۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۶
کد خبر: 83321912
۰ نفر
ادامه بارش‌های بهاری در نقاط مختلف كشور

تهران- ایرنا- كارشناس سازمان هواشناسی گفت: بارش‌های بهاری تا پایان این هفته و اوایل هفته آینده در نقاط مختلف كشور ادامه دارد كه احتمال رخداد آب‌گرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها در مناطقی با شدت بارش، دور از انتظار نیست.

كبری رفیعی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: طی امروز و فردا به‌جز مناطقی از جنوب غرب، غرب و نوار جنوبی كشور در دیگر نقاط به‌ویژه در ساعات بعدازظهر بارش باران را به شكل رگباری خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: اما امروز در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مناطقی از استان اردبیل، زنجان، قزوین، كرج، تهران، سمنان، كردستان، همدان، مركزی و برخی از مناطق مركز، جنوب و نیمه شرقی كشور رگبار گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی‌شده و انتظار داریم امروز بیشترین بارش‌ها به شمال استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، غرب استان كرمان و فارس رخ دهد كه احتمال آب‌گرفتگی معابر و مسیل‌ها در این مناطق وجود دارد.
وی ادامه داد: فردا در نیمه غربی از میزان بارش‌ها كاسته می‌شود و بارش‌ها در مناطق نیمه شرقی كشور ادامه می‌یابد، روزهای پنج‌شنبه و جمعه نیز بارش‌های پراكنده را در نوار شمالی كشور خواهیم داشت و روز شنبه با عبور موجی از روی كشور انتظار داریم در ارتفاعات البرز، استان‌های اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، كرمان و یزد بارش داشته باشیم كه عمدتاً در ساعات بعدازظهر و به شكل رگبار پراكنده رخ دهد.
رفیعی افزود: روز یكشنبه علاوه بر این مناطق در دامنه‌های جنوبی البرز مانند تهران، قزوین، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و دامنه‌های زاگرس مركزی در غرب كشور بارش خواهیم داشت.

*** خیزش گردوخاك در شمال شرق كشور
كارشناس سازمان هواشناسی گفت: طی امروز و فردا وزش باد شدید و خیزش گردوخاك را در برخی از مناطق شمال شرق كشور مانند استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و شرق كشور به‌ویژه در شمال سیستان و بلوچستان در منطقه زابل خواهیم داشت.

*** كاهش و افزایش نسبی دما در برخی نقاط كشور
وی گفت: امروز و فردا كاهش دمای 4 تا 6 درجه‌ای را در استان‌های واقع در نوار شمالی به‌ویژه در سواحل دریای خزر و شمال شرق داریم، روزهای شنبه و یكشنبه نیز انتظار داریم افزایش نسبی دما را در بیشتر مناطق كشور بین 3 تا 5 درجه داشته باشیم.

*** وزش باد شدید در تهران
رفیعی افزود: آسمان تهران امروز قسمتی ابری گاهی با وزش باد همراه خواهد بود اما در بعدازظهر گاهی رگبار و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید پیش‌بینی شده است، كمینه دمای امروز تهران 21 درجه بود و بیشینه دمای آن 29 درجه می‌رسد، كمینه فردا صبح نیز به 19 درجه خواهد رسید.
كارشناس سازمان هواشناسی گفت: اهواز با دمای 39 درجه بالای صفر و همدان 6 درجه بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنك‌ترین نقاط كشور در 254 ساعت گذشته بودند.
علمی 9014** 1055