مدیر كشاورزی مراغه: گلخانه های كوچك تسهیلات كم بهره دریافت می كنند

مراغه- ایرنا- مدیر جهاد كشاورزی مراغه با اشاره به استقبال مناسب از احداث گلخانه های كوچك مقیاس در این شهرستان گفت: دولت برای حمایت از احداث این گلخانه ها، به متقاضیان تسهیلات بانكی با بهره هفت تا 9 درصدو بازپرداخت 60 ماهه پرداخت می كند.

اسماعیل كریمی اصل روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در یك سال اخیر تقاضا برای راه اندازی چنین گلخانه هایی در شهرستان افزایش یافته و تاكنون 2 گلخانه در این راستا راه اندازی شده است.
وی ادامه داد: با توجه به ابلاغ دستور العمل اجرای طرح احداث گلخانه های كوچك مقیاس از فروردین 97 و در راستای عملیاتی كردن سیاست های وزارت جهاد كشاورزی مبنی بر توسعه احداث این گلخانه ها، افزایش سطح زیر كشت و تولید محصولات سبزی و صیفی در تمام فصول مورد حمایت قرار می گیرد.
كریمی اصل با بیان اینكه تقاضا برای احداث این نوع گلخانه در سایر بخش های این شهرستان همچنان ادامه دارد اضافه كرد: برای صدور مجوز پروانه تاسیس و بهره برداری از گلخانه كوچك مقیاس، باید مساحت گلخانه كمتر از 300 مترمربع و در حوزه منطقه سكونت متقاضیان یا محدوده شهری و طرح هادی روستایی بوده و به آب و گاز نیز دسترسی داشته باشد.
وی گفت: احداث گلخانه های كوچك مقیاس، با اصلاح الگوی كشت، فرصتی مناسب برای اشتغالزایی در روستاها و زمینه مناسبی برای تولید محصولات زراعی مختلف است.
وی افزود: اجرای این طرح ها، همچنین امكان افزایش تولید و كیفیت محصولات و درآمدزایی بیشتر را برای روستاییان فراهم كرده و می توان از فضای حداقلی امكان برداشت حداكثر محصول را ممكن ساخت.
كریمی گفت: احداث گلخانه های كوچك مقیاس با هدف حل مسائل اجتماعی، اشتغالزایی مستقیم، تمركز زدایی جمعیت، تثبیت جمعیت در مناطق روستایی و احیای كشاورزی خانوادگی انجام می شود.
وی با بیان این كه برای صدور مجوز گلخانه‌ های كوچك مقیاس، محدودیتی وجود ندارد اضافه كرد: این مجوزها از سوی سازمان جهاد كشاورزی استان‌ و پس از ثبت نام در سامانه «سیتا» صادر می شود.
شهرستان مراغه با بیش از 110 هزار هكتار اراضی كشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات كشاورزی در آذربایجان شرقی است.
شهرستان مراغه با حدود 268 هزار نفر جمعیت در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487

سرخط اخبار استان‌ها