۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۲
کد خبر: 83322145
۰ نفر
نماینده مجلس : نرخ ارز با راه اندازی بازار متشكل كاهش می یابد

تهران- ایرنا- رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جذابیت قیمتی در بازار متشكل ارز باعث افزایش حجم ورود ارز توسط صادركنندگان به كشور می شود و این بازار می تواند جلوی رانت و فساد را گرفته، قیمت ارز را كاهش دهد و تعادل منطقی در بازار ایجاد كند.

«محمدرضا پور ابراهیمی» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره تاثیر راه‌اندازی بازار متشكل ارز در ساماندهی بازار ارز، افزود: اگر برنامه‌ جامعی كه برای این بازار در نظر گرفته شده است اجرا شود حتما این بازار می تواند به ساماندهی بازار ارز كمك كرده و از رانتی كه در اقتصاد وجود دارد جلوگیری كند.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: از مشكلات سال 97 این بود كه صادركنندگان، ارز خود را به كشور نمی آوردند و به ناچار با استفاده از روش ها و بخشنامه های مختلف تلاش می‌شد تا آنها ترغیب به این كار شوند.
پور ابراهیمی اضافه كرد: اما پس از راه اندازی بازار متشكل، نرخ ارز خودش به صادركنندگان این علامت را می‌دهد كه ارز را به كشور وارد كنند زیرا برای آنها جذابیت قیمتی خواهد داشت.
وی یادآور شد: تاكنون صادر كنندگان به دلیل جذابیت پایین، تمایل نداشتند كه ارز خود را در بازار نیما عرضه كنند، اما با راه اندازی بازار متشكل ارز و افزایش جذابیت قیمتی، بخش عمده ای از ارزی كه تاكنون به كشور باز نمی گشت در آینده وارد بازار كشور خواهد شد.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: بازار متشكل، منابع ارزی كشور را افزایش داده و رانت های موجود ناشی از تفاوت قیمت در سامانه نیما را كاهش می دهد.
پور ابراهیمی اضافه كرد: با كاهش تقاضا برای ارز و عرضه بیشتر از طریق بازار متشكل، قیمت ارز نیز به تعادل خواهد رسید.
وی به بخشنامه دیروز بانك مركزی درباره بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات اشاره كرد و گفت: بر اساس این بخشنامه، صادركنندگان می‌توانند بخشی از ارز خود را به صورت اسكناس در صرافی ها عرضه كنند. این تصمیم با استقبال صادركنندگان مواجه شده و میزان ورود ارز را افزایش می دهد و این موضوع دیروز باعث افزایش عرضه و كاهش قیمت ارز شد.
قرار است در بازار متشكل ارزی، معاملات اسكناس و نقد انجام شود. بر این اساس صادركنندگان و دارندگان ارز می توانند از طریق صرافی ها برای فروش، نرخ مورد نظر خود را در سامانه بازار متشكل به ثبت برسانند.
بازیگران اصلی بازار متشكل شامل بانك مركزی، بانك ها و صرافی های دارای مجوز هستند. قرار است در ابتدا معاملات با دو یا سه نوع ارز اصلی (دلار، یورو و درهم) آغاز شود، اما به تدریج به سایر ارزها تسری یابد.
پیگیری خبرنگار اقتصادی ایرنا از علل تاخیر در راه اندازی بازار متشكل ارزی، آماده نشدن زیرساخت های فنی برای ارتباط فنی بانك ها و «شركت عملیات بازار متشكل ارزی» بوده است.
برای عملیاتی شدن عملیات بازار متشكل ارز، به زیرساخت های لازم در بخش فناوری اطلاعات بانك مركزی، بانك های عامل و شركت بازار متشكل ارز نیاز است كه مراحل پایانی آماده سازی را طی می كند.
اقتصام *2022* 3063