۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۹
کد خبر: 83321843
۰ نفر
امید، تدبیر دولت در نیمه دوم فعالیت

تهران-ایرنا- دولت دوم تدبیر و امید در نیمه دوم عمر سیاسی خود، دو سال سخت را پشت سر گذاشت و دو سال دشوارتر پیش رو دارد. دشواری هایی از جنس اقتصادی در داخل و زیاده خواهی در خارج كه رییس جمهوری تداوم امید را تنها تسهیل گر این دشواری ها می داند.

رقابت های انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، 6 سال پیش در چنین روزهایی شاهد شعارهای متنوع نامزدها در معرفی ایده ها خود برای اداره كشور بود و میان این تنوع وعده ها و شعار مردم در نهایت به مفهوم «تدبیر و امید» كه از سوی حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» اعلام شده بود، اعتماد كردند و او راهی پاستور شد.
در تمام این 6 سال آنچه محور نخست تاكیدات رییس جمهوری قرار گرفت و او از همه جریان های سیاسی و اجتماعی و عامه مردم بارها و بارها آن را درخواست كرد؛ تداوم امید به آینده بود.
موضوعی كه در دیدار رییس جمهوری با اصحاب فرهنگ و هنر بار دیگر تكرار شد. دكتر روحانی در این دیدار با تاكید بر اهمیت نقش فرهنگ و هنر بویژه در مقطع حساس كشور تاكید كرد: «مهم‌ترین نیاز امروز جامعه، امید به آینده و نشاط است چرا كه احساس غرور ملی و امید و نشاط سرمایه اصلی كشور است و می تواند روند حل مشكلات را تسریع كند.»
امید مورد تاكید رییس دولت تدبیر و امید به یقین امید توام با واقع بینی است. او بهتر از هر كسی می داند كه اقتصاد ایران و به تبع آن معیشت مردم دچار مشكلات جدی است، تبلیغات ایران هراسانه در منطقه به اقدامات ایران ستیزانه تبدیل شده است، شاهراه اقتصاد ایران كه صادرات نفت بوده با اقدامات ترامپ تضعیف شده و در نهایت منتقدان داخلی و رقبای سیاسی دولت هم از هر موضوعی برای انتقاد و گاهی هجمه علیه تدبیر و امید بهره می جویند با تمام این آگاهی ها از واقعیات موجود تاكید بر امید از سوی مقام نخست اجرایی در كشور كه با تمام دشواری های پیش رو آشناست، نشان از اهمیت این مفهوم برای جامعه ای دارد كه دشمنان برای ناامیدسازی آن برنامه های بسیاری تدارك دیده اند.
این روزها بیش از هر زمان دیگری انواع فشارهای اقتصادی، سیاسی، روانی و حتی فرهنگی علیه ایران تدارك دیده شده است و آنچه می تواند در برابر این هیاهوها از افكار و اذهان مردم محافظت كند چیزی جز امید نخواهد بود.

**دو سال سخت، دو سال سخت تر
در دور نخست، تدبیرِ دكتر روحانی و تیم همراه او به ویژه در حوزه دیپلماسی گره های سختی از منازعات جهان با ایران را گشود و امیدها به آینده را افزون ساخت. دور اول ریاست جمهوری دكتر روحانی با دستاوردهای قابل قبول در عرصه های مختلف به پایان رسید و این دستاوردها سبب شد جامعه بار دیگر در 29 اردیبهشت به رییس جمهوری اعتماد كند و او را دوباره راهی پاستور كردند.
اما دولت در دور دوم فراز و فرودهای بسیاری تجربه كرد. انتقادات تند رقبای سیاسی از همان روزهای نخست به بهانه چینش كابینه دوم یا دیگر تصمیمات دولت شروع شد، اوج این انتقادها در دی ماه 96 و همزمان با اعتراض های اقتصادی در این ماه بود.
جریان های خاصی در كشور سعی بر سوء استفاده از این اعتراضات علیه دولت داشتند كه سرانجام دود آن به چشم مردم و كشور رفت. به فاصله چند ماه و در اردیبهشت 97 «دونالد ترامپ» سرانجام تهدیدات كلامی خود علیه ایران را عملی كرد و از توافق بین المللی برجام خارج شد.
این آغاز دشمنی های تاجر كاخ سفید علیه ایران بود پس از این بدعهدی تحریم های بازگشتند و زمستان سخت اقتصاد ایران آغاز شد. تحریم های آمریكا شركت های تجاری را از ایران خارج كرد و سرمایه گذاری خارجی را پر هزینه.
یك سال بعد ترامپ با هدف افزایش فشارها صفر شدن صادرات نفت ایران را هدف گرفت. یكی از بازوهای دفاعی كشور را تروریستی اعلام و ناوهای خود را عازم خلیج فارس كرد.
با آغاز تحریم ها، انضباط اقتصادی كشور دچار نوسان شد و این میان سوءاستفاده كنندگان و دلالان داخلی و خارجی در افزایش بحران سنگ تمام گذاشتند.
این بخشی از دشواری های نیمه اول دور دوم دولت تدبیر و امید بود اما روی دیگر سكه نیمه دوم دولت است. نیمه ای كه ایران سیاست مقاومت در برابر آمریكا را در پیش گرفته و دولت در خط مقدم جنگ اراده هاست. ترامپ و تیم همراه او در پی تشدید فشار بر ایران خواهند بود و در این مسیر مشوقان منطقه ای هم او را همراهی می كنند.
با سخت تر شدن صادرات نفت ایران، اقتصاد وابسته به طلای سیاه، روزگار دشواری خواهد داشت صادرات كالاها هم كار چندان راحتی نخواهد بود.
از دیگر سو و در عرصه سیاست داخلی هم انتخابات مجلس یازدهم در پیش است و كشور نیازمند عقلانیت سیاسی برای حضور پررنگ مردم در پای صندوق های رای و برگزاری انتخاباتی سالم و با شكو ه است.
بنابراین فراز و فرودهای دولت در نیمه دوم عمر سیاسی هم كم از نیمه اول نخواهد داشت و گردنه های دشوار سیاست ورزی و برنامه ریزی كلان در انتظار روحانی و تیم همراهش خواهد بود.

**نیازهای عبور از گردنه های دشوار
موفقیت دولت در عبور از گردنه های دشوار مدیریتی همان موفقیت كشور و نظام در گذار از دشواری هاست و این مهم جز با همكاری تمام قوا و حفظ امید مردم به این همكاری میسر نخواهد شد.
سیاست ها و برنامه های دستگاه اجرایی در نیمه دوم از عمر سیاسی باید معطوف به دو هدف اصلی و چند هدف فرعی باشد. تحكیم اعتماد عمومی در داخل كشور و مقابله با سناریوهای ایران هراسانه تیم B در خارج از مرزها دو هدف كانونی دولت است.
افزایش پاسخگویی دولت و كاهش نقش این نهاد در عرصه های گوناگون، اصلاح ساختارهای نفت محور اقتصاد ایران و تكیه بر منبع درآمدهای تازه دستكم در كوتاه مدت، تقویت دهك های پایین جامعه و رسیدگی سریع به برخی دغدغه های معیشتی این دهك از مهم ترین اهدافی است كه دولت می تواند در مدت نیمه دوم عمر سیاسی خود به سرانجام برساند.
ایجاد ضرورت و اراده لازم میان جریان ها سیاسی و تصمیم گیر در كشور به منظور نشستن پشت میز گفت و گوی ملی و تلاش برای ایجاد وحدت سیاسی هم می تواند مهم ترین اقدام دولت در عرصه داخلی باشد.
به كارگیری تمام ظرفیت های سیاسی همه نهادهای مسوول در جمهوری اسلامی و دعوت به همكاری همدلانه تمامی دستگاه های اجرایی می تواند راهكاری برای تقسیم كار و پیشبرد بهتر برنامه ها باشد.
ارتباط مداوم و سازنده با همسایگان، رفع سوءتفاهمات و توجه بیش از پیش بر نقش سازنده در خاورمیانه می تواند در راستای هدف اصلی مقابله با ایران هراسی مفید واقع شود.
ترفندها و تدبیرها و الزامات در نیمه دوم عمر سیاسی دولت دوازدهم هماهنگونه كه اشاره شد تنها در یك صورت می تواند برای كشور موفقیت به دنبال داشته باشد كه مردم با آن همراه شوند و مردم زمانی می توانند با برنامه ها و سیاست گذاری های دولت و مسوولان همراه شوند كه به این تدبیرها امید داشته باشند، بر همین اساس به نظر می رسد حفظ امید جامعه در شرایط كنونی مهم ترین وظیفه آحاد مردم ،مقامات و رسانه ها است.
‌سیام**9402**1336