محصص: فوتبال زنان ایران دیگر زنگ تفریح تیم های شرق آسیا نیست

تهران- ایرنا- رئیس كمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال گفت: آن روزها گذشته است كه فوتبال زنان با چندین گل نتیجه بازی را به كره جنوبی و ویتنام واگذار می كرد. فوتبالیست های ما دیگر زنگ تفریح تیم های شرق آسیا نیستند.

فوتبال زنان ایران هنوز راه زیادی برای پیشرفت در عرصه های بین المللی دارد. فوتبالیست های ایرانی در رده های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان از ماه های پایانی سال 97 تا اردیبهشت ماه 98 در مسابقات قهرمانی آسیا حضور یافتند اما نتوانستند نتایج قابل قبولی را در این رقابت ها كسب كنند.
تیم فوتبال بزرگسالان با سرمربیگری مریم آزمون در 14 فروردین در مرحله مقدماتی رقابت های قهرمانی فوتبال زنان آسیا در دوحه قطر برای كسب سهمیه بازی های المپیك شركت كرد. این تیم در گروه C با تیم های چین تایپه، فیلیپین و فلسطین همگروه شد و در نخستین دیدار برابر فیلیپین با 2 گل شكست را پذیرفت. همچنین در دومین مسابقه با 9 گل فلسطین را از پیش رو برداشت.
اما با شكست چهار بر یك در برابر تیم چین تایپه شانس حضور در مرحله پایانی مقدماتی المپیك 2020 توكیو را از دست داد.
تیم فوتبال دختران زیر 19 سال نیز با هدایت كتایون خسرویار در رقابت های قهرمانی آسیا از 6 تا 10 اردیبهشت به میزبانی ویتنام شركت كرد. این تیم در گروه B به مصاف تیم های ویتنام، لبنان و كره جنوبی رفت. اما در دیدار نخست برابر ویتنام به تساوی یك بر یك دست یافت، در بازی دوم مقابل كره جنوبی شكست را با نتیجه 2 بر صفر پذیرفت و در نهایت با پیروزی پنج بر یك برابر لبنان به كار خود در این رقابت ها پایان داد.
در واقع ایران به دلیل تعداد كارت های زرد و قرمز داده شده بیشتر، شانس صعود از گروه خویش را از دست داد. همچنین خسرویار پس از این مسابقات راهی آمریكا شد و با پذیرش سرمربیگری سه تیم آكادمی رین اف سی، این تیم را در انتظار سرمربی جدید گذاشت.
همچنین تیم فوتبال دختران زیر 16 سال با سرمربیگری شادی مهینی 12 اسفند در دور دوم مسابقات قهرمانی آسیا در استرالیا شركت كرد و در گروه نخست به مصاف تیم های استرالیا، لائوس و ویتنام رفت. این تیم در نخستین دیدار برابر استرالیا با نتیجه سه بر صفر شكست خورد و دیدار دوم خود را با نتیجه 2 بر صفر به میزبان واگذار كرد. بازی سوم برابر ویتنام را با تساوی بدون گل به پایان رساند و از صعود به مرحله بعدی بازماند.
این دیدارها هر كدام تجربه ای برای ملی پوشان محسوب می شود كه می تواند راهگشای آنان در مسیر موفقیت های بعدی در عرصه های برون مرزی باشد. موضوعی كه رئیس كمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال در گفت و گو با ایرنا به آن اشاره كرد و با ارزیابی این بازی ها در سطح آسیایی، پیشرفت فوتبال زنان را نسبت به گذشته قابل قیاس ندانست.

**از بازی تیم ها در مسابقات آسیایی راضی بودیم
«مرتضی محصص» در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: هفته گذشته جلسه ای را برای ارزیابی عملكرد هر سه مربی رده های نوجوانان، جوانان و بزرگسال در كنار حسین عبدی مشاور این تیم ها تشكیل دادیم. برنامه های قبل و در حین بازی ها را در برابر حریفان در كمیته فنی بررسی كردیم. ارائه بسیار خوبی به وسیله هر سه مربیان مهینی، آزمون و خسرویار صورت گرفت و از بازی تیم ها در مسابقات راضی بودیم.
وی درخصوص گزینه سرمربیگری تیم فوتبال زنان زیر 19 سال، گفت: هنوز فرصت زیادی برای انتخاب سرمربی این تیم داریم زیرا اكنون فوتبالیست های زیر 19 سال دیداری ندارند و فعلا تصمیمی برای گزینه سرمبیگری نگرفتیم. كتایون خسرویار یكی از بهترین ها برای فوتبال زنان ایران بود. گرچه خبر ندارم كه سرمبیگری در ایران را رها كرده یا خیر و آیا می خواهد كه به ایران بازگردد یا نه اما زمانش كه برسد سرمربی تیم جوانان را اعلام می كنیم.

** سرمربیان سرمایه های فوتبال كشور هستند
رئیس كمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال بیان كرد: شاگردان زن بسیاری در كلاس هایم در همه جای آسیا و در سطوح مختلف حضور داشتند. به جرات می توانم بگویم كه سرمربیان زن ما از شایستگی و لیاقت بسیار بالایی برخوردارند و هیچ چیزی كمتر از مربیان ژاپنی ندارند. مربیان حاضر در ایران از تجربه بسیار خوبی برخوردارند.
وی حضور حسین عبدی در كنار سرمربیان تیم ها را نشان از ضعف آنها ندانست و افزود: عبدی خیلی به این سرمربیان كمك كرد تا تجربه بیشتری را بدست بیاورند و این امر بیانگر ضعیف بودن سرمربیان این رده های سنی نیست. بلكه فوتبال زنان با فوتبال مردان سالیان سال فاصله دارد زیرا بسیار دیر شروع كردیم. سرمربیان سرمایه های فوتبال كشور هستند و با توجه به تجربه های آنها تصمیم می گیریم تا می توانیم سرمربیان دیگری را انتخاب كنیم یا خیر. زیرا چون ما مربیان شایسته دیگری داریم كه می توانند به جمع فوتبال زنان ایران اضافه شوند و قوی تر كار كنند.
محصص عنوان كرد: با وجود آنكه 10 سال از تشكیل فوتبال زنان در ایران گذشته است اما به آینده خیلی خوشبین هستم. گرچه برنامه شركت در رقابت های بین المللی هر سال هم سخت تر می شود و باید برنامه ریزی بلندمدتی را برای تحقق این برنامه ها داشته باشیم.

**پیشرفت فوتبال زنان با گذشته قابل قیاس نیست
وی در بخش دیگری از سخنانش به ارزیابی بازی های اخیر هر سه رده سنی فوتبال زنان پرداخت و ادامه داد: تمامی بازی های برون مرزی اخیر هر سه رده سنی فوتبال زنان را به دقت نگاه كردم و متوجه پیشرفت بسیار این تیم ها شدم. این اواخر فوتبال بهتری را بازی كردیم. سرمربیان و كادر فنی بسیار زحمت كشیدند اما در رده نوجوانان هنوز به زمان نیاز داریم. نباید نگران مقام آوری نوجوانان باشیم گرچه در آینده ای نزدیك مقام هم در این رده بدست می آوریم. اما رده سنی زیر 19 سال و بزرگسال اهمیت بیشتری دارد و باید هم به دنبال مقام باشیم.
رئیس كمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال یادآور شد: امسال در رده سنی زیر 19 سال در مسابقات آسیایی گام های مهمی را برای صعود برداشتیم. ما نیمه دوم مستحق پیروزی بودیم حداقل باید بازی به نفع ما تمام می شد. موقعیت های خیلی زیادی را از دست دادیم. این دیدارها برای پیشرفت در آینده به ما امید می دهند. اگر بخواهیم ناامید باشیم اشتباه بزرگی كردیم و آماتوری فكر می كنیم چون پیشرفت را می توانیم در همه سطوح فوتبال زنان مشاهده كنیم. همچنین تیم بزرگسالان در بازی با چین تایپه بی نظیر ظاهر شد، گرچه این دیدار را به تیم حریف با نتیجه 4 بر یك واگذار كرد.
وی عنوان كرد: در مدتی كه با فوتبال زنان همراه بودم و كلاس های مختلفی را برگزار كردم. با مشاهده تمرینات فوتبالیست ها به این نتیجه رسیدم كه فوتبال زنان در مقایسه با سالهای گذشته بسیار پیشرفت كرده است. دعوت هایی كه برای تورنمنت های مختلف به فدراسیون می رسد، نشان دهنده جایگاه بالا و احترام بیشماری است كه فوتبالیست های ما در سطح بین المللی كسب كرده اند.
محصص بیان كرد: دیگر تیم های فوتبال زنان در مقابل كره، ویتنام و با چندین گل نتیجه را واگذار نمی كند، آن روزها گذشته است. منتهی برنامه های فراوانی برای بهتر شدن این ر ده های سنی درآینده داریم. هنوز فرصت انتخاب افراد لایق برای كمك رساندن به تیم های ما وجود دارد. همچون «محمد حبیبی» مشاور فنی تیم ها كه با تصمیم های فوق العاده توانسته در زمینه پیشرفت دروازه بان ها از سطح پایه، قدم های موثری بردارد. علاوه بر آن عبدی هم خیلی زحمت كشید و كادر فنی بی نظیر كار كرده است.
رئیس كمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال گفت: خیلی ها با صحبت های ما موافق نیستند و برای آنان احترام قایل هستم اما به نظرم فوتبال زنان پیشرفت كرد. فدراسیون تا آنجایی كه امكان داشت تیم های خارجی را دعوت و راهی تورنمنت های خارجی كرد و تا آنجایی كه می توانست در رشد فوتبال زنان گام برداشت.
ورزشی**9128**2024