آلمان: اتفاق غیرمنتظره در منطقه به صورت خودكار واكنشی به دنبال دارد

تهران - ایرنا - وزیر امورخارجه آلمان در مصاحبه با نشریه «بیلد» گفت: در حال حاضر تنش های بزرگی در منطقه وجود دارد به گونه ای كه هر اتفاق و حادثه غیرمنتظره ای به صورت خودكار واكنشی به دنبال دارد.

«هایكو ماس» روز دوشنبه در این گفت و گو، اختلاف میان آمریكا و ایران را بسیار جدی ارزیابی و پیش بینی كرد، این تنش ها شدت می گیرد.
به گفته وزیرخارجه آلمان در چنین شرایطی باید تلاش شود مسئله جدیدی به این تنش ها افزوده نشود.
وی با بیان این كه ایران و آمریكا به دنبال جنگ نیستند، یادآور شد منطقه به قدری شاهد تنش های بزرگ است كه هر حادثه ای مانند حمله به خط لوله نفت عربستان، به صورت خودكار منجر به واكنش هایی می شود.
ماس تنش زدایی از وضعیت كنونی را بسیار ضروری دانست و گفت كه این مسئله را روز جمعه با «سرگئی لاوروف» وزیر امورخارجه روسیه در میان گذاشته و منتظر دیدار «مایك پمپئو» وزیرامورخارجه آمریكا است.
وی همچنین در خصوص ضرب الاجل 60 روزه ایران به اروپایی ها برای عمل به تعهداتشان گفت: اگر توافق هسته ای وجود نداشته باشد، ایران به غنی سازی ادامه می دهد و دیگر نمی توان پیامدهای بعدی را متوقف كرد.
ماس پیشتر نیز در گفت و گو با برنامه یكشنبه شب تاگس شاو آلمان(Tagesschau) با اشاره به گفت وگوهایش با وزیر خارجه آمریكا گفت: مذاكرات با واشنگتن ادامه دارد و پمپئو اواخر ماه جاری میلادی دوباره به برلین سفر خواهد كرد.
سفر اعلام شده اواسط اردیبهشت ماه جاری وزیر خارجه آمریكا به آلمان به دلیل آنچه كه «مسائل امنیتی بین‌المللی» گفته شد، لغو گردید.
ماس یادآور شد كه در دیدار روزجمعه خود با لاوروف وزیرامورخارجه روسیه بر این نكته تاكید كرده كه گفت و گو با مسئولان ایرانی از اهمیت بسیاری برخوردار است تا امكانی فراهم شود كه ایران همچنان در برجام بماند.
اروپام**6143**شبس**1613