۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹
کد خبر 83321842
۰ نفر
آهنگ «گرگیعان» در اردوگاه سیل زدگان

اهواز - ایرنا - آیین سنتی- مذهبی «گرگیعان» به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع) با همكاری انجمن های مردم نهاد در تعدادی از مناطق سیل زده خوزستان برگزار شد.

آیین های ماه مبارك رمضان در خوزستان امسال حال و هوای «سیلابی» دارد. خوزستانی ها امسال در حالی كه هنوز درگیر سیل بودند، به استقبال این ماه مبارك رفتند. بعد از حدود 50 روز از طغیان رودخانه های كرخه، دز و كارون، اگر چه اكنون بیشتر سیل زدگان به خانه های خود بازگشتند اما هنوز تعدادی از روستائیان در اردوگاه ها ساكن هستند و آثار سیلاب در روستاها باقی است.
برخی سازمان های مردم نهاد، جشن نیمه رمضان و آیین سنتی «گرگیعان» را امسال به روستاهای سیل زده و اردوگاه ها بردند.
تعدادی از گروه های مردمی جشن گرگیعان را دوشنبه شب، در روستای «آلبو عید 2» یا همان «حمدان سلج» برگزار كرده اند.
احمد جعفری ماجد، فعال اجتماعی و مدیر موسسه مردم نهاد «تیری» در این باره گفت: آلبوعید2 در مسیر «خسرج» آخرین روستای حمیدیه است كه هنوز زیرآب است و 50 خانوار اهالی آن، در نزدیكی روستا در شنزار، چادر زده اند.
وی با بیان اینكه جشن امشب برای احیای آیین گرگیعان و گرامیداشت میلاد امام حسن مجتبی (ع) برگزار شده افزود: هدف از برگزاری جشن در اردوگاه سیل زدگان این بود كه شادی را به كودكان این روستا هدیه دهیم.
جعفری ماجد اضافه كرد: این مراسم با همكاری تعدادی از فعالان اجتماعی خرمشهر و آبادان و انجمن هنرهای تجسمی خرمشهر برگزار شده و علاوه بر اجرای موسیقی و شعر و آواز، هدایایی به اهالی این كمپ اعم از بسته های بهداشتی و برخی ملزومات خانگی تقدیم شده است.

*گرگیعان برای كودكان
آیین «گرگیعان» كه یكی از محبوب ترین آیین های سنتی مردم عرب خوزستان در جنوب كشور است، یك جشن كودكانه به شمار می رود. این مراسم از سال 92 با همكاری فعالان میراث فرهنگی در شهرها و روستاهای خوزستان برگزار می شود. این جشن شب گذشته نیز با حضور هزاران نفر از اهوازی ها در نمایشگاه بین المللی اجرا شد.
روایت است كه مسلمانان در شب میلاد امام حسن (ع) «قرّةالعین، قرّةالعین» گویان به دیدار پیامبر اكرم (ص) برای تبریك تولد نوه بزرگ ایشان، امام حسن (ع) رفتند و این سنت كم كم به صورت مناسبتی با عنوان «گرگیعان» هر ساله در میان مسلمانان رواج یافت. درباره ریشه «گرگیعان» نظر دیگری هم وجود دارد. برخی معتقدند این كلمه از «قرع الباب» به معنای «در زدن» گرفته شده است؛ به این دلیل كه در این روز كودكان با پوشیدن لباس های سنتی دشداشه و عبایه (لباس سنتی عرب ها) در خانه ها را برای دریافت شیرینی و عیدی می كوبند.
«گرگیعان و گرگیعان، إجینة و إجینة؛ حل اكیس و انطینا» (ما آمدیم- كیسه را بازكن و شیرینی بده) «گرگیعان و گرگیعان- الله ایخلی الرضعان» (خدا بچه هایتان را نگه دارد) از جمله اشعار مخصوص برگزاری این آیین است.

*پیش به سوی شادی
انجمن مردم نهاد «فانوس» نیز جشن گرگیعان را در روستای «بیت شوكایه» حمیدیه، كه اخیرا سیلاب در آن فروكش كرده و ساكنان آن بازگشته اند، برگزار كرده است.
فهیمه صیادی عضو انجمن فانوس در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: جشن شاد كودكانه و موسیقی و مسابقه نقاشی، دوشنبه شب، در روستای بیت شوكایه برگزار شده تا كودكان سیل زده این روستا نیز در شادی گرگیعان سهیم شوند.
وی گفت: هنوز آثار خرابی های سیل در روستا باقی است، دیوارهای خانه ها رطوبت زده و جاده ها به سختی قابل تردد است.
صیادی افزود: در این جشن، اهالی روستا درخواست برگزاری جشن و مراسم شاد را داشتند، زیرا از فضای اندوهبار اردوگاه ها خسته شده بودند.
وی با اشاره به فراخوان این انجمن برای امداد به سیل زدگان اظهار داشت: در این فراخوان 250 نفر داوطلب شدند كه در بیش از یك ماه گذشته در جریان سیل همكاری داشتند، از جمله اینكه یك گروه خاص با عنوان «گروه امداد كودكان» در این انجمن تشكیل شده كه مسائل و برنامه های مربوط به آنها را دنبال می كرد و برگزاری جشن گرگیعان برای كودكان روستاهای سیل زده نیز در راستای همین برنامه است.

*گرگیعان برای كارونی ها
یك انجمن مردم نهاد نیز جشن «گرگیعان» را در میان خانواده های سیل زده روستاهای شهرستان كارون، كه اكنون در شهر جدید «شیرین شهر» ساكن شده اند برگزار كرده است. نزدیك 2 ماه است كه بیش از 30 خانوار در این اردوگاه ساكن هستند.
باسم حمادی مدیر موسسه هنری «میسان» در این باره گفت: جشن گرگیعان یكشنبه شب در یكی از مدارس شیرین شهر با اجرای موسیقی و حضور گروه موسیقی و نوجوانان و بزرگسالان میسان برگزار شده است.
وی با تاكید بر اجرای این جشن كودكانه اظهار داشت: با اجرای این برنامه می خواستیم به كودكانی كه از خانه خود دور هستند بگوییم كه به فكر آنها هستیم همچنین هدف این بود كه كودكان شاد شوند و از حال و هوای سیل كه در روزهای گذشته داشتند، خارج شوند.
حمادی گفت: این گروه هنری فردا شب در پارك شهر سوسنگرد جشن گرگیعان را برگزار می كند و چهارشنبه شب نیز در سینما هلال اهواز برنامه همین جشن را خواهد داشت تا اوقات شادی را به ویژه برای كودكان سیل زده ایجاد كند.
9754/6068