۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
کد خبر 83321925
۰ نفر
ترامپ خسته از بولتون

تهران- ايرنا- با وجود اختلاف بارز سياسي بين ترامپ و بولتون، اين دو سياستمدار در يك مورد با هم توافق دارند و آن فشار سياسي و اقتصادي بر ايران است. بولتون جنگ‌طلب شايد بركنار شود و شايد در مسووليت خود باقي بماند ولي سياست ترامپ ادامه دارد.

سعيد عابدپور در يادداشتي در روزنامه اعتماد، نوشته است: بسياري از رسانه‌هاي امريكايي چنين گزارش مي‌كنند كه ترامپ علاقه‌اي به رويارويي نظامي با ايران ندارد. وي به دنبال سياست «حداكثر فشار» بر كشورمان با حربه تهديد نظامي به همراه اعمال تحريم‌هاي سخت است. از نظر ترامپ اعمال اين سياست‌ها توامان حكومت ايران را در آستانه نارضايتي شديد، شورش‌هاي مردمي و تكرار سناريويي مانند ونزوئلا قرار خواهد داد. در چارچوب اجراي اين سياست، جان بولتون بيش از حد تهديد نظامي را جدي گرفته، او آشكارا به دنبال كشاندن ايران به جنگ و رويارويي با امريكا است.

رسانه‌هاي امريكا وجود اين هيولاي سياه را براي سياست خارجي امريكا خطرناك توصيف مي‌كنند. نشريه آتلانتيك او را رييس‌جمهور سايه در دولت پنهان مي‌داند؛ فردي كه تلاش براي از راه به در كردن ترامپ دارد. دولت پنهان در امريكا، نمايندگان صنايع نظامي، جامعه اطلاعاتي و امنيتي و وال‌استريت هستند؛ كساني كه گردانندگان سياسي را با مهندسي انتخابات و نمايش دموكراسي سر كار مي‌آوردند. نيويورك تايمز مي‌نويسد: «رفتار جنگي خارج از حد جان بولتون، موجب آزردگي رييس‌جمهور مي‌شود. رييس‌جمهور خسته از بولتون است، او مي‌خواهد امريكا را وارد جنگ ديگري بكند.» ترامپ از نيات و اهداف بولتون براي رويارويي نظامي با كره شمالي و ايران اطلاع دارد. او موضوع را در خلال چند مصاحبه به فاكس نيوز گفته است. براساس همين برآورد ترامپ ابتدا مايكل فلين را به سمت مشاور امنيت برگزيد كه تنها 21 روز دوام آورد و سپس هربرت مك مستر منصوب شد. مك مستر به ابقاي امريكا در برجام معتقد بود و او نيز بركنار شد تا بولتون جنگ‌افروز به سمت مشاور امنيت ملي منصوب شود.

ارسال ناو هواپيمابر آبراهام لينكلن به سوي خليج‌فارس و تهديد به اعزام 120 هزار نيروي جنگي به منطقه، ابتكار بولتون بود. ولي ترامپ با دور نگاه داشتن ناو هواپيمابر از خليج‌فارس و شايعه خواندن اعزام نيروي جنگي 120 هزار نفري، به روشني ديدگاه متفاوت خود را از بولتون نشان داد. به نوشته نيويورك تايمز، ترامپ بر اين باور است كه امريكا بيش از اندازه درگير جنگ‌هايي در نقاط مختلف جهان است. استفاده بيش از حد از حربه جنگ، خود ممكن است به واكنش‌هايي منجر شود كه وقوع جنگ را حتمي كند. از اين‌رو اختلاف ديدگاه بين ترامپ و بولتون را بايد جدي گرفت.

ترامپ و بولتون شعار امريكا بالاتر از همه را تكرار مي‌كنند. ترامپ در سخنراني تحليف رياست‌جمهوري خويش شعار «نخست امريكا» را سر داد و اين شعار به تدريج به امريكا بالاتر از همه تبديل شد؛ تا جايي كه ترامپ به دولت‌هاي اروپايي گفته است حق توليد و فروش سلاح را ندارند. امريكا به دنبال پيروزي است كه در جنگ سرد بدان دست نيافت. آندره لينچكي، تحليلگر روس مي‌گويد: بولتون نماينده اين ديدگاه است كه پيروزي در گفت‌وگوها براي امريكا لازم نيست و اصلا نمي‌توان با گفت‌وگو به پيروزي دست يافت؛ از اين‌رو صداي طبل جنگ اين روزها از كاخ سفيد امريكا بيش از هر زمان ديگري شنيده مي‌شود.

ترامپ فكر مي‌كند صداي طبل جنگ باعث ترس طرف‌هاي ديگر شده و قبول شرايط خفت‌آور امريكا را موجب خواهد شد. با وجود اختلاف بارز سياسي بين ترامپ و بولتون، اين دو سياستمدار در يك مورد با هم توافق دارند و آن فشار سياسي و اقتصادي بر ايران است. بولتون جنگ‌طلب شايد بركنار شود و شايد در مسووليت خود باقي بماند ولي سياست ترامپ ادامه دارد. امريكا در جنگ اقتصادي و سياسي با ايران است. اين جنگ دشواري‌هايي را بر ايران تحميل مي‌كند. اين جنگ شايد سخت‌تر از جنگ با بمب‌ها و خمپاره‌ها باشد؛ جايي كه به فقر، كمبود مواد غذايي و فشارهاي سياسي و اقتصادي بيشر دامن مي‌زند. بايد به فكر مقابله با مافياي مالي در كشورمان بود و اين شايد مهم‌ترين اولويت دستگاه‌هاي اجرايي و قوه قضاييه باشد.

*منبع: روزنامه اعتماد،1398،2،31
**گروه اطلاع رساني**1893**9131