي حد به كريم اهل بيت(ع) شهرت يافت و از لحاظ بذل و بخشش و دستگيري از بيچارگان و درماندگان نيز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود.
سيره عملي آن حضرت در تمام شئون زندگي الگويي براي تمام زنان و مردان عالم است، كريم اهل بيت(ع) سرانجام در روز 28 صفر سال 50 هجري قمري با توطئه معاويه براثر مسموميت در سن 48 سالگي به شهادت رسيد و در قبرستان «بقيع » در مدينه به خاك سپرده شد.
1175/