رفع چالش پیری جمعیت كشور نیازمند برنامه ریزی است

اصفهان- ایرنا- مدیركل ثبت احوال استان اصفهان گفت: پیری جمعیت یكی از مهم‌ترین چالش ‌های پیش روی كشور در سال‌ های آینده است كه نظام برنامه ریزی كشور باید برای رفع آن تدابیری بیندیشد.

حسین غفرانی روز سه شنبه در گفت گو با ایرنا افزود: اصفهان 6.4 درصد جمعیت كشور را تشكیل می دهد و به عنوان سومین استان پرجمعیت بعد از تهران و خراسان رضوی و ششمین استان سالمند مطرح است.
حدود 10 درصد جمعیت كشور بنا بر آخرین سرشماری، سالمند هستند و كارشناسان پیش بینی می كنند كه تا سه دهه آینده با این روند، نسبت جمعیت سالمند كشور به 30 درصد افزایش یابد.
وی اظهارداشت : از سال 1365 تا به امروز جمعیت سالمند ایران دو برابر شده است و ادامه این روند در واقع تهدید چدی محسوب می شود كه باید فكری برای این مهم كرد.
مدیركل ثبت احوال استان اصفهان ادامه داد : جمعیت زیر 15 سال استان یك میلیون و 103 هزار نفر كه از سال 1365 تا الان به نصف كاهش پیدا كرده است.
به گفته وی جمعیت 15 تا 29 سال اصفهان یك میلیون و 207 هزار نفر و جمعیت میانسال از 29 تا 64 سال 2 میلیون و 448 هزار نفر و جمعیت سالمند بالای 65 سال دست كم 361 هزار نفر هستند.
غفرانی تصریح كرد : بنابراین در سال 1430 ه ق نزدیك به 30 درصد جمعیت استان را سالمند تشكیل خواهد داد و كشور ما جزو دو سه كشور اول دنیا در این زمینه محسوب خواهد شد كه این آمار الان در اختیار ژاپن ایتالیا و آلمان است.
وی به چالش دیگری در این ارتباط یعنی به سمت زنانه شدن جمعیت سالمند در استان اشاره كرد كه در مجموع باید برای رفع این مشكل تدابیری اتخاذ كرد.
مدیركل ثبت احوال استان اصفهان اضافه كرد : اگر به پیگیری سیاست های جمعیت توجه نكنیم در صورت پیری جمعیت كشور ناچار به استفاده از مهاجران برای تامین نیازهای كشور می شود كه مشكلاتی را به همراه خواهد داشت.
غفرانی ادامه داد : باید پیش بینی سال‌ های آینده را كرد و با پیگیری سیاست های جمعیت به تعادل رشد جمعیت نزدیك شویم كه در آینده بتوان نیازهای جامعه را خود تامین كنیم.
وی در باره آمار امید به زندگی یادآور شد : امید به زندگی كه در دهه چهل 46 سال بود در سال 95 به 74 درصد رسید و الان هم امید به زندگی برای مردان 73 سال و برای زنان 77 سال می باشد.
مدیركل ثبت احوال اصفهان جمعیت استان را پنج میلیون و 120 هزار و 850 نفر اعلام كرد و افزود : از این تعداد 2 میلیون و 599 هزار نفر مرد و 2 میلیون و 507 هزار نفر زن و در مجموع چهار میلیون و 507 هزار شهری و 613 هزار نفر روستایی هستند.
وی تصریح كرد : 12 درصد جمعیت استان را روستانشینان و 87 درصد را جمعیت شهری تشكیل می دهد كه نرم جهانی آن 77 درصد می باشد و این نشان دهنده این است كه مهاجرت از روستا به شهر در استان زیاد شده است.
افزون بر پنج میلیون نفر جمعیت استان اصفهان در 24 شهرستان سكونت دارند.
م/س 6026/