دانش‌بنیان‌ها واستارتاپ‌ها واحدهای اقتصادی انكارناپذیرهستند

تهران- ایرنا- معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری معتقد است، شركت های دانش بنیان واستارتاپ های فعال در حال حاضر واحدهای اقتصادی انكارناپذیر در كشورهستند كه می توانند در شرایط تحریم و نیز در آینده اقتصاد ما را به پیش ببرند.

استارتاپ یا شركت نوپا یا نوآفرین به یك شركت یا كسب‌وكار گفته می‌شود كه معمولاً به تازگی و در نتیجهٔ كارآفرینی ایجاد شده‌است، رشد سریعی دارد و در جهت تولید راه‌حلی نوآورانه و دوام‌پذیر برای رفع یك نیاز در بازار شكل گرفته‌است.
این رویكرد توانسته در كمتر از یك دهه در دنیای كارآفرینی، انقلاب بزرگی ایجاد كند و خوشبختانه ایران نیز در چند ساله از این قافله عقب نمانده و رشد خوبی در این حوزه داشته است.
در ایران نیز علاوه برفعالیت استارتاپ ها، شركتهای دانش بنیان موفقی وجود دارند كه توانستند محصول تولید كرده و بازار اقتصادی ایران را هم به لحاظ خدماتی و مالی دگرگون كنند، در عین حال با شرایط كنونی كشور و اعمال تحریم ها علیه ایران نقش این شركت ها و استارتاپ ها در این زمان بسیار پر رنگ شده است طوری كه شاید بتوان گفت این رویكرد نو در دنیای كارآفرینی امروز می تواند عصای دست اقتصاد ایران شود.
به گفته معاون تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ورود شركت های دانش بنیان واستارتاپ های ما به حوزه اقتصاد خیلی جدی است. به طور مثال در آمار مالیاتی سال 96، فروش شركت های دانش بنیان بالغ بر60 هزار میلیارد تومان بوده است و پیش بینی می كنیم كه در سال 97 علی رغم ركودی كه وجود داشته، این عدد بالغ بر 90تا 100 هزار میلیارد تومان شود. این رقم در مقایسه با بودجه كل كشور در سال 98 كه حدود500 هزارمیلیارد تومان است، نشان می دهد كه این شركت ها در آینده در اقتصاد ایران حرفی برای گفتن دارند.
پیمان صالحی در خصوص عملكرد و نقش شركت های دانش بنیان واستارتاپ ها در فضای تحریم كشور، روز سه شنبه به خبرنگارعلمی ایرنا گفت: ما در دنیا مفهومی به عنوان نظام نوآوری داریم، نوآوری به مفهوم عام یعنی تبدیل ایده به محصول است، خیلی مهم است كه دركشور بتوانیم تمامی مراحلی را كه باید یك ایده به محصول تبدیل شود را ریل گذاری كنیم.
وی بیان كرد: خوشبختانه در كشور ما طی سال های گذشته این اتفاق افتاده است یعنی ما الان مسیر بسیار روشنی را داریم كه یك جوان، یك فارغ التحصیل و یا مخترعی كه ایده اولیه را دارد چطور می تواند ایده خود را به بازار برساند.
وی با اشاره به اینكه همیشه فاصله ایده تا بازار یك فاصله كوتاهی نیست و بعضی وقت ها فاصله بزرگی است، اظهاركرد: اولین مرحله این است كه این جوان یا مخترع باید در مراكز نوآوری بیایند و با اصول اولیه تجاری سازی و اینكه چطور ایده شان را تجاری سازی كنند، آشنا شوند و سپس به مراكز رشد واحدهای فناوری ( مراكز رشد جاهایی هستند كه با كمترین ریسك شركت ها می توانند بفهمند ایده شان قابلیت تجاری سازی دارد یا نه ) معرفی می شوند.

*** راه اندازی 40 پارك علم و فناوری در استان های كشور
وی ادامه داد: وقتی این شركت ها رشد می كنند و بزرگ می شوند، بعد از این مرحله وارد پارك های علم و فناوری می شوند. خوشبختانه ما الان بالغ بر40 پارك علم و فناوری در استان های كشور و حتی در بخش خصوصی داریم، بنابراین می توان گفت كه این اتفاق در كشور ما افتاده است.
صالحی افزود: اتفاق خوب دیگری كه در كشور ما در این زمینه افتاده، تسهیل قانون حمایت از شركت های دانش بنیان است، این قانون یكی از مترقی ترین قوانینی است كه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و سایر سازمان ها مثل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سازمان صنعت و معدن، مسئول اجرای لایحه شركت های دانش بنیان هستند.
وی یادآورشد: درطول این سال ها در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به عنوان بازیگر اصلی حمایت از شركت های دانش بنیان، امتیازهای بسیار زیادی برای این شركت های در نظر گرفته شده كه عبارتند از معافیت های گمركی، وام های كم بهره، معافیت مالیاتی و حتی اخیرا قانونی با دستور مقام معظم رهبری در خصوص گرفتن سرباز وظیفه در شركت های دانش بنیان پیش بینی شده وتصویب شده است.
وی گفت: شركت های دانش بنیان می توانند سرباز وظیفه بگیرند یعنی افراد می توانند سربازی خود را در شركت های دانش بنیان بگذرانند، این ها فارغ التحصیلانی هستند كه می توانند خیلی موثر باشند.
وی در خصوص اینكه سهم شركت های دانش بنیان یا سهم استارتاپ ها از اقتصاد ما چقدر است و اینكه درست است كه این نظام را ایجاد كرده ایم و آیا این ها در اقتصاد ما اصلا جایگاه و اهمیت قابل توجهی دارند؟ گفت: با فراهم كردن زمینه ها و نیز عرض اندام كردن این شركت ها در مدت زمان كوتاه، مشخص است كه در آینده نزدیك ورود شركت های دانش بنیان و استارتاپ های ما به حوزه اقتصاد خیلی جدی می شود.
معاون تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: اینكه وجود این شركت ها چه مزیتی دارد باید گفت الان در كشور ما یك اقتصاد دولتی داریم و بسیاری از شركتهای بزرگ ما شركت های دولتی هستند یا سهامدار اصلی آنها دولت است، یا درخصوصی سازی نیز ممكن است ما آنقدر موفق نبوده باشیم، بنابراین ما راجع به شركت ها و استارتاپ هایی صحبت می كنیم كه محصول دارند وخدمات ارایه می كنند ولی به طور واقع خصوصی هستند یعنی اینها از بخش خصوصی واقعی نشات گرفته اند و با ایده های اولیه كه داشتند دولت و نظام از این ها حمایت كرده و رشد كرده اند.

*** فعالیت4350 شركت دانش بنیان و7هزار استارتاپ دركشور
وی گفت: الان ما در كشور بیش از 4هزارو 350 شركت دانش بنیان رسمی داریم كه مجوز دانش بنیان بودن را معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صادر كرده است.
صالحی با اشاره به اینكه به شدت این كار سختگیرانه انجام می شود و باید شركت براساس یك ایده دانش بنیان تاسیس شود و تولید خود را انجام دهد، گفت: الان بالغ بر 7هزار استارتاپ رسمی درمراكز نوآوری، مراكز رشد و پارك های علم وفناوری فعال هستند، در كوچكترین شهرهای ایران مراكز نوآوری راه اندازی كرده ایم كه از دل این ها شركت های بسیار خوب دانش بنیان رشد كرده اند و بعضی ازاین شركت ها بالغ برچند صدمیلیارد تومان تراكنش مالی دارند.

*** تاثیرتحریم ها برفعالیت شركت های دانش بنیان غیرقابل انكار
صالحی گفت: وضعیت كنونی كشور با یك سری فشارهای خارجی همراه شده است، قطعا هیچكس نمی تواند تحریم های ناجوانمردانه علیه كشور و نیز اینكه این فشارها می تواند برروی اقصاد ما تاثیر بگذارد را انكار كند، كوچكترین فشارها بر شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها این است كه بعضی از این شركت ها برای تولیدات دانش بنیان خودنیاز به مواداولیه ای دارند كه از خارج كشور وارد می كنند.
وی ادامه داد: در تمام دنیا به این صورت است كه شركت ها یا نیاز دارند كه ماده ای را از خارج بخرند و یا ارزی را جابجا كنند، در این زمینه شركت های ایرانی نیز مستثنی نیستند و در این زمینه اگرچه دولت دارد این كمك را به شركت های دانش بنیان می كند كه بتواند این جابجایی ارز ایجاد شود، اما شركت ها كماكان با این مشكل مواجه هستند.
این مسئول اظهاركرد: با این حال در كنار اثرات منفی این تحریم ها، اثربسیارمناسب این فشارها برداشتن یك نگاه واقع بینانه برای استفاده بهینه از نیروی انسانی داخل ایران و استفاده ازمنابع خدادادی مثل معادن، محیط طبیعی و گیاهی داخل كشور است. اكنون با توجه به این شرایط استفاده بهینه از این منابع دارد انجام می شود به این صورت كه ما می توانیم مواد اولیه ای كه نیاز داریم را با منابع موجود در كشور استفاده كنیم. به طور مثال منابع نفت و گاز و بسیاری از مواد اولیه پتروشیمی كشور می تواند ماده اولیه خوبی برای سنتز یك ماده اولیه دارویی باشند كما اینكه در چند سال اخیر مواد اولیه دارویی بسیاری را با استفاده ازمواد شیمیایی كه در كشور داشتیم ساختیم.

*** فرموله كردن 97درصد داروهای مورد نیاز دركشور
وی یادآورشد: قبلا این مواد را وارد می كردیم الان حدود 97درصد داروهای مورد نیاز كشور را خودمان فرموله می كنیم و درصد زیادی از مواد اولیه دارویی كشور را خودمان تولید می كنیم. علی رغم اینكه تحریم ها قطعا می تواند بر روی حالت روانی فعالیت شركت های دانش بنیان واستارتاپ ها اثر بگذارد اما یك فرصت بی بدیل دركشورماست كه این شركت ها بتوانند رشد كنند و بتوانند جایگاه خود را پیدا كنند و ما به این باور برسیم كه بسیاری از مواد و محصول مورد نیاز ما همینجوری كه امروزه در این شرایط طراحی و تهیه وتولید می كنیم زمانی در داخل كشوربی نیاز از تولید خارج باشیم.
علمی ** 9340**1485