۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱:۳۳
کد خبر: 83321750
۰ نفر
استعفای گروهی وزیران وابسته به حزب آزادی در دولت اتریش

تهران- ایرنا- رسوایی رهبر حزب راست افراطی اتریش منجر به استعفای گروهی وزیران وابسته به این حزب در دولت اتریش شد.

رسانه های غربی گزارش دادند ، بدنبال انتشار ویدئویی و رسوایی 'هاینس كریستین اشتراخه' رهبر حزب راست افراطی 'آزادی' (Austria's far-right Freedom Party (FPÖ' اتریش و معاون صدراعظم این كشور ، تمام وزرای كابینه از حزب آزادی از جمله هربرت كیكل وزیر كشور از سمت خود استعفا كردند.
در این استعفای همچنین نام افراد دیگری چون 'نوربرت هوفر' رهبر جدید حزب آزادی و 'جرج لیچ فرید' وزیر حمل و نقل اتریش نیز به چشم می خورد.
'هاینس كریستین اشتراخه' رهبر حزب راست افراطی 'آزادی' اتریش نیز در پی انتشار یك ویدئوی جنجالی حاكی از ارتباط او با افرادی در روسیه از مقام خود كناره گیری كرد و متعاقبا صدراعظم اتریش برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه سپتامبر (شهریور) را اعلام كرد.
ویدئویی كه از عصر جمعه منتشر شد و در روزهای گذشته جنجال و حواشی زیادی در اتریش و اروپا ایجاد كرد، 'هاینس كریستین اشتراخه' را درحالی نشان می دهد كه به یك زن كه گمان می كرده از الیگارش های روسی است قرار دادهای دولتی پیشنهاد می كند و انتشار این ویدئو ضربه ای به جنبش راست های افراطی پیش از انتخابات پارلمان اروپا در ماه جاری است.
در این فیلم كه روزنامه های آلمانی بخشی از آن را منتشر كرده اند، اشتراخه و یكی از همكاران حزبی او در جایی كه ظاهرا ویلایی در 'ابیزا' است با یك زن جلسه دارند.
این زن می گوید كه خواستار سرمایه گذاری چند صد میلیون یورویی در اتریش است.
اشتراخه و همكار حزب او هم پیشنهاد سرمایه گذاری از جمله كسب سهام 50 درصدی از روزنامه بانفوذ 'كرونن زایتونگ' اتریش را در ازای حمایت از اشتراخه و حزب آزادی در انتخابات می دهند.
اشتراخه كه در آن زمان رهبر حزب اپوزیسیون بود و دولت در اختیار حزب مردم و حزب چپ میانه سوسیال دموكرات اتریش بود، در این ویدئو می گوید كه مایل است وضعیت رسانه ها در اتریش را همانند الگوی ویكتور اوربان در مجارستان تغییر دهد.
اوربان در مجارستان به سركوب رسانه ها متهم شده و مورد انتقاد قرار گرفته است.
مجله اشپیگل و روزنامه زدویچه زایتونگ آلمان منبع این ویدئو را افشا نكرده اند اما گفته اند، این فیلم بطور مخفیانه در سال 2017 میلادی و پیش از انتخابات پارلمان اتریش ضبط شده است؛ انتخاباتی كه منجر به تشكیل دولت ائتلافی دست راستی و ائتلاف كورتس با اشتراخه منجر شد.
حزب آزادی اتریش را افسرانی از واحد 'اس اس' هیتلر پس از جنگ جهانی دوم پایه گذاری كردند.
این حزب از سال 1983 تا كنون چهار بار در دولت حضور داشته اما هربار دولت با یك رسوایی سقوط كرده است.
از زمان ورود این حزب به دولت اتریش در دسامبر 2017 تاكنون برخی از اعضای ارشد این حزب اظهارات نژادپرستانه ای بر زبان آورده و نمادهای نازی نشان داده اند و اشتراخه اغلب در مركز جنجال هایی بوده است.
شبس**9460** 1917