۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۲
کد خبر: 83322173
۰ نفر
مشكلات گردشگران لبنانی در ایران

بیروت - ایرنا - هنگام عبور از برخی خیابان های لبنان می توان تابلوهای ال ای دی را مشاهده كرد كه در بخش هایی از آنها جاذبه های گردشگری ایران برای جذب لبنانی ها برای سفر اعلام شده است.

هنگام مشاهده برخی شبكه های تلویزیونی در لبنان نیز می توان به برنامه های تبلیغی كاروان های زیارتی و سیاحتی لبنانی برای دعوت از علاقه مندان جهت سفر به ایران با نشان دادن برخی جاذبه های و تصاویر دیدنی برخورد كرد.
اصولا با توجه به اشتراكات فرهنگی دو كشور و وجود فصل های مشترك زیاد برای همكاری، گردشگری و توسعه و گسترش آن نیز یكی از زمینه هایی است كه مقام های هر دو كشور همواره در جریان دیدار و گفت وگوهای خود بر توجه بیش از پیش بر آن تاكید كرده اند.
'محمد جلال فیروزنیا' سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان 17 اسفند ماه 1397 در دیدار با اوادیس كیدانیان وزیر گردشگری لبنان در ارتباط با راه های توسعه و گسترش روابط گردشگری بین دو كشور گفت وگو و تبادل نظر كرد.
پیش از آن نیز برخی هیات های لبنانی به مناسبت های مختلف برای سفر به ایران و حضور در نمایشگاه های مرتبط با امور گردشگری دعوت شده بودند و همه اینها نشان از وجود زمینه ای از توسعه در روابط و مناسبات فرهنگی بین دو طرف به خصوص در ارتباط با گردشگری دارد.
در همین ارتباط برخی از مدیران شركت های گردشگری و كاروان های لبنانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بیروت به تشریح راه های توسعه و گسترش بیشتر اعزام گردشگر از لبنان به ایران پرداختند.

** ضرورت افزایش باجه های پلیس در فرودگاه های ایران
حاج 'حسین فرحات' مدیر كاروان الهادی در لبنان در این خصوص گفت: ما هنگام اعزام گردشگر لبنانی به ایران با یك مشكل اساسی مواجه می شویم و آن كمبود باجه های پلیس برای رویت گذرنامه در هنگام ورود به فرودگاه های ایران است.
وی افزود: بعضی از اوقات چند هواپیما همزمان در فروگاه های بین المللی ایران مسافران خود را پیاده می كنند و فقط یك نفر در این باجه ها مشغول بررسی گذرنامه های اتباع خارجی است كه این مساله بسیار مهم است، زیرا بعضی وقت ها گردشگران و زایران باید ساعت ها در صف های طولانی منتظر بمانند تا گذرنامه آنان مهر ورود به ایران زده شود.
این مدیر كاروان لبنانی ادامه داد، بعضی اوقات كسانی هستند كه این زمان را تحمل نمی كنند؛. من شاهد بودم كه بعضی از زائران در این صف ها دچار افت فشار و بیهوش شده اند به خصوص كسانی كه سن آنان بالاست و برای كسانی هم كه همراه خود بچه دارند این مشكل محسوس است. این یك مساله بسیار اهانت آمیز است و باید به این موضوع به عنوان زمینه ای برای رضایت گردشگران و افزایش آنان اهمیت داد.
فرحات گفت: علاوه بر این كارمندان پلیس گذرنامه به گونه ی غیر محترمانه ای رفتار می كنند و بعضی از اوقات به طور ناگهانی باجه هایشان را مسدود می كنند و ما را به جای دیگری حواله می دهند. برخی مواقع آنان به صورت غیر محترمانه صحبت می كنند كه انگار ما در كشور ایران شهروند درجه دو محسوب می شویم و در بعضی از اوقات ایرانی ها را به ما ترجیح می دهند و مقابل چشمان ما آنان را از صف رد كرده و گویا هیچ ارزشی برای مسافران خارجی قایل نیستند.
وی افزود: بیشترین مشكل ما همین مشكل در فرودگاه های بین المللی ایران است كه رفتارهای بسیار بدی با مسافران دارند كه اهانت آمیز و غیرقابل تحمل است.
این مدیر كاروان لبنانی در همین حال خاطر نشان كرد كه شمار گردشگران لبنانی كه به ایران سفر می كنند در مقایسه با دیگر كشورها چون عراق قابل مقایسه نیست، ولی مشكل مهر ورود و خروج در فرودگاه ها یك معضل اساسی برای سفر به ایران است.
به گفته فرحات، ارزش ریال ایران در مقابل لیره لبنان پایین است و به همین دلیل قیمت هتل های ایران برای گردشگران لبنانی مناسب است و آنان می توانند كیفیت هتل هایشان را بر اساس قیمت های موجود از 5 تا 50 دلار و بیشتر انتخاب كنند و این مساله به قیمت های داخل ایران ارتباط دارد.
'مردم ایران نیز طبع خاص خود را دارند و اهل زیاده گویی و تعامل های بیجا نیستند و حق خوری نمی كنند و اگر حقشان را بدهیم خدمات مناسب و بی كم و كاست به گردشگران ارائه می كنند و به نظم و ترتیب بسیار اهمیت می دهند و اهل شلوغ كاری هم نیستند.'
فرحات افزود: ما در طول سال تقریبا بیش از هزار مسافر و زائر به ایران می فرستیم. برخی از مسافران برای درمان به ایران سفر می كنند، اما تجهیزات پزشكی در كشور لبنان بهتر از ایران است، اما در كل كیفیت خدمات پزشكی در ایران هم خوب است.
'ما مشكل اساسی دیگری نیز هنگام سفر به ایران داریم و آن این است كه خیلی از اتباع لبنان در آمریكا و عربستان سعودی زندگی می كنند و پاسپورت این كشورها را نیز دارند و در همین حال علاقه مند برای سفر به ایران هستند، اما نمی خواهند كه مهر ورود به ایران در گذرنامه آنان زده شود، زیرا مشكلاتی برای آنان در هنگام بازگشت به كشور دوم پیش خواهد آمد.'
' برخی از این افراد برای دریافت ویزای ایران مشكل دارند و باید راه حل آن نیز پیدا شود چرا كه این افراد بر اساس اعتقاد خود برای زیارت اماكن مقدس به ایران سفر می كنند اما به این دلیل از رسیدن به هدف خود محروم می شوند.'

** گرانی قیمت بلیت هواپیما در ایران و مشكل بار گردشگران
'سلمان الخلیل' مدیر كاروان الخلیل لبنان نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: كیفیت خدمات دهی در ایران به مسافران لبنانی خوب است ولی در مقایسه با كشورهای دیگر منطقه و میزان خدماتی كه آنها به مسافران لبنانی ارایه می كنند، قیمت آن در ایران بالاست.
وی می گوید، برای مثال قیمت بلیت هواپیما برای سفر به ایران گران است، ولی قیمت هتل های آن خوب است و مهم ترین مشكل در حال حاضر قیمت بلیت هواپیما است.
این مدیر كاروان لبنانی ادامه می دهد، ما به عنوان لبنانی وقتی می رویم به ایران مشكل خاصی از نظر امنیتی و نظایر آن پیش نمی آید و از این نظر خیال ما راحت است و مانند برخی كشورها دارای مشكل سیاسی هم در ایران نیستم و حتی برخی خارجی ها هم از لبنان به ایران سفر می كنند و برای آنها هم مشكلی پیش نمی آید و فقط باید بتوانند ویزای سفر به ایران بگیرند.
'یكی از مشكلات مهم برای ما هنگام اعزام گردشگران و زایران لبنانی به ایران محدودیت بار برای آنان است كه شركت هواپیمایی فقط 30 كیلو بار همراه مسافران را مجاز می داند و مابقی آن را به خاطر اضافه بار محاسبه و رقم آن را دریافت می كند كه این به زیان طرف ایرانی است چون مسافران در صورتی كه خیالشان از بابت خرید بیشتر و نداشتن مشكل در فرودگاه راحت باشد، می توانند به مراتب صنایع دستی و هدایای زیادی را از ایران تهیه و این امر باعث رونق در ایران خواهد شد و به نفع این كشور است.'
برای مثال ما وقتی در زمستان به ایران سفر می كنیم لباس های گردشگران زیاد و سنگین است و نمی توانند با خودشان سوغاتی بخرند و به لبنان بیاورند و این به نفع ایران نیست و مسافران از این بابت ناخرسند هستند و در صورت حل این موضوع هم گردشگری بین ایران و لبنان رونق می گیرد و هم مسافران رضایت بیشتری از سفر به ایران پیدا می كنند.
مدیر كاروان الخلیل می گوید، مشكل دیگر كه مسافران و گردشگران لبنانی را هنگام سفر به ایران آزار می دهد، كمبود ماموران مستقر در باجه های مخصوص برای زدن مهر ورود و خروج مسافران در فرودگاه های بین المللی ایران از جمله تهران و مشهد است.
بیشتر هواپیماهای ما در روز به ایران پرواز می كنند و صبح ها ماموران كمتری در فرودگاه برای كنترل گذرنامه ها وجود دارد و ما هنگام بازگشت به بیروت این مشكل را نداریم.
الخلیل در همین حال بر ضرورت برخورد با خوش رویی ماموران ایرانی در باجه های مزبور تاكید كرد و افزود: برخی آنان به نظر می رسد كه به زور فعالیت می كنند و هیچ لبخند و برخورد خوشی ندارند و خسته به نظر می رسند.
'مسافران كاروان های ما همراه با خود دارای بچه و افراد مسن هستند و افزایش سرعت در انجام امور اداری برای مسافران و گردشگران ما هنگام سفر به ایران مهم است و باید مشكلات آنان برطرف شود تا آنان مبلغانی برای سفر دیگر لبنانی ها به ایران باشند.'
مدیر این كاروان لبنانی گفت: وقتی لبنانی ها از ایران برمی گردند ذهنیت خوبی از ایران پیدا می كنند چون می بینند ایران تمیز است، ظواهر خوبی دارد و مردم ایران به آنان احترام می گذارند ولی نیازمند این هستیم تا همه این امور خوب باشد و حتی برخی هنگام بازگشت از این كه ایران اینقدر زیباست تعجب می كنند و آن را با اروپا مقایسه می كنند ولی لازم است تا دیگر مشكلات حل شده تا این مسافران بیشتر شوند.
الخلیل خاطر نشان كرد: بعضی وقت ها كسانی هستند كه در كشورهای دیگر نظیر استرالیا و كانادا زندگی كرده و از طریق لبنان به ایران سفر می كنند و هنگام ورود به ایران و گشت و گذار در ایران برایشان این همه پیشرفت و زیبایی در ایران بسیار تعجب برانگیز است، چون آنان اتوبوس های متعددی می بینند و خیابان ها زیبا و تمیز هستند و این برای آنان بسیار جذاب است.
وی افزود: ما در تابستان هر هفته یك كاروان 60 نفره به ایران می فرستیم و این در زمستان كمتر می شود و بعد از ماه رمضان تا ماه دهم میلادی هر هفته 60 مسافر و گردشگر از لبنان به ایران سفر می كنند. هر سال شمار مسافران و گردشگران لبنانی به ایران بیشتر می شود و ما یك مشكل در خصوص انتقال پول به ایران نیز داریم.
'یكی از مشكلات مسافران لبنانی این است كه در ایران نمی توانند پول از خارج برایشان حواله شود و در صورت بروز مشكل نمی توانند آن را حل كنند و این خدمات در همه كشورها بر اساس برخی ساز و كارهای مالی رایج است و در صورت حل این مشكل بسیار به نفع صنعت گردشگری ایران است.
'در همین حال با توجه به حضور برخی دانشجویان لبنانی در ایران ما با مشكل ارسال پول به ایران مواجه هستیم؛ خواسته بعدی ما هم این است كه با توجه به مشكلات ما برای اجرای برنامه های خاص خود در مكان های مقدس مانند مشهد و قم یك سالن و مكان مشخصی برای این كار اختصاص بدهند كه این اقدام می تواند در فعالیت های فرهنگی ما برای زایران مفید و تاثیر گذار باشد؛ بعضی وقت ها هم از مسافران ما در ایران دزدی می شود و این یك موضوع طبیعی و عادی است و به مسافران خود توصیه می كنیم تا مراقب اموال و اشیاء خود باشند تا مشكلی پیش نیاید.'
وی افزود: البته برخی گردشگران ما در داخل خیابان ها با كیف قاپ ها و نظایر آن مواجه می شوند كه این موضوعی طبیعی در هر جایی است، ولی در صورت حل و كاهش مشكل بهتر می شود و گردشگران نیز با رضایت كامل به ایران سفر می كنند.
این مدیر كاروان لبنانی ادامه داد، برخی مسافران ما برای دریافت خدمات پزشكی به ایران سفر می كنند ولی با توجه به این كه سفرهای ما دو هفته ای می باشد و كوتاه مدت است ، آنان نمی توانند در این خصوص اقدام كنند ولی برای آنان بسیار پیشرفت های پزشكی و علمی ایران در این عرصه جذاب است.
'برخی از مسافران ما برای عمل زیبایی و كاشت مو به ایران سفر می كنند و نتایج خوبی می گیرند و با توجه به هزینه های پایین آن برای لبنانی ها این اقدامات در ایران جذاب بوده و با استقبال روبرو شده است.

** لغو هتل های رزرو شده از سوی طرف های ایرانی
'ماهر یعقوب' مدیر كاروان الفواطم نیز در خصوص راه های توسعه گردشگری بین ایران و لبنان می گوید، خدماتی و راهنمایی هایی كه از سوی ایران در اختیار كاروان های لبنانی به زبان عربی قرار می گیرد از اطلاعات بالایی در خصوص سوالات گردشگران برخوردار نیستند و فقط زبانشان خوب است؛ در همین حال این افراد اطلاعات خوبی از ایران ندارند تا موقع سوال به مسایل و مشكلات ما بتوانند به خوبی پاسخ دهند و می توان گفت كه فقط مترجم خوبی می باشند.
وی افزود: ما در همین حال یكی از مسایل و مشكلاتمان گرفتن هتل است كه برخی از آنان در آخرین لحظه به ما اعلام می كنند كه كنسل شده است و این موضوع در تهران و مشهد كمتر و در شیراز و اصفهان بیشتر است و این برای ما قابل قبول نیست چون ما برنامه های مسافران و گردشگران خود را از قبل تنظیم كرده ایم و نمی توان در لحظه آخر این موضوع را قبول كرد.
مدیر كاروان الفواطم خاطر نشان كرد، قیمت بلیت هواپیما در ایران و رقم 450 دلار برای هر مسافر از لبنان به ایران برای رفت و برگشت خیلی گران است و برخی ایام هم این رقم بیشتر شده و به 550 دلار هم می رسد كه این برای ما و مسافران پذیرفتنی نیست و با این قیمت هواپیما اگر فردی از لبنان بخواهد به كشورهای اروپایی نیز سفر كند پایین تر از این تمام می شود.
یعقوب ادامه داد، در دو هفته تعطیلات بهاری لبنان 4 هزار و 500 لبنانی به ایران سفر كرده اند و این در صورت برطرف شدن برخی مشكلات می تواند افزایش یابد. ما به طور معمول در این ایام تعطیلات 7 یا 8 گروه از لبنانی ها را به ایران اعزام می كنیم كه در مجموع 400 تا 650 نفر می شوند و اعزام این گروه ها به خاطر برخی مسایل و مشكلات در نوسان است.
وی ادامه داد، مسافران ما از اقوام و مذاهب مختلف هستند و ما پیشتر یك گروه از لبنانی ها را به ایران فرستادیم كه از استادان دانشگاه لبنان بودند و در بین آنان از ادیان و اقوام مختلف شامل شیعه، سنی، دروزی و مسیحی نیز حضور داشتند و ما علاوه بر اعزام مسافران به ایران به كشورهای دیگر منطقه و جهان نیز مسافر و گردشگر اعزام می كنیم.
'ما نیازمند این هستیم كه دفاتری در ایران ایجاد شود كه به ما خدمات خوب مسافرتی و گردشگری ارایه كنند و برای مثال هتل های خوب و مراكز گردشگری را هماهنگ كنند و ما با این دفاتر سر و كار داشته باشیم و برای آنان مسافر بفرستیم به ایران تا آنان به مسافران و گردشگران لبنانی خدمات لازم را ارایه دهند.'
وی در همین حال پیشنهاد كرد تا در لبنان تبلیغات و اطلاع رسانی بیشتر در ارتباط با سفر گردشگران لبنانی به ایران و مراكز گردشگری و جاذبه های گردشگری آن انجام شود تا بتوان گردشگران بیشتری را از لبنان به ایران اعزام كرد و اطلاعات مردم لبنان از ایران بیشتر شود.
یعقوب ادامه داد، ایرانی ها هم در كشور خود برای جذب بیشتر گردشگران خارجی لازم است تا تعامل و روابط گرم تری با آنان برقرار كنند تا این افراد بعد از بازگشت به لبنان به عنوان مبلغ برای سفر دیگر لبنانی ها به ایران اقدام كنند.
از داود پورصحت
خاورم*1436*1275