۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۳:۰۰
کد خبر: 83321758
۰ نفر
ترامپ: ایران برای توافقی جدید تماس بگیرد

نیویورك- ایرنا- رئیس جمهوری آمریكا در حالی كه عازم سخنرانی برای یك گردهمایی انتخاباتی خود بود گفت: اگر ایران می خواهد برای یك توافق جدید مذاكره كند، تنها زمانی كه آماده هستند تماس بگیرند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دونالد ترامپ عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران هم از تهدید علیه ایران استفاده كرد و هم وانمود كرد كه خواستار مذاكره با ایران است.
دونالد ترامپ در توئیت امروز خود هم افزوده بود: این فقط ما نیستیم كه خواهان مذاكره باشیم. رسانه‌های جعلی بدون هیچ‌گونه مدركی مدعی هستند كه تنها ما در پی مذاكره هستیم.
مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها در پاسخ به این اظهارات ترامپ یادآور شده اند آنكه میز مذاكره را ترك كرد، دولت آمریكا بود و آنها هستند كه باید به این میز بازگردند.
مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد هم در این زمینه اظهار كرد تمایل برای گفت وگو با سیاست فشار حداكثری در تناقض است. ایران تحت اجبار، ارعاب و تهدید را نمی پذیرد.
ترامپ كه در مصاحبه روز گذشته خود با فاكس نیوز گفته بود، به دنبال جنگ با ایران نیستم و من كسی نیستم كه بخواهد جنگ دیگری را آغاز كند، در اظهارات امروز افزود: اگر ایران كاری(علیه آمریكا) انجام دهد، بزرگترین اشتباه را مرتكب شده است.
رئیس جمهوری آمریكا در حالی كه هیچ نشانه ای از طرح ایران برای انجام هرگونه اقدام علیه آمریكا یا منافع آن ارائه نداد، اظهار كرد: اگر ایران به نیروها یا متحدان آمریكا حمله ای انجام دهد، با نیروی بزرگی مواجه خواهند شد.
ترامپ روز گذشته هم در یادداشت توئیتری ایران را تهدید به نابودی كرد كه این مساله به عنوان تهدید به نسل كشی، مورد توجه جامعه بین المللی قرار گرفت.
اما در گفت و گو با فاكس نیوز گفت كه او قصد جنگیدن ندارد و این صاحبان مجتمع های صنعتی نظامی هستند كه می خواهند وارد جنگ شوند و اجازه نمی دهند نیروهایش را از سوریه خارج كند.
اگرچه ترامپ در این گفت و گو اشاره ای به وتوی قطعنامه كنگره آمریكا برای قطع حمایت از سعودی در جنگ یمن و همچون انعقاد 400 میلیارد دلار قرارداد فروش سلاح به سعودی ها سخن نگفت اما نشان داد كه از طرف دیگران تحت فشار قرار دارد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این باره نوشت: دونالد ترامپ به درستی از «مجتمع نظامی- صنعتی» كه ایالات متحده را به سوی جنگ های همیشگی می‌راند، اعلام انزجار می‌كند. ولی اینكه به «تیم ب» اجازه داده شود دیپلماسی را از بین ببرد و همدستی در جنایات جنگی - با دوشیدن قصابان مستبد از طریق فروش عظیم تسلیحات - هیچ نتیجه‌ای جز تقویت همین مجتمع ندارد. وقت آن نرسیده كه لجنزار را تخلیه كنید؟
اروپام*1429