۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲:۵۰
کد خبر: 83321757
۰ نفر
تنش روابط تركیه و عربستان به حوزه گردشگری رسید

تهران - ایرنا - تنش در روابط تركیه و عربستان كه پس از كشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد هیأت حاكمه سعودی و درخواست آنكارا برای معرفی عاملان اصلی این پرونده اغاز شد اكنون به حوزه گردشگری كشیده شده است.

به گزارش تارنمای روزنامه سعودی «سبق»، اتاق بازرگانی ریاض سعودی از آژانس های جهانگردی این كشور خواست كه به خاطر نشانه های تازه ای كه در افزایش تنش میان آنكارا و ریاض دیده می شود، جایگزین جدیدی برای سفر به تركیه بیابند.
«عجلان العجلان» رئیس هیات مدیره اتاق بازرگانی ریاض در حساب توئیتری اش نوشت: به آژانس های مسافرتی و جهانگردی اعلام كردیم،در سایه سخت گیری مقام های تركیه علیه شهروندان سعودی، تسهیلاتی برای هموطنانی ارائه دهند كه سفرهای خود به تركیه را به مقصد دیگری تغییر دهند و به كشورهایی بروند كه در آن، شهروندان ما از امنیت، احترام و حقوق گردشگر برخوردار باشند.
تنش در روابط آنكارا و ریاض از مهرماه گذشته و كشته شدن خاشقچی در كنسولگری عربستان در استانبول تركیه به شدت افزایش یافت.
مقام های تركیه ای بارها اعلام كردند: آنكارا تمامی اطلاعات مورد نیاز و ضروری را در خصوص پرونده خاشقچی در اختیار ریاض قرار داده است، اما همكاری متقابلی از سوی سعودی ها انجام نشده است.
تركیه از عربستان می خواهد،به سوالات مختلفی مانند محل دفن جسد خاشقچی و اسامی عربستانی هایی كه در دادگاه قتل این روزنامه نگار حاضر شده اند، پاسخ درستی بدهد كه هر بار مقام های ریاض این موضوع را رد می كنند.
با وجود آن كه مقام های رسمی تركیه و عربستان از هرگونه اظهارات تندی علیه یكدیگر خودداری می كنند، اما كاربران سعودی مورد حمایت رسانه های رسمی اخیرا حملاتی را برای تحریم سفر اتباع سعودی به تركیه و سرمایه گذاری در آن آغاز كرده اند.
البته تنش دو كشور در روزهای اخیر و به دنبال اطلاعیه سفارت عربستان در انكارا برای هشدار به شهروندان سعودی برای خریدن املاك در تركیه، جنبه رسمی به خود گرفته است، موضوعی كه زمینه ساز هشدار اتاق بازرگانی ریاض برای عدم سفر سعودی ها به تركیه و عدم سرمایه گذاری در آن كشور است.
پیش از ماجرای خاشقچی، تنش عربستان و تركیه به حدود دو سال پیش (خردادماه 96) باز می گردد، جایی كه سعودی ها به همراه امارات، بحرین و مصر، قطر را تحریم كردند و كشورهای تحریم كننده 13 شرط از جمله بسته شدن پایگاه نظامی تركیه در قطر و توقف همكاری نظامی آنكارا با دوحه را برای از سرگیری روابط با قطر تعیین كردند.
شبس**9363**1917