وزیر دفاع پیشین آمریكا: تحرك نظامیان ما برای واداشتن ایران به توافق جدید است

تهران - ایرنا -«جیمس متیس» وزیر دفاع پیشین دولت «دونالد ترامپ» كه جای خود را به 'پاتریك شاناهان» سرپرست پنتاگون داده است، بامداد سه شنبه گفت: تحرك نظامیان ما برای واداشتن ایران به آمدن پای میز مذاكره وانعقاد توافق جدید است.

متیس درپاسخ به خبرنگار شبكه تلویزیونی «اسكای نیوز» عربی كه از ابوظبی پخش می شود، در خصوص ارزیابی اش از اوضاع كنونی منطقه ادعا كرد: آن چه ما به دنبال آن هستیم، تصحیح برخی از موارد موجود در توافق هسته ای با ایران است و طبیعتا این ماموریت سیاستمداران و رهبران جهان است.
وی ادامه داد: به همین خاطر زمانی كه نگرانی های اولیه پدیدار شد، رئیس جمهوری آمریكا تصمیم گرفت كه حضور نظامی را با كمك كشورهای دوست خود در منطقه تقویت كند.
متیس مدعی شد: این كار برای آن صورت گرفت تا مشكلات منطقه را كه ناشی از رفتارهای ایران بود، در اینده حل و فصل شود و به یك توافق جدید با تهران برسیم .
وزیر دفاع پیشین آمریكا درپاسخ به سؤال خبرنگار كه از وی پرسید «دلیل تحركات اخیر آمریكا در منطقه چیست، گفت: آن چه من بر آن تاكید دارم این است كه این اقدامات ما، تنها برای حفظ امنیت و نه شروع یك جنگ است.
متیس با ادعای این كه «این اقدامات برای جلوگیری ازآغاز یك جنگ است» اضافه كرد: راه های زیادی وجود دارد كه نه تنها منجر به آغاز یك جنگ نخواهد شد، بلكه می توان از آن برای حل مشكلات بهره گیری كرد.
وی در ادامه افزود: با این قدرت بازدارندگی كه در منطقه وجود دارد، خوش بین هستم كه جنگی رخ ندهد.
متیس ادامه داد: این جنگ در صورت وقوع اشتباه خواهد بود، چرا كه تمامی كارهایی كه در منطقه صورت گرفته، برای آن است كه این اتفاق نیفتد و شرایط به حالت عادی خود بازگردد و دیپلمات ها بتوانند نقاط مورد اختلاف را حل كنند.
شبس**9363**1859