۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۸
کد خبر: 83321999
۰ نفر
توسعه همكاري محيط زيستي ايران و اكوادور

تهران- ايرنا- سفير اكوادور در ايران با عيسي كلانتري رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست ديدار و در خصوص همكاري‌هاي مشترك و وضعيت محيط‌زيست دو كشور بحث و تبادل‌نظر كردند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني سازمان حفاظت محيط‌زيست، در اين ديدار كه در محل سازمان حفاظت محيط‌زيست برگزار شد دو طرف درباره مسائلي مانند وضعيت كلي محيط‌زيست در اكوادور و ايران، وضعيت هوا، كيفيت سوخت، پلاستيك و پسماند بحث و تبادل‌نظر كردند.
كلانتري در اين ديدار گفت: در تهران از ابتداي امسال تاكنون براي اولين بار در 25 سال گذشته در 60 روز ابتدايي سال حتي يك روز هواي ناسالم نداشتيم، درواقع 30 روز هواي پاك و 30 روز هواي قابل‌قبول بوده است.
وي افزود: افزايش كيفيت سوخت‌هاي فسيلي و تشديد نظارت بر معاينه فني خودروها از دلايل اصلي كاهش روند آلودگي هوا در كشور است.
كلانتري با اشاره به مشكلات كشورهاي نفت‌خيز گفت: در اين كشورها پلاستيك بي‌ارزش است و از گذشته به مصرف پلاستيك عادت كرده‌اند كه به‌مرور به معضلي براي محيط‌زيست كشور تبديل‌شده البته توسط سمن‌ها پويشي ايجاد شد تا به‌جاي پلاستيك از كيسه‌هاي پارچه‌اي استفاده كنند كه البته كار زمان بري است.
در ادامه سفير اكوادور در تهران گفت: ايران زيباتر و بهتر از آن چيزي است كه حتي خود مسئولان ايراني مطرح مي‌كنند و به نظرم بايد پويشي طراحي كنيد تا ايران و زيبايي‌هايش به جهانيان معرفي شود.
«خرمن اورتگا آلميدا» درباره وضعيت محيط‌زيست كشورش گفت: مردم اكوادور درباره محيط‌زيست آگاهي زيادي دارند و آموزش بسياري درزمينهٔ محيط‌زيست ديده‌اند، براي مثال در جزاير اين كشور استفاده از پلاستيك ممنوع است.
وي در خصوص وضعيت هواي پايتخت اكوادور گفت: هواي كيتو به دليل اينكه جمعيت كمي دارد و از طرفي هم صنايع كربني در آن نيست، مانند هواي اين روزهاي تهران تميز است، اما مشكل آلودگي رودخانه‌ها را داريم و مردم ضايعات را در رودخانه‌ها رها مي‌كنند.
علمي 9014** 1055