برابري جنسيتي در كاروان اعزامي به ايتاليا رعايت شده است

تهران - ايرنا - رئيس فدراسيون ملي ورزش هاي دانشگاهي گفت: فدراسيون جهاني به برابري جنسيتي ورزشكاران شركت كننده در يونيورسياد به عنوان يك اصل مهم توجه دارد و ما نيز تلاش كرديم كه آن را در كاروان اعزامي به ايتاليا لحاظ كنيم.

«محمدرضا دهخدا» روز سه شنبه در گفت و با خبرنگار ايرنا افزود: فدراسيون جهاني ورزشي هاي دانشگاهي به حضور برابر ورزشكاران دختر و پسر در يونيورسياد تاكيد دارد و بر همين اساس تلاش مي كند هر دوره نسبت به دوره هاي قبلي به شاخص هاي جهاني اين برابري نزديك شود.
وي ادامه داد: با توجه به توسعه بيشتر ورزش در ميان قشر پسران دانشجو تناسب شركت دختران و پسران دانشجوي شركت كننده در يونيورسياد هاي ورزشي 45 به 55 است و درصد مشاركت و حضور دانشجويان دختر ايراني شركت كننده و اعزامي به ايتاليا نسبت به دوره قبلي در چين تايپه افزايش قابل توجهي داشته و به نسبت جهاني آن نزديك تر شده است.
به گفته دهخدا، كاروان ورزشي ايران با 42 ورزشكار در چهار رشته ورزشي تكواندو، واليبال، تيراندازي و تيراندازي با كمان در اين رقابت ها شركت مي كند كه بيش از 15 نفر اين كاروان و حدود 27 درصد ورزشكاران را دختران تشكيل مي دهند كه نسبت به دوره گذشته رشد قابل توجهي را نشان مي دهد.
وي يادآور شد: براساس توزيع نفرات اعزامي، به جز واليبال كه تيم دانشجويان پسر با 12 نفر راهي ايتاليا مي شود در سه رشته ديگر نسبت دختران و پسران برابر است.
اين استاد دانشگاه همچنين در خصوص كاهش تعداد ورزشكاران كشورمان به سي امين دوره يونيورسياد جهاني در ايتاليا نسبت به 2 دوره گذشته، گفت: ضمن توسعه مشاركت ميان موسسات و مراكز علمي در اعزام كاروان دانشجويي، مديريت خوبي از حوزه منابع مالي داريم، بنابراين مشكلات مالي هرگز مانعي در اعزام دانشجويان ورزشكار به رويدادهاي ورزشي بويژه يونيورسياد ها نبوده است.
وي ادامه داد: در همين چند ماه گذشته دانشگاه آزاد دو تيم ورزشي به مسابقات آسيايي كاراته (ماكائو) و بسكتبال (چين تايپه) اعزام كرد كه به ترتيب عنوان قهرماني و نايب قهرماني را بدست آوردند.
دهخدا تصريح كرد: كاروان از نظر كمي نسبت به دوره گذشته كاهش دارد اما از نظر كيفي تمام اين نفرات و تيم ها، شانس مدال دارند و هر ورزشكاري در هر رشته ورزشي كه به لحاظ فني ادعا دارد كه توانايي قرار گرفتن در جمع شش نفر برتر را دارد به فدراسيون مراجعه كند تا در صورت تاييد كميته هاي فني فدراسيون نسبت به اعزام آنان اقدام شود.
وي اضافه كرد: در صورتي كه توان فني دانشجويي در هر رشته اي تاييد شود و ما براي اعزام وي تلاش نكنيم در اين صورت با مشكل مالي مواجه هستيم.
اين مدير ورزشي گفت: كاروان ورزشي دانشجويان ايران در سه مرحله راهي اين رقابت ها خواهند شد و خوشبختانه با توجه به پس انداز اعتبار در حال حاضر كمبودي نداريم و در بحث پرداخت پاداش ورزشكاران نيز معوقه اي نداريم.
وي ادامه داد: تيم هاي ورزشي و كادرهاي فني هر يك از اين چهار رشته كاملا آماده هستند و حتي اگر قرار باشد مسابقات كمي زودتر از موعد مقرر برگزار شود ما در آمادگي كامل قرار داريم.
سي امين دوره يونيورسياد دانشجويان جهان از 12 تا 23 تيرماه به ميزباني ناپل ايتاليا برگزار مي شود.
ورزشي**1828**1067**