۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۸
کد خبر: 83322042
۰ نفر
ژیمناستیك هنری، داشته ها و كمبودها

قزوین - ایرنا - ژیمناستیك هنری رشته ای مفرح و جذاب است كه علاوه بر داشته های متعدد از قبیل ملی پوشان توانمند،جوان و مستعد با كمبودهایی نیز مواجه است.

به گزارش ایرنا، مرحله جدید اردوی تیم ملی ژیمناستیك هنری بزرگسالان از 28 اردیبهشت ماه به مدت یك ماه در ورزشگاه امام علی (ع) شهرستان البرز آغاز شده تا ژیمناست های جوان و علاقه مند با آمادگی بیشتر در رقابتهای قهرمانی آسیا به میزبانی مغولستان حضور یابند.
در این اردوی یك ماهه ملی پوشان این رشته از قبیل سعیدرضا كیخا، محمدرضا خسرونژاد، سید محمد شفیعی، ایمان خاموشی، مهدی الفتی ، مهدی احمدكهنی و عبدالله جامعی حضور دارند.
محمدرضا خیرخواه مربی قزوینی به عنوان سرمربی و محمد مبین ابراهیمی به عنوان مربی هدایت این مرحله از اردو را برعهده دارند.
خبرنگار ایرنا برای آگاهی از آخرین وضعیت برگزاری اردو و مشكلات و كمبودها به میان ملی پوشان رفته و با آنها هم صحبت شده است.
ملی پوشان و مربیان این رشته ورزشی به محدودیت ها و كمبودهای مختلفی اشاره كرده و فرسودگی لوازم و فقدان اعتبارات برای نوسازی تجهیزات را پاشنه آشیل این رشته ورزشی عنوان می كنند.
به اعتقاد ملی پوشان و مربیان ژیمناستیك، فدراسیون توان مالی برای خرید لوازم ورزشی ندارد و بخش خصوصی نیز چندان تمایلی به حمایت مالی در این رشته نشان نمی دهد.

** لوازم فرسوده و قدیمی احتمال آسیب پذیری ورزشكاران را افزایش می دهد
عضو تیم ملی ژیمناستیك بزرگسالان به خبرنگار ایرنا گفت: تنها خواسته ما از مسئولان و مقامات كشوری این است كه توجه بیشتری به فدراسیون ژیمناستیك داشته باشند تا زمینه درخشش و شكوفایی استعدادهای این رشته ورزشی در مجامع ملی و بین المللی بیشتر فراهم آید.
سید محمد شفیعی افزود: عمر لوازم و تجهیزات سالن های ژیمناستیك از 20 سال گذشته و لازم است كه بسیاری از وسایل این رشته ورزشی به روز شوند.
وی با اشاره به تغییرات در استانداردهای پیست زمینی و پرش خرك در این رشته ورزشی، گفت: اگر تجهیزات و لوازم ورزشی به روز نباشد، ریسك آسیب پذیری ورزشكار بالا رفته و تمرینات نیز آنچنان كه باید و شاید با كیفیت انجام نمی شود.
شفیعی یادآور شد: رشته ژیمناستیك مدال آور است و اگر كمی مورد حمایت و توجه مسئولان قرار گیرد، دستاوردهای خوبی به همراه خواهد داشت.

** نبود دستمزد و حقوق برای ملی پوشان
ملی پوش دیگر ژیمناستیك به خبرنگار ایرنا گفت: این رشته ورزشی به اندازه استحقاق و پتانسیل ها خود مورد حمایت و توجه مسئولان قرار نمی گیرد درحالیكه به واسطه این رشته ورزشی می توان موفقیت های بسیاری را كسب كرد.
مهدی احمد كهنی افزود: تهیه و تجهیز وسایل و لوازم ورزشی جدید و همچنین فراهم كردن سالن های ورزشی از جمله مطالبات اصلی ژیمناست كاران است.
وی همچنین گفت: ملی پوشان این رشته برای عضویت در تیم ملی بیش از 10 تا 15 سال تمرینات حرفه ای داشته اند، در حالیكه هیچگونه دستمزد و حقوقی به آنها پرداخت نمی شود.
احمد كهنی یادآور شد: تنها انگیزه ورزشكاران و ملی پوشان این رشته، بالا بودن سطح علمی مربیان است كه كار كردن با آنها باعث دلگرمی ژیمناست ها می شود و می تواند تا حدودی جای خالی كمبودها را برطرف كند.

**پیست های فعلی جوابگوی حركات زمینی جدید نیست
مربی تیم ملی ژیمناستیك به خبرنگار ایرنا گفت: ورزشكاران در این مرحله از اردوی آماده سازی جوانان، آمادگی بسیار خوبی برای حضور در مسابقات آسیایی مغولستان كسب كرده اند.
محمد مبین ابراهیمی افزود: موضوعی كه بیش از همه ورزشكاران این رشته را آزار می دهد، وسایل و تجهیزات قدیمی است كه با گذشت چند دهه دچار فرسودگی شده اند و ممكن است آسیب های فراوانی را برای ورزشكاران ایجاد كنند.
وی به گران بودن لوازم این رشته ورزشی اشاره كرد و گفت: فراهم سازی یك سالن با لوازم مجهز برای تمرینات ملی پوشان ژیمناستیك، حداقل 60 میلیارد ریال هزینه دارد كه متاسفانه فدراسیون ژیمناستیك قادر به خرید و تامین آن نیست.
محمد ابراهیمی با بیان اینكه نوسانات قیمت ارز به گران تر شدن لوازم ورزشی ژیمناستیك منجر شده است، اظهار داشت: قطعا فراهم كردن لوازم ورزشی ژیمناستیك برای تمام استان های كشور امكان پذیر نیست ولی می خواهیم حداقل سه استان كه دارای خوابگاه هستند، از تجهیزات و سالن مناسب برخوردار باشند.
این مربی ورزشی حركات زمینی را در رشته ژیمناستیك بسیار مهم دانست و خاطرنشان كرد: همواره حركات زمینی در این رشته ورزشی در مرحله رشد و توسعه قرار دارد درحالیكه پیست های فعلی كشور همراه با تغییرات آنها رشد و ارتقا نمی یابند.

** بخش خصوصی تمایلی به حمایت از ژیمناستیك ندارد
سرمربی تیم ملی ژیمناستیك با بیان اینكه تجهیزات و وسایل این رشته ورزشی با گذشت حدود 20 سال فرسوده شده است، اظهار داشت: مشكل عمده رشته ژیمناستیك در كشور نبود وسایل و تجهیزات به روز ورزشی است كه متاسفانه به علت نبود اعتبارت و منابع مالی این كمبود همواره احساس می شود.
رضا خیرخواه همچنین گفت: خرید یك ست كامل ورزشی برای ژیمناست كاران مرد حداقل 20 میلیارد ریال اعتبار لازم دارد و هم اكنون ورزشكاران برای انجام تمریناتی از قبیل حركات زمینی، بارفیكس و پارالل با مشكلات و خطرات بالقوه ای رو به رو هستند.
وی با اشاره به مكان فعلی اردوی آماده سازی ملی پوشان ژیمناستیك، گفت: سالن ورزشی امام علی (ع) در شهرستان الوند به عنوان برترین سالن ورزشی كشور در حوزه ژیمناستیك شناخته می شود كه با داشتن سالن و تجهیزات مناسب همواره با افتخار مسابقات كشور را میزبانی كرده است.
خیرخواه اظهار داشت: در سالن ورزشی ژیمناستیك شهرستان الوند، حدود 40 میلیارد ریال ست ورزشی وجود دارد كه با توجه به نبود اعتبارات كافی در فدراسیون ژیمناستیك، تامین چنین مكان و تجهیزاتی برای سایر استان های كشور غیرممكن به نظر می رسد.
این مربی یكی از معضلات رشته ژیمناستیك را فقدان توجه نظام آموزشی به این رشته دانست و گفت: ژیمناستیك باید در دوران كودكی مورد توجه قرار گیرد و اگر مدارس كشور همانند كشورهای توسعه یافته از سالن های مجهز به رشته ژیمناستیك برخوردار باشند، استعدادیابی و افتخارآفرینی مطلوبی را در این رشته شاهد خواهیم بود.
خیرخواه با اشاره به فقدان انگیزه در حامیان مالی برای حمایت از این رشته ورزشی، گفت: متاسفانه بخش خصوصی همواره به سمت رشته های توپی و درآمدزا سوق می یابد درحالیكه ژیمناستیك به عنوان رشته مادر نیز دارای لیگ است و نباید مورد كم لطفی و كم توجهی حامیان مالی واقع شود.
سرمربی تیم ملی ژیمناستیك به سهمیه ایران برای حضور در رقابت های المپیك آلمان اشاره كرد و یادآور شد: در این اردوی آمادگی می توان با امكان سنجی كارشناسی زمینه حضور ورزشكاران را در المپیك بررسی كرد چون در صورت كسب سهمیه، اتفاق بزرگی در طول تاریخ ژیمناستیك كشور رقم خواهد خورد.
شهرستان البرز با مركزیت شهر الوند در 10 كیلومتری مركز استان قزوین واقع شده است.
6101*9925