۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۵
کد خبر: 83321951
۰ نفر
آبرسانی به 55 روستای ایلام امسال عملیاتی می شود

ایلام - ایرنا - معاون مهندسی توسعه شركت آب و فاضلاب روستایی ایلام از اجرای عملیات آبرسانی به 55 روستای این استان در سال جاری خبر داد.

سید مهدی احمدی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با بهره برداری از این تعداد روستا در شهرستان های ایلام، ایوان، آبدانان، بدره، دهلران، چرداول و مهران بیش از چهار هزار نفر از جمعیت روستایی ایلام از نعمت آب شرب بهره مند می شوند.
وی اعتبار لازم برای اجرای این طرح ها را 400 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی بیان كرد و افزود: از مجموع 580 روستا ایلام تعداد 498 روستا با جمعیت 175 هزار نفر از خدمات شركت آبفای روستایی استان بهره مند هستند كه بیش از 98 درصد جمعیت روستایی استان را تشكیل می دهد.
معاون مهندسی توسعه شركت آب و فاضلاب روستایی ایلام تاكید كرد: سال گذشته عملیات آبرسانی به 51 روستا در هشت شهرستان با جذب اعتبار 210 میلیارد ریال از محل منابع توسعه ملی و مجتمع های اولویت دار اجرا شد.
احمدی یادآور شد: اجرای طرح های آبرسانی به صورت مجتمعی برای بهره مندی همه روستاها و به ویژه روستاهای زیر 20 خانوار از آب آشامیدنی، برون سپاری خدمات برای تقویت بخش خصوصی، كاهش هزینه ها و افزایش سرمایه های شركت بخشی از مهم ترین اقدامات شركت آب و فاضلاب روستایی استان در سال های اخیر بوده است.
وی با اشاره به اینكه ساخت مجتمع آبرسانی روستایی در دستور كار آب و فاضلاب روستایی ایلام قرار دارد، گفت: این شركت در راستای تعهد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در تلاش است با تكمیل تعداد دیگری از این مجتمع‌ ها، علاوه بر بهره مندی بیشتر روستائیان از آب شرب، تعداد زیادی از روستاها را نیز از گردونه آبرسانی سیار خارج كند.
احمدی، ایجاد مجتمع های آبرسانی را دغدغه اصلی آبفای روستایی خواند و اضافه كرد: رسیدگی همه جانبه به روستاها، باعث ماندگاری و پایداری جمعیت و همچنین مهاجرت معكوس و حل معضل حاشیه نشینی در شهرها خواهد شد.
وی به میزان مصرف آب شرب در سطح روستاها نیز اشاره كرد و گفت: میزان مصرف آب شرب در سطح روستاهای این استان به نسبت جمعیت بیش از 2 برابر حد مجاز است.
به گفته معاون مهندسی توسعه شركت آب و فاضلاب روستایی ایلام، الگو و متوسط مصرف روزانه آب در روستاهای كشور بین 150 تا 200 لیتر در شبانه روز است اما در برخی نقاط روستایی این استان این میزان به 450 لیتر نیز می رسد.
احمدی شاخص كیفیت آب شرب روستایی استان را بالاتر از میانگین كشوری دانست و اضافه كرد: شاخص كیفیت آب شرب روستایی در استان هم اكنون به بالای 99 درصد رسیده است.
به گزارش ایرنا، هم اینك 98.5 درصد از جمعیت روستایی با جمعیتی بیش از 177 هزار نفر در 498 روستای این استان تحت پوشش خدمات شركت آب و فاضلاب روستایی هستند.
تعداد كل مشتركان آب روستایی استان ایلام 45 هزار و 544 مشترك است كه از این شمار، 885 مشترك عمومی و ادارات، یك هزار و 587 مشترك تجاری و صنعتی و 43 هزار و 99 نیز مشتركان بخش مسكونی تشكیل داده اند.
منابع تامین آب روستایی استان ایلام 166 منبع است كه 105 مورد آنرا چشمه ها و 61 مورد را چاه و قنات تشكیل داده است.
3032/6034