فعال سیاسی آمریكایی: ترامپ برای فرار از رسوایی موضوع ایران را پیش كشیده است

نیویورك - ایرنا - فعال سیاسی و نامزد سنا و مجلس نمایندگان آمریكا، از 'دونالد ترامپ' به عنوان بدترین رئیس جمهوری كشورش نام برد و گفت: وی قصدی برای جنگ با ایران ندارد اما از این موضوع برای بهره برداری در انتخابات سال آینده و نیز انحراف افكار عمومی آمریكا از رسوایی ها و فساد خود استفاده می كند.

'آرن منكانی' روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره اظهارات روزهای اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا درباره ایران افزود: فكر می كنم ترامپ بدترین رئیس جمهوری است كه ایالات متحده داشته است.
وی ادامه داد: رسانه های آمریكا در شوك هستند كه توئیت های رئیس جمهوری چگونه تهدیدها را اشاعه می دهد.
نامزد حزب دموكرات برای انتخابات مجلس نمایندگان در سال 2018 از كلرادو در پاسخ به این سئوال كه آیا حوادثی كه در چند روز اخیر در منطقه خلیج فارس و عراق رخ داده، طرحی از پیش مشخص از سوی پنتاگون یا متحدان منطقه ای آمریكا بوده است، گفت: فكر نمی كنم از قبل برنامه ریزی شده باشد. اینها تهدیداتی پیش بینی نشده هستند.
منكانی در عین حال اظهار كرد: 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی ترامپ، برای چندین سال می خواسته به جنگ با ایران برود و اینگونه گفته است. امیدوارم اختلافی در كاخ سفید وجود داشته باشد اما به نظر می رسد 'مایك پمپئو' وزیر خارجه و 'پاتریك شاناهان' سرپرست وزارت دفاع تا زمانی كه در سنا تایید صلاحیت شود، تمایل دارند با این مساله همراه شوند.
وی ادامه داد: فكر می كنم كه ترامپ به خاطر تحقیقات در مجلس نمایندگان با اكثریت دموكرات ها در موقعیت بسیار وحشتناكی قرار داد و او از این مساله(ایران) برای انحراف توجه رسانه ها نسبت به رسوایی هایش استفاده می كند. ضمن اینكه او جنگ با ایران را به خاطر انتخابات سال آینده نمی خواهد.
كاندیدای حزب سبز برای انتخابات سنای آمریكا در سال 2016، ترامپ را سلاح كشتار جمعی آمریكا توصیف كرد و گفت: یك روز او خواهان بهترین روابط می شود و روز دیگر درخواست جنگ می دهد. هیچ یك از گفته های او باور كردنی نیست. او خطرناك است.
منكانی افزود: می توانم بگویم كه هیچ كسی در آمریكا جنگ دیگری نمی خواهد. ما می خواهیم از خاورمیانه خارج شویم. این خواست عربستان سعودی و اسراییل است كه آمریكا را در نبردهای خود داشته باشند. من نمی توانم ببینم كه جنگی رخ می دهد.
وی رفتار آمریكا را برای زمین گیر كردن ایران ارزیابی كرد و گفت: ناراحت كننده اینكه ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است.
این فعال سیاسی در آمریكا در پاسخ به این سئوال كه واكنش اروپایی ها نسبت به این رفتار ترامپ چه خواهد بود، گفت: اروپایی ها همچون آلمان و فرانسه فكر می كنند ترامپ نادان است.
منكانی افزود: با این حال، متاسفانه اروپایی ها، حتی اگر با آمریكا مخالف باشند، واشنگتن خواسته های آنها را نادیده می گیرد و كار خود را دنبال می كنند همچون آن چیزی كه 'باراك اوباما' و 'هیلاری كلینتون' در لیبی انجام دادند.
وی بار دیگر تاكید كرد: فكر نمی كنم آمریكا تمایلی به جنگ با ایران داشته باشد. این كارها برای زمین گیر كردن ایران و انحراف رسانه های از توجه به رسوایی و فساد ترامپ است.
بدنبال انتشار گزارش 448 صفحه ای كمیته تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریكا كه با حذف برخی قسمت ها همراه بود، نمایندگان كنگره به خصوص دموكرات های مجلس نمایندگان، خواستار ادای توضیحات از 'ویلیام بار' وزیر دادگستری ترامپ شدند.
اما بار به این درخواست توجهی نكرد و در كمیته قضایی مجلس نمایندگان حاضر نشد. این مساله باعث شد تا كار به احضاریه علیه دادستان كل آمریكا بكشد.
از سوی دیگر، موضوع صورت حساب مالیاتی ترامپ مطرح شد و نمایندگان از وزیر خزانه داری خواستند تا اطلاعات مالیاتی ترامپ را در اختیار آنها قرار دهد كه او هم از این كار امتناع كرد.
علاوه بر آن، برخی اعضای كنگره آمریكا به دلیل آنكه استنتاج كرده اند گزارش مولر بیانگر آن است كه ترامپ در اجرای عدالت و رسیدگی اختلال یا مانع تراشی كرده، خواستار استیضاح او شده اند.
اروپام ** 1429 ** 1071