رئیس جمهوری: تمامی مسوولان درایستادگی برابر آمریكا وتحریم ها اتفاق نظر دارند

تهران - ایرنا - «حسن روحانی» رئیس جمهوری شامگاه دوشنبه شب در دیدار علما وشخصیت‌های حوزوی؛ گفت: خوشبختانه امروز اتفاق نظر داریم كه باید در برابر آمریكا و تحریم ها بایستیم و در این زمینه هیچ اختلاف نظری بین مردم و مقامات كشور وجود ندارد.

به گزارش پایگاه ریاست جمهوری، روحانی در دیدار با جمعی از علما و شخصیت‌های حوزوی، تصریح كرد: روحانیت همواره برای منافع ملی دنیای اسلام، نقش پیشتاز ومبارز داشته است و این نقش و مبارزه با استعمار و استثمار از زمان آیت الله شیرازی بزرگ، مبارزه علمای نجف با استعمار انگلیس و علما و فضلای ایران در مشروطه و نهضت اسلامی، بسیار اساسی بوده است.
رئیس جمهوری با اشاره به نفوذ كلام وعمل روحانیت بین مردم به عنوان قشری كه همواره مورد احترام جامعه بوده‌اند، افزود: طی 40 سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بار مسئولیت اداره جامعه نیز بر عهده روحانیت گذاشته شد.
روحانی با اشاره به اینكه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره قدرت‌های بزرگ به دنبال این بودند كه حكومت اسلامی بوجود نیاید، تأكید كرد: قدرت‌های بزرگ می‌دانستند با پیروزی این انقلاب منافع آنها در منطقه و جهان به خطر می‌افتد و رو در روی آنها خواهد ایستاد.
رئیس جمهوری با اشاره به شرایط پیچیده كنونی تأكید كرد: كسانی در كاخ سفید هستند كه طی 40 سال گذشته همیشه علیه جمهوری اسلامی ایران و نظام اسلامی عمل می‌كردند و راه مقابله با كشور ما را فشار و جنگ می‌دانستند و امروز همه این افراد در كاخ سفید یكجا جمع شده‌اند.
روحانی با تأكید بر اینكه خوشبختانه مردم باور دارند كه در این برخورد و تنش ما آغازگر نبودیم، افزود: دشمن همواره به دنبال این بود كه ما آغازگر باشیم و یكی از اقداماتی كه از این دولت در تاریخ ثبت خواهد شد، همین مهم است كه جمهوری اسلامی ایران آغازگر تنش نبود.
وی ادامه داد: البته برخی نیز در كشور با استدلال و دلایلی به دنبال این بودند كه ما از برجام خارج شویم و ایستادگی در این زمینه هم كار سختی بود.
رئیس جمهوری با تأكید بر اینكه اگر با تحریك‌های آمریكا از برجام خارج می‌شدیم، امروز دفاع از اقدامات دولت در برابر مردم بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر بود، افزود: در چنین فضایی علاوه بر آمریكا، جهان و سازمان ملل نیز تحریم‌هایی را علیه كشورمان اعمال می‌كرد.
روحانی با اشاره به احاطه و اطلاعات كافی دولت بر شرایط اقتصادی مردم و توجه به اقشار آسیب‌پذیر، گفت: تلاش دولت همواره این بوده كه به وضعیت قشر آسیب پذیر جامعه رسیدگی كند و 500 میلیارد تومان برای یاری این قشر جامعه اختصاص دادیم تا با پرداخت مبلغ 100 هزار تومان و بالاتر فشار و مشكلات آنها كمتر شود.
رئیس جمهوری ادامه داد: طی 2.5 سال گذشته میزان پرداختی به این اقشار را 3.5 تا 4 برابر افزایش دادیم و همواره تلاش بر این بوده تا حقوق‌بگیران همانند كارگران و كارمندان بیش از نرخ تورم، اضافه حقوق داشته باشند كه این امر در دولت‌های گذشته سابقه نداشته است و حقوق كارمندان 20 درصد و كارگران 36 درصد اضافه شد.
روحانی افزود: تلاش دولت بر این بوده كه اقشار آسیب‌پذیر، آسیب كمتری ببینند اگر چه در شرایط امروز مردم با سختی و مشكلات زیادی مواجه هستند، اما آیا همه این مشكلات از ناحیه دولت است؟
وی خاطر نشان كرد: برخی‌ها در زمینه مشكلات اقتصادی ناكارآمدی دولت را مطرح می‌كنند، اما چطور همین دولت در دوره یازدهم توانست تورم را مهار كند و رشد اقتصادی را ارتقاء دهد. لذا كارآمدی دولت فرقی با گذشته نكرده و ما همان دولت هستیم، اما در دوره یازدهم مردم امیدوار بودند كه مشكلات‌شان حل و فصل می‌شود، اما در این دوره و به هر دلیل مقداری امید مردم نسبت به رفع مشكلات كمتر شده است، لذا همه برای ارتقای امید و نشاط اجتماعی مسوولیت سنگینی دارند.
روحانی كاهش درآمد دولت و محدود شدن ارتباطات بانكی با دنیا را از جمله مشكلات موجود دانست و اظهار كرد: 87 درصد گردش پول دنیا با دلار انجام می‌شود و امروز گردش تجاری با این ارز برای كشورمان به شكلی بكجانبه و غیرقانونی تحریم است.
وی با تأكید براینكه امروز در تولید بسیاری از كالاهای اساسی از جمله گندم، خودكفا هستیم و نیاز به واردات نداریم، افزود: اگر چه در كالاهای اساسی خودكفا هستیم، اما برای آنچه نیاز به واردات داریم به محض اینكه برخی سودجویان در داخل كشور متوجه می‌شوند كه به فرض مثال حمل كالا به تأخیر افتاده است، قیمت آن كالا را افزایش می دهند.
رئیس جمهوری ادامه داد: اگر چه امروز مردم در زندگی خود احساس سختی و مشكل می‌كنند، اما دولت با اقدامات خود اجازه نداده كه كالاهای ضروری كه برای مردم حساسیت دارد، با كمبود مواجه شود.
روحانی با تأكید بر اینكه امروز برای مدیریت بهتر شرایط نیازمند تمركز قدرت و تصمیم گیری هستیم، اظهار كرد: در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی كه با مشكل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم.
رئیس جمهوری تصریح كرد: همانگونه كه در جنگ 8 ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره كنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.
روحانی خاطر نشان كرد: در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانكی و فروش نفت با مشكلات و شرایط امروز روبرو نبوده‌ایم، لذا نیازمند تمركز و احساس شرایط جنگ اقتصادی از سوی همه هستیم.
رئیس جمهوری با بیان اینكه امروز وارد دوره و صحنه جدیدی شده‌ایم، اظهار كرد: خوشبختانه امروز اتفاق نظر داریم كه باید در برابر آمریكا و تحریم بایستیم و در این زمینه هیچ اختلاف نظری بین مردم و مقامات كشور وجود ندارد.
روحانی با اشاره به اینكه بنده طرفدار مذاكره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط كنونی به هیچ عنوان قبول ندارم، گفت: در مهرماه سال گذشته در جریان سفر به سازمان ملل متحد، 5 نفر از رهبران معروف دنیا واسطه شدند كه با رئیس جمهوری آمریكا مذاكره كنیم و سال پیش از آن نیز وزارت امور خارجه آمریكا 8 بار درخواست مذاكره داد، اما شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاكره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است.
رئیس جمهوری با تأكید بر اینكه در شرایط مقاومت و ایستادگی روحانیت می‌تواند نقش ارزشمندی ایفا كنند، اظهار كرد: البته نقش‌آفرینی روحانیت نیازمند برخورداری از اطلاعات كافی است لذا باید اخبار و اطلاعات حتی جزیی در اختیار بزرگان و شخصیت‌های حوزوی و حوزه علمیه قرار بگیرد و شما روحانیت معزز می‌توانید به ملت امید و اعتماد بدهید.
روحانی تصریح كرد: راه پیش رو را به هیچ عنوان بن‌بست نمی‌بینم و طی هفته‌های گذشته بخاطر وحدت و برنامه‌ریزی درست توانسته‌ایم از شرایط بسیار سختی عبور كنیم و امروز شرایط ما به مراتب از شرایط هفته‌های گذشته مناسب‌تر است.
رئیس جمهوری تأكید كرد: برای اینكه بتوانیم به اهداف بلند خود دست پیدا كنیم و مشكلات كمتر شود همه باید متحد و همنوا باشیم و همه باید احساس كنیم كه در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و یكدیگر را یاری كنیم.
رئیس دولت دوازدهم خاطر نشان كرد: علیرغم همه سختی‌ها و مشكلات فردا قرار است پروژه بزرگی با اعتبار حدود 4 هزار میلیارد تومان در آذربایجان غربی افتتاح شود و بعد از ماه مبارك رمضان نیز طرح‌های بزرگی دیگری افتتاح خواهد شد و برغم تحریم‌ها كشور را به پیش می‌بریم.
برنامه ریزی و اتخاذ اقدامات لازم برای تبیین مسائل دینی در بین نسل جوان، تاكید بر ضرورت وحدت و انسجام بین همه اركان كشور برای مقابله با تحریم ها و تهدیدهای خارجی، مقابله جدی و اساسی با پدیده رانت و فساد، سرمایه گذاری بیشتردر حوزه امنیت فضای اینترنت، تاكید بر ایجاد رابطه قوی تر بین دولت و مردم، توجه بیشتر دولت به رفع دغدغه های معیشتی و مشكلات اقتصادی مردم، نظارت بر روند افزایشی قیمت برخی كالاهای اساسی و ضروری مردم، ضرورت توجه بیشتر به فضای مجازی، لزوم تبیین خدمات و دستاوردهای حوزه های علمیه در جامعه و تاكید بر رسیدگی به وضعیت حجاب در جامعه به عنوان یك اصل مهم قرآنی، از جمله درخواست ها، پیشنهادات و دغدغه های مطرح شده میهمانان حاضر در این جلسه بود.
شبس**9363**1859