۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۷:۲۲
کد خبر: 83321773
۰ نفر
مروری بر آسیب های سیل به اقتصادی ترین بخش لرستان

خرم آباد - ایرنا - سیل فروردین 98 لرستان علاوه بر خسارت های قابل توجه به حوزه های زیرساختی، مهمترین بخش اقتصادی استان كه كشاورزی بود را نیز متضرر كرد.

به گزارش ایرنا، در این سیل بیشتر زیرساخت ها، منابع و امكانات كشاورزی لرستان در حاشیه رودخانه ها و همچنین مزارع و باغ ها به شدت آسیب دید.
بیش از پنج هزار هكتار یعنی حدود 10 درصد از باغ های استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم و حدود یك هزار و 800 هكتار انجیر سیاه و منحصر به فرد استان واقع در منطقه «زیودار» معمولان در اثر سیل به شدت آسیب دید.
بیش از 500 ایستگاه پمپاژ، ابنیه فنی و خطوط انتقال بهره‌برداری از بین رفت كه بر عملكرد 2هزارو 500 هكتار از باغ ها كه زیر پوشش این ایستگاه‌ها هستند تاثیر منفی خواهد گذاشت.
خسارت وارد شده به باغ های استان، بزرگ‌ترین انارستان كشور در زیرتنگ سیاب بخش كوهنانی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
تولید سالانه این انارستان، حدود 37 هزار تن محصول ارگانیك است كه بخشی از آن به مصرف داخلی می‌رسد و بخش دیگر به كشور‌های دیگر صادر می‌شود.
استان لرستان در بخش شیلات، رتبه نخست استان‌های غیرساحلی را به خود اختصاص داده كه سیل اخیر این بخش را نیز در امان نگذاشته است.
50 هزار ماهی در سیلاب اخیر از بین رفت و 421 مزرعه پرورش ماهی دچار خسارت شده و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم یكهزار نفر از كاركنان این بخش، تحت تأثیر قرار گرفته است.

** 40هزار بهره بردار كشاورزی متحمل خسارت سیل شدند
به گفته رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان بیش از 40 هزار بهره بردار مرتبط با این سازمان نسبت به خسارت سیل خود اظهاری كرده اند كه براین اساس برآوردهای نهایی در دست انجام است.
عبدالرضا بازدار همچنین می گوید: كشاورزی، باغداری، شیلات و دامپروری استان از30 رودخانه دائمی ارتزاق می كردند كه با وقوع سیل آسیب جدی به این بخش ها وارد شده و آخرین برآورد این خسارت ها 15 هزار و 670 میلیارد ریال است.
وی ادامه داد: تاكنون 119 دستگاه ماشین الات سنگین برای كمك به این مناطق ارسال، هفت چشمه قنات بازسازی، 120 كیلومتر جاده بین مزارع و 120 كیلومتر كانال آبیاری نیز تعمیر شده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان با اشاره به راه اندازی 120 موتور پمپاژ آب بیان كرد: خسارت های سیل به كشاورزی استان به زودی جبران نمی شود و بسیاری از محصولات از جمله تولیدات باغی امسال اقصادی نخواهند بود.
بازدار با بیان اینكه 80 درصد تسهیلات اشتغال روستایی در حوزه كشاورزی جذب شده اظهار داشت: یكهزار و 440 میلیارد ریال به 730 بهره بردار پرداخت شد و 60 طرح با پیشرفت 20 تا 80 درصد نیز نیازمند تسهیلات بالاتر از پنج میلیارد ریال هستند كه باید تورم در این طرح ها دیده شود.

** سیل 15هزارو700 میلیارد ریال به بخش كشاورزی لرستان خسارت زد
رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان گفت: براساس ارزیابی های انجام شده سیل 15هزار و 700 میلیارد ریال خسارت به بخش‌های مختلف كشاورزی این استان خسارت زد.
بازدار اظهار داشت: به زیرساخت های بخش دام، طیور و آبزیان بیشترین خسارت وارد شده همچنین حوزه آب و خاك و زیربنایی ( ایستگاه‌های پمپاژ، جاده های بین مزارع، كانال های آبرسانی و آبیاری عمومی، مزارع پرورش ماهی، دام و طیور و آبزیان، زراعت، باغبانی، كلنی های زنبورعسل و مرغداری های) استان آسیب جدی وارد شد.
وی اضافه كرد: بخش كشاورزی لرستان یكی از فعال ترین و پویا ترین بخش های اقتصادی استان در حوزه تولید و درآمد و فعالیت بوده و بیش از 150 هزار خانواده به طور مستقیم دراین حوزه فعال هستند و قطعا خسارات سیل در آمد و ارتزاق مردم را متاثر كرده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان اضافه كرد: برنامه هایی در حال اجرا است تا دركمترین زمان ممكن عملیات بازسازی زیرساخت ها انجام و دامنه خسارات نیز به كمترین حد‌‌ ممكن برسد.

** انجیرستان معمولان تا 20 روز آینده پاكسازی می شود
رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان گفت: حداكثر ظرف 20 روز آینده كار پاكسازی ناشی از سیل فروردین ماه انجیرستان معمولان به پایان می رسد.
بازدار اظهار داشت: باغبانی یكی از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های استان در حوزه درآمد، تولید و اشتغال است و در حال حاضر حدود 40 هزار هكتار انواع باغات از گونه‌های مختلف در سطح استان وجود دارد.
وی افزود: خیلی از باغات استان را رسوب گل ولای احاطه كرده و آن بخشی را هم كه خیلی آسیب ندیده است منبع تامین آب و آبیاری و آبرسانی آن مشكل دارد و اگر آب مورد نیاز آن تامین نشود از بین خواهد رفت.
بازدار بیان كرد: بنابراین اولین اولویت ما آبرسانی به باغاتی است كه منبع تامین آب و خطوط انتقال آب آن از بین رفته و یا برق آن قطع شده است و یا ایستگاه كاملا از بین رفته، خواهد بود.
وی اضافه كرد: بیش از 70 درصد منابع آب مورد نیاز باغات شامل ایستگاه‌های پمپاژ ، كانال های آبیاری بازسازی و راه اندازی شده و ظرف كمتر از 20 روز آینده همه به شرایط مطلوب و پایدار می رسند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان همچنین گفت: در حال راه اندازی چهار ایستگاه پمپاژ سیار با مشاركت مردم هستیم كه بجای ایستگاه هایی كه به طور كامل از بین رفته با استفاده از این ایستگاهها آب باغات و مزارع را تامین نماییم تا در این فصل گرم باغات آسیبی نبینند.
بازدار تصریح كرد: چندین هكتار از انجیرستان زیودار معمولان و انارستان تنگ سیاب كوهدشت زیر گل و لای رفتند، بدین منظور ماشینهای مخصوص مثل باب كت اجاره كرده‌ایم و با استفاده از بیل مكانیكی، لودر و كمپرسی در حال تخلیه رسوب موجود در سطح این باغات هستیم.
وی ادامه داد: حداكثر ظرف 20 روز آینده كار پاكسازی انجام خواهد شد و پس از انجام این مرحله كار اقدامات تحقیقاتی ، ترویجی ، تهیه سم و كود و توصیه های ترویجی را انجام خواهیم داد كه كشاورزان و باغداران خسارت نبینند.
3210/6060