حمام تاريخي روستاي پيرشهيد شيروان آماده بازديد علاقه مندان شد

بجنورد- ايرنا- رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شيروان گفت: حمام تاريخي روستاي پيرشهيد اين شهرستان كه سال 82 در فهرست آثار ملي ثبت شد، هم اكنون پس از نخاله برداري آماده بازديد علاقه مندان شده است.

فرنوش راهدار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين اثر تاريخي قبلا مرمت شده است،
بارندگي هاي امسال موجب رسوب گل و لاي در خزينه آن شده بود كه هم اكنون پاكسازي شده است.
وي گفت: با توجه به گذشت زمان و بارندگي ها مجددا ساختمان اين حمام تاريخي نياز به بازسازي دارد كه قول آن از سوي مسئولان استاني براي سال جاري داده شده است.
عضو شوراي اسلامي روستاي پيرشهيد از توابع بخش مركزي شيروان هم گفت: بتازگي اطراف حمام خزينه و تاريخي روستاي پيرشهيد شيروان حصاركشي شده است.
پيمان سويدانلويي به خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين اثر تاريخي چندين سال بود كه به محل زباله ها تبديل شده بود و از سويي با توجه به قرار گرفتن در مسير سيل هرساله داخل آن پر از گل و لاي مي شد.
وي با بيان اينكه امسال 350 ميليون ريال براي ديوار كشي اطراف اثر و احداث باغچه براي آن هرينه شده است گفت: هم اكنون با اقدامات انجام شده اين اثر قابل بازديد است.
سويدانلويي با اشاره به اينكه مرمت اين اثر تاريخي در چند سال اخير مورد غفلت مسئولان واقع شده بود، افزود: بر اثر بارندگي و سيلاب دو گنبد اين اثر سقوط كرده كه نياز به مرمت، ايزوگام سقف و سنگ فرش دارد و قول اعتبار براي آن در سال جاري داده شده است.
شوراي روستاي پيرشهيد از توابع بخش مركزي شيروان گفت: سال گذشته 570 ميليون ريال اعتبار براي مرمت و سقف آن در نظر گرفته شد ولي هم اكنون براي بازسازي اين اثر اعتبارات بيشتري لازم است.
سويدانلويي با اشاره به برنامه هاي در دست اجرا براي اين اثر تاريخي افزود: سعي بر اين است كه داخل حياط مجموعه فضاي سبز و آلاچيق كار شود كه مسئولان استاني براي انجام آن قول طراحي سايت پلان را داده اند.
حمام خزينه روستاي پيرشهيد شهرستان شيروان بناي تاريخي دوره قاجاريه كه با معماري ويژه اسلامي ايراني ساخته شده كه در سال 82 با شماره 8942 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.
ارزش بناي تاريخي حمام پيرشهيد به عنوان الگوي معماري اسلامي ايراني، توجه مسئولان به اين اثر و نيز اعطاي كاربري متناسب و متجانس با اثر مي تواند در حفظ و نگهداري از آن موثر باشد.
روستاي پير شهيد از توابع بخش مركزي در 5 كيلومتري جنوب شرقي شيروان واقع است كه 300 خانوار و يك هزار و 200 نفر جمعيت در آن سكونت دارند.
7186/ 6042