۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۹
کد خبر 83321737
۰ نفر
آيين ديني و مذهبي گرگيعان در اهواز برگزار شد

اهواز -ايرنا- آيين سنتي گرگيعان دوشنبه شب در حاشيه برگزاري سيزدهمين نمايشگاه قرآن و عترت در شب ولادت امام حسن مجتبي (ع) در اهواز برگزار شد.

به گزارش ايرنا مردم عرب خوزستان به ويژه در شهرستان هاي اهواز ، آبادان، خرمشهر و شادگان در ماه رمضان مراسم ها متعددي دارند كه گرگيعان يكي از اين آيين ها به شمار مي رود.
در اين آيين در در شب نيمه ماه رمضان كودكان در شهرهاي اهواز، آبادان، خرمشهر ، شادگان، سوسنگرد، ملاثاني و ديگر شهرها و روستاها با پوشيدن لباس هاي نو و محلي نظير دشداشه براي پسران و عبا براي دختران، به خانه هاي مختلف مي روند و عيدي و شيريني مي گيرند.
اين كودكان به در خانه هاي يكديگر رفته و اشعاري نظير ماجينه يا ما جينه ، حل الكيس و انطينا (آمديم و آمديم ، در كيسه را باز كن و به ما عيدي وشيريني بده) مي‌خوانند.
اگر اهالي خانه در پشت بام باشند خطاب به آنها مي گويند: يا اهل سطوح ، تنطونه لو نروح (اي افرادي كه بالاي پشت بام ايستاده ايد ، به ما عيدي مي دهيد يا برويم؟)
همچنين ممكن است بچه هايي كه دست جمعي براي گرفتن عيدي به كوچه ها مي روند، دو گروه شده و گروه نخست بگويد: گرگيعان و گرگيعان و گروه دوم جواب دهد: الله يعطيكم رضعان (خدا به شما پسر دهد) يا اينكه گرگيعان و گرگيعان ، الله ايخلي اوليدكم (خدا پسر كوچولوي شما را نگه دارد)
در اين مراسم، اهالي خانه ها به بچه ها كه هر يك سبدي را در دست دارد ، پاسورك(بادام) ، شيريني و عيدي مي دهند و اين مراسم تا پاسي از شب نيمه ماه رمضان ادامه مي يابد.
تعابير و روايت هاي مختلفي درباره ريشه اين كلمات مطرح شده است. درباره معني كلمه گرگيعان يا قرقيعان برخي معتقدند اين كلمه از قرع الباب به معناي در زدن گرفته شده به خاطر اينكه كودكان در خانه ها را براي دريافت شيريني و عيدي مي كوبند.
نظر ديگري كه در باب معني گرگيعان آمده است كه مي گويد اين واژه از كلمه قرّة العين گرفته شده كه به معناي شادي و سرور انسان است.
از آنجايي كه مراسم گرگيعان مصادف مي شود با تولد امام حسن مجتبي ( ع ) و خوشحالي رسول خدا(ص) براي تولد اولين نوه اش، مي گويند كه مردم براي عرض تبريك به امام علي(ع ) و حضرت فاطمه (س) قرة عين قرة عين گويان به درب منزلشان مي رفتند كه اين آيين كم كم به صورت مناسبتي هر ساله در ميان مسلمانان رواج گرفت.
7152/6064