۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۸
کد خبر: 83321956
۰ نفر
شیوع بلوغ زودرس در دختران 20 برابر پسران است

تهران - ایرنا - متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ لاپاراسكوپی با اشاره به عوارض بلوغ زودرس در دختران، گفت: شیوع بلوغ زودرس در دختران 20 برابر پسران است.

دكتر ركسانا كارگر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، كوتاهی قد و اختلالات روحی و روانی را از عوارض بلوغ زودرس عنوان كرد و افزود: این افراد بیشتر در معرض هورمون های استروژن قرار می گیرند و همچنین قد پیش بینی شده آنان برای زمان بزرگسالی پایین تر از میزان مطلوب است.
وی اظهار داشت: هرچه كودكان چاق تر باشند، علائم بلوغ زودتر در آنان ظاهر می شود و به همین دلیل دختران چاق سن بلوغ زودتری نسبت به همسالان خود دارند.
كارگر با اشاره به اینكه تغذیه نامناسب عامل مهمی برای چاقی دختران است و آنها را در معرض بلوغ زودرس قرار می دهد، گفت: عوامل محیطی از جمله تماس با نور و مكان زندگی، در سن بلوغ نقش مهمی دارند.
وی تاكید كرد كه اگر فردی علائم بلوغ زودرس را مشاهده كرد، حتما به متخصص زنان مراجعه كند تا بررسی های لازم برای تشخیص عارضه انجام و سپس اقدامات درمانی صورت گیرد.
عضو درمانی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینكه بلوغ زودرس بصورت شروع تكامل بلوغی قبل از ٧ سالگی در دختران سفید پوست تعریف می شود، اظهار داشت: ترشح هورمون های مغزی یا هورمونی هایی وابسته به تخمدان ها و غده فوق كلیه در ابتلا به این عارضه نقش دارند.
كارگر، ژنتیك را مهمترین عامل سن بلوغ اعلام كرد و گفت: تغذیه در رسیدن به سن بلوغ نقش مهمی دارد. كودكانی كه چاق تر هستند زودتر از حد میانگین به سن بلوغ می رسند.
متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ لاپاراسكوپی اظهار داشت: افرادی كه زندگی شهری دارند یا در ارتفاعات پایین تر زندگی می كنند در مقایسه با افرادی كه در مناطق روستایی یا ارتفاعات بالاتر زندگی می كنند، زودتر بالغ می شوند.
وی عامل دیگری كه در سن بلوغ تاثیر دارد را تماس با نور اعلام كرد و افزود: بررسی ها نشان می دهد دخترانی كه نابینا هستند، بلوغ زودتری دارند.
علمی ** 1201 **1485