نمايندگان آمريكا:عربستان وامارات را مجهزبه وسايل پيشرفته جاسوسي نكنيد

تهران- ايرنا- گروهي از نمايندگان مجلس آمريكا در نامه‌اي به مايك پمپئو نگراني خود را از ارسال تجهيزات وفن آوري‌هاي پيشرفته جاسوسي به عربستان سعودي و امارات ابراز كردند.

شبكه الجزيره انگليسي روز دوشنبه گزارش داد: نمايندگان مجلس آمريكا در اين نامه به مايك پمپئو وزير امور خارجه ايالات متحده اعلام كردند كه ارسال تجهيزات پيشرفته جاسوسي درحمايت از دولت‌هايي كه حقوق بشر را با فن آوري‌هاي پيشرفته نظارتي نقض مي‌كنند، بايد متوقف شود.
در روزهاي اخير تشديد اختلافات بين ايران وآمريكا، شكاف در كاخ سفيد را نمايان ساخته است؛ اختلافاتي بين «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري اين كشور با وزير امور خارجه و مشاور امنيت ملي خود كه پيشتر به دليل شرايط عادي به بيرون درز نكرده بود.
روزنامه هاي «نيويورك تايمز» و «واشنگتن پست» هر روز ابعاد جديدي از اين اختلافات را انعكاس مي دهند. بخش قابل توجهي از اين اختلاف نظرها پس از تشديد تنش ها بين تهران و واشنگتن خود را نشان داده كه به ابزارهاي متفاوت آنها در مواجهه با ايران برمي گردد.
رسانه هاي مذكور در بيان برخي اختلاف نظرها بين ترامپ با «مايك پمپئو» وزير امور خارجه و «جان بولتون» مشاور امنيت ملي تاكيد مي كنند كه بولتون و پمپئو در پي افزايش تنش‌ هاي نظامي با جمهوري اسلامي هستند اما ترامپ ديدگاهي متفاوت دارد. از نگاه اين رسانه ها و همچنين تحليلگران سياسي، در صورت تداوم چنين روندي در كاخ سفيد احتمال كنار گذاشتن اين افراد دور از ذهن نيست.
نامه اخير نمايندگان آمريكا فشار را بر گروه جنگ طلب كاخ سفيد افزايش مي دهد و ممكن است پمپئو را ناچار به بازانديشي و تغيير در برخي رفتارهاي سياسي خود مخصوصا در قبال ايران كند.
شبس**9460**1859