طرح ساماندهی مطبق رودخانه ای در مشهد اجرا شد

مشهد- ایرنا- قائم مقام شركت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: برای نخستین بار در كشور طرح ساماندهی مطبق رودخانه ای با هدف استفاده بهینه از بستر رودخانه ها و پیشگیری از خطرات سیلاب در مشهد اجرا شد.

علیرضا طاهری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این طرح كه اكنون در بخشی از رودخانه 'چهل بازه' مشهد توسط شهرداری این شهر اجرا شده، بستر رودخانه با در نظر گرفتن خطرات احتمالی و بر اساس دوره برگشت های مختلف سیلاب، طبقه بندی شده است.
وی اظهار داشت: این طرح ابتكاری و خلاقانه كه مورد تایید مسئولان وزارت نیرو قرار گرفته است در بخشهایی از رودخانه 'كشف رود' مشهد نیز اجرا خواهد شد.
وی طول رودخانه چهل بازه مشهد را حدود 20 كیلومتر عنوان كرد و گفت: در اجرای طرح یاد شده حدود 6 كیلومتر از بستر این رودخانه به صورت یك رود پارك درآمده است.
طاهری افزود: این رود پارك كه در وسعت حدود 10 هكتار حد فاصل ضلع جنوبی پل نمایشگاه بین المللی تا پل شهید ستاری واقع شده است همراه با فضای سبز زیبا و فرح بخش، استخر، آبشار، نیكمت و آلاچیق برای كاهش آلودگی هوای مشهد و رفاه شهروندان و زائران طراحی و ساخته شده است.
وی اظهار داشت: در اجرای این طرح بخشی از رودخانه كه دبی های حداقلی دارد و سیل های با دوره برگشت 2تا پنج ساله در آن پیش بینی شده و از آن به عنوان خط القعر رودخانه یاد می شود، اجازه هیچگونه ساخت و ساز و تعبیه وسایل قابل حمل در آن داده نشده است.
وی گفت: مطالعات این طرح به دلیل پیچیدگی های خاص، بیش از 10 سال طول كشید و بخشی از این طرح در سال 96 با هزینه 200 میلیارد ریال آغاز شد.
طاهری با اشاره به لزوم تغییر نام بوستان چهل بازه به رودپارك چهل بازه از سوی شهرداری مشهد افزود: نامگذاری رودپاركها در راستای فرهنگ سازی و توجه بیشتر به رودخانه ها و خطرات سیلاب مطرح است.
وی از مسئولان شهرداری مشهد خواست طبق توافقات، نام بوستان چهل بازه را به نام رودپارك یا رودباغ چهل بازه تغییر دهند.
وی اظهار داشت: مشهد به صورت بالقوه، دارای 2 رود پارك به نام های چهل بازه و كشف رود است.
رودخانه 'چهل بازه' یكی از سرشاخه های رودخانه تاریخی و مهم 'كشف رود' در مشهد است كه به طول حدود20 كیلومتر طولانی ترین مسیل در این كلانشهر به شمار می رود و در محدوده شهری شمال غربی مشهد واقع است.
رودخانه 'كشف رود' نیز از 9 كیلومتری شرق شهرستان قوچان آغاز شده و حدود 372 كیلومتر طول دارد كه
حدود 50 كیلومتر آن در مجاورت شهر مشهد قرار گرفته و مطالعات ساماندهی و رودپارك آن توسط شهرداری با همكاری آب منطقه ای و هماهنگی سازمان محیط زیست در حال انجام است.
3027 / 6053