اسد : وهابیت به دنبال تقویت افراط گرایی است

دمشق – ایرنا – بشار اسد رئیس جمهوری سوریه درمراسم افتتاح مركز بین المللی اسلامی مبارزه با تروریسم؛ تاكید كرد كه وهابیت به خصوص بعد از حادثه 11 سپتامبر در امریكا تلاش كرد تا افراط گرایی را تقویت كند.

به گزارش خبرگزاری سوریه (سانا) اسد این مطلب را عصر دوشنبه درمراسم افتتاح این مركز بین المللی اسلامی شام كه با هدف تربیت روحانی و دانشجو برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی تاسیس شده است ، بیان كرد.
وی تاكید كرد، نمی خواهم درباره نقش اخوان المسلمین در تخریب و لكه دار كردن نام اسلام در سال های اخیر به ویژه از طریق معرفی مفهوم خشونت در دین خیر و حق و رابطه تفكر اخوانی با افكار عقب مانده وهابی سخن بگویم.
وی خاطر نشان كرد، افراط گرایی یك محصول دینی نیست بلكه یك محصول اجتماعی است و از جامعه به وجود می آید و تلاش می كند تا از ابزارها و آدرس های مختلف برای اهداف خود استفاده كند.
رئیس جمهوری سوریه با اشاره به اینكه افراط گرایی دارای انواع مختلف سیاسی، مذهبی، ملی و ایدئولوژیك است ، افزود، افراط گرایی مذهبی نوعی از افراط گرایی است كه وارد زندگی ما به ویژه پس از رویدادهای ماه سپتامبر شد و وهابیت آن را تقویت كرد.
اسد راه اندازی چنین مركزی را در ماه رمضان دارای نشانه و پیام اعلام كرد و افزود، علما در سوریه مبارزه تروریسم و افراط گرایی را از چند سال پیش آغاز كرده اند.
وی با اشاره به این كه مبارزه با افراط گرایی از اعتدال شروع می شود ، تاكید كرد ، ملت و ارتش سوریه در سال های اخیر با ایستادگی خود در بحران با تروریسم و افراط گرایی مبارزه كرد.
اسد تصریح كرد كه افتتاح مركز بین المللی اسلامی شام یك گام و حركت در مسیر و روند مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است.
در مراسم افتتاح این مركز شیخ احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم، محمد بن عبدالستار السید وزیر اوقاف، شیخ عدنان افیونی مفتی دمشق و حومه ، محمد توفیق البوطی رئیس اتحادیه علمای بلاد شام و شماری از علما و روحانیون سوری حضور داشتند.
مركز بین المللی اسلامی شام برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی زیر نظر وزارت اوقاف سوریه فعالیت خواهد كرد.
این مركز دارای بخش مقابله با تفكر افراطی و مركز مطالعات علمی، كتابخانه و تعدادی سالن اجتماعات برای فعالیت های علمی و آموزشی است.
سوریه در 9 سال گذشته به خاطر اشاعه برخی افكار تروریستی و افراطی از سوی كشورهای عرب خلیج فارس ، رواج تروریسم و اقدامات خشونت آمیز تروریست ها شاهد ناآرامی و بحران است.
اكنون سوریه پس از سال های مقابله و مبارزه با تروریست ها موفق شده است تا بر حدود 80 درصد از خاك این كشور اشراف یابد و تلاش ها برای آزادسازی مابقی مناطق اشغالی در شمال غرب و شرق سوریه ادامه دارد.
مقدمات این بحران قبل از آن با ایجاد مراكز دینی برای تربیت افراد تندرو در استان های مركزی سوریه با حمایت برخی كشورهای عرب فراهم شده بود.
شبس**خاورم*1436* 1917