۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۲
کد خبر: 83321946
۰ نفر
چمران: مذاكره براي ترامپ نوعي پيروزي است

تهران-ايرنا-نايب رئيس جبهه مردمي نيروهاي انقلابي اسلامي (جمنا) گفت: نفس مذاكره براي ترامپ نوعي پيروزي است او با ژست و تبليغ مذاكره مي خواهد به زعم خود ايران را پاي ميز «محاكمه» بكشاند تا مجبور به پذيرش شروط دوازده گانه پمپئو وزير امور خارجه اش كند.

«مهدي چمران» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سياسي ايرنا افزود: به نظر مي رسد ترامپ برخلاف «مايك پمپئو» و «جان بولتون» طرفدار جنگ نيست. ترامپ تاجر مسلك و در پي منافع اقتصادي براي آمريكا است و حاضر نيست هزينه بي جايي بكند.
وي ادامه داد: احتمال دارد ترامپ براي دستيابي به برخي منافع، جنگ راه بياندازد، در اين شرايط مقاومت، ايستادگي و نگاه به درون و پيگيري نكردن خواسته هاي رئيس جمهوري آمريكا، ما را به موفقيت و پيروزي مي رساند.
نايب رئيس جمنا اظهار داشت: متاسفانه به نظر مي رسد فشار از بيرون و همصدايي شمار اندكي در درون براي انجام مذاكره اي كه هدفش مشخص نيست، وجود دارد. ايران با پيشينه اي چندهزارساله مملو از جنگ، پيروزي و شكست چرا بايد بر سر قدرت و توان دفاعي خودش مذاكره كند؟ كدام فرد عاقل و غيرتمندي به دنبال چنين مذاكره اي است؟
برادر شهيد چمران در بخش ديگري از سخنان خود، به جنگ تحميلي و حمايت رسانه اي غرب از رژيم صدام اشاره كرد و گفت: خرمشهر را فتح كرده بوديم اما رسانه هاي دنيا و در راس آن آمريكايي ها از عقب نشيني پيروزمندانه ارتش بعث سخن مي گفتند. با بهره گيري از تجارب دفاع مقدس قطعا توان مقابله و ايستادگي با آمريكا را داريم.
وي خاطرنشان كرد: اگرچه آمريكا به لحاظ نظامي قدرتمند است اما حضورش در منطقه، اين كشور را آسيب پذير كرده است.

**بستر لازم براي استاني شدن انتخابات فراهم نيست
چمران همچنين درباره طرح نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي استاني شدن انتخابات، گفت: هدف از اين طرح، لزوم نگاه ملي نمايندگان و پرهيز از بخشي نگري است. البته نگاه ملي نمايندگان به معناي بي توجهي به استان، شهر و روستا نيست.
وي يادآور شد: در اينكه اين اصل چگونه و چه زماني اجرا شود اختلاف وجود دارد. اگر چه به دليل فراهم نبودن بسترهاي لازم با اين طرح موافق نيستم.
نائب رئيس جمنا اضافه كرد: با اجراي طرح استاني شدن انتخابات، هركس كه پول، قدرت و توان تبليغي بيشتري دارد مي تواند آراي مردم استان يا شهري را بدست بياورد و نامزدهاي ديگر به دليل ضعف مالي و وابسته نبودن به جناح هاي سياسي نمي توانند با آنها رقابت كنند كه اين اشكال بايد برطرف شود.
شوراي نگهبان در نشست اخير خود طرح استاني شدن انتخابات مجلس را با طرح ايراداتي به مجلس شوراي اسلامي ارجاع داد.
به گفته سخنگوي شوراي نگهبان نقض حقوق نامزدها،كاهش مشاركت مردم، عدم تفكيك بين حوزه هاي اصلي و فرعي و عدم رعايت عدالت انتخاباتي از ايرداتي بود كه شوراي نگهبان در بررسي اين طرح به آن اشاره كرده است.
سيام**3202 **2021**