۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۸
کد خبر: 83322062
۰ نفر
حماس خواستار تحریم كنفرانس بحرین شد

تهران - ایرنا - جنبش 'حماس' با صدور بیانیه ای از كشورهای عربی خواست در كنفرانس بحرین (فاز اقتصادی معامله قرن) شركت نكرده و آن را تحریم كنند.

بر اساس این بیانیه كه پایگاه خبری 'عربی 21' آن را منتشر كرد، این جنبش به كشورهای عربی هشدار داد از هرگونه فعالیت یا اقدامی كه منجر به عادی سازی و ورود به فاز اجرایی معامله قرن می شود، بپرهیزند.
در این بیانیه آمده است: از كشورهای عربی می خواهیم با مشاركت نكردن در این كنفرانس در كنار ملت فلسطین ایستاده و در برابر معامله قرن از این ملت دفاع كنند.
حماس در این بیانیه در خصوص برگزاری كنفرانس بحرین ابراز نگرانی كرد و این كنفرانس را اولین گام اجرای طرح به اصطلاح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» خواند.
جنبش حماس در پایان بیانیه با رد هرگونه اقدام سیاسی یا عملی كه منجر به تسهیل اجرای معامله قرن شود، تاكید كرد: امیدواریم بحرین و ملت اصیل این كشور صهیونیست های جنایتكار را در خاك خود نپذیرند و خاك كشورشان را با حضور صهیونیست ها نجس نكنند.
این كنفرانس كه اولین مرحله اجرای معامله قرن خواهد بود، قرار است در 25 و 26 ژوئن در بحرین برگزار شود و جذب سرمایه‌گذاری در اراضی فلسطین و اعطای وام های كم سود به فلسطین از اهداف آن عنوان شده است. رسانه های آمریكایی مدعی شده اند كه نمایندگان برخی كشورهای عربی، تشكیلات خودگردان و سرمایه‌گذاران در این كنفرانس شركت خواهند كرد.
'جرد كوشنر'، داماد و مشاور یهودی الاصل رئیس جمهور آمریكا پیشتر اعلام كرده بود كه معامله قرن بعد از ماه رمضان اعلام خواهد شد.
معامله قرن شامل انضمام كامل قدس به رژیم صهیونیستی، انضمام شهرك های موجود در كرانه باختری به این رژیم، نابودی كامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و تعیین منطقه 'ابودیس' به عنوان پایتخت كشور فلسطین است.
این طرح با واكنش شدید مسلمانان و فلسطینیان روبه رو شده و تنش و درگیری با نظامیان رژیم صهیونیستی را در فلسطین از جمله نوار غزه افزایش داده است.
خاورم**9208**1275