بخش سلفچگان منطقه راهبردي اتصال قم به 17 استان كشور است

قم - ايرنا - نماينده بخش سلفچگان در شوراي اسلامي شهرستان قم گفت: بخش سلفچگان منطقه راهبردي اتصال قم به 17 استان كشور است و ظرفيت هاي مطلوبي براي انجام فعاليت هاي اقتصادي دارد.

رضا الياسي روز سه شنبه با حضور در خبرگزاري جمهوري اسلامي استان قم در گفت و گو با خبرنگاران ايرنا، بيان كرد: قرار گرفتن بخش سلفچگان در شاهراه ارتباطي كشور موقعيت بسيار ممتازي براي انجام فعاليت هاي اقتصادي در اين منطقه فراهم آورده است كه با استفاده از آن مي توان حجم توليد و ميزان اشتغال استان را افزايش داد.
وي افزود: وجود منطقه ويژه اقتصادي و شهرك صنعتي در اين بخش از ديگر قابليت هاي سلفچگان براي انجام فعاليت هاي اقتصادي است كه مي تواند عامل مهمي براي توسعه پايدار استان باشد.
منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان در 50 كيلومتري شهر قم، به عنوان مهم ترين و نزديك ترين منطقه ويژه اقتصادي به مركز سياسي - اقتصادي كشور، واقع در مسير جاده ابريشم، راه آهن سراسري و بزرگراه هاي اصلي شمال - جنوب و شرق - غرب ايران است و براي برقراري ارتباط با اروپا، كشورهاي آسياي ميانه و خليج فارس به منظور توليد، صادرات و ترانزيت كالا، موقعيتي ممتاز دارد و قادر است نقش تعيين كننده اي در اقتصاد كلان منطقه و كشور ايفا كند.
وي ادامه داد: علاوه بر اين، بخش سلفچگان به دليل داشتن طبيعتي زيبا و روستاهاي خوش آب و هوا در كنار وجود بقاع متبرك امامزادگان، داراي ظرفيت هاي فراوان گردشگري و درآمد زايي حاصل از آن است.
الياسي در بخش ديگري از سخنان خود با معرفي بخش سلفچگان گفت: اين بخش يكهزار و 722 كيلومتر مربع مساحت و بيش از 12 هزار تن جمعيت دارد و از دو دهستان نيزار و راهجرد شرقي تشكيل شده است.
وي بيان كرد: دهستان نيزار داراي 24 روستا با يكهزار و 477 خانوار و دهستان راهجرد شرقي داراي 58 روستا با يكهزار و 795 خانوار است.
وي ادامه داد: از مجموع 82 روستاي بخش سلفچگان، 26 روستا داراي شوراي اسلامي و 21 روستا نيز داراي دهياري است كه به ساماندهي امور مردم بومي مي پردازند.
نماينده بخش سلفچگان در شوراي اسلامي شهرستان قم گفت: شغل اصلي مردم در روستاهاي اين بخش، كشاورزي و دامپروري است كه با ارائه تسهيلات ارزان قيمت به آنان مي توان كسب و كار ساكنان بومي منطقه را توسعه داد و از مهاجرت روستائيان به مناطق شهري جلوگيري كرد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به فعاليت هاي انجام شده در بخش سلفچگان با مشاركت شوراهاي محلي بخش و شوراي اسلامي شهرستان قم اشاره كرد و افزود: گاز رساني و آبرساني به روستاها، افتتاح چند دهياري و اجراي طرح هادي در مناطق روستايي، اصلاح روكش آسفالت و تقويت روشنايي معابر، ايجاد و تجهيز خانه هاي بهداشت، ساخت خانه و سالن هاي ورزشي براي ساماندهي اوقات فراغت جوانان بخش و پيگيري مستمر موضوع واگذاري زمين براي ساخت مسكن مورد نياز مردم بومي از جمله اقدامات انجام شده براي خدمت رساني به مردم در بخش سلفچگان است.
وي بيان كرد:همچنين از مسئولان منطقه ويژه اقتصادي وشهرك صنعتي سلفچگان خواسته شد براي تامين نيروي انساني مورد نياز واحدهاي صنعتي فعال خود، از جوانان بومي بخش استفاده كنند؛ صحيح نيست كه آلودگي ناشي از فعاليت هاي صنعتي در اين مراكز براي مردم بخش باشد اما فرصت هاي شغلي در اختيار افراد غير بومي گذاشته شود.
الياسي در ادامه با اشاره به خسارت هاي ناشي از قطعي برق به وسايل مردم در بخش سلفچگان، گفت: خطوط انتقال برق در بسياري از نقاط اين بخش فرسوده شده است و بايد هرچه سريعتر تعويض شود.
وي همچنين به انجام فعاليت هاي فرهنگي و اجتماعي در بخش سلفچگان اشاره كرد و افزود: برگزاري كلاسهاي آموزشي راهكارهاي مقابله با آسيب هاي اجتماعي در ميان خانواده ها، توسعه ورزش هاي بومي و محلي براي افزايش نشاط مردم و تجهيز كتابخانه ها به منظور تقويت سطح علمي و پژوهشي جوانان از جمله اقداماتي است كه در اين خصوص انجام شده است و اين روند همچنان ادامه دارد.
بخش سلفچگان يكي از بخش هاي پنج گانه استان قم است كه در فاصله 40 كيلومتري شهر قم قرار دارد.
7405/ 6133/