ایران نسبت به تلاش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد

نیویورك- ایرنا- نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نسبت به تلاش های تفرقه‌افكنانه و فتنه‌جویانه خارج از منطقه هشدار داد و گفت: تنها راه حل مسائل منطقه خلیج فارس، گفت وگو میان كشورهای منطقه است.

مجید تخت روانچی در نامه ای كه روز دوشنبه متن آن منتشر شد، خطاب به دبیركل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت آورده است: من این نامه را در مورد وضعیت امنیتی هشدار دهنده اخیر در منطقه خلیج فارس به شما می‌نویسم.
وی افزود: در حال حاضر علائمی وجود دارد كه محافل خاصی خارج از این منطقه، از طریق دروغ‌پراكنی، ارائه اطلاعات جعلی و اخبار گمراه‌كننده و با اتكا به حمایت متحدان خود در خاورمیانه و همچنین اعزام نیروی دریایی به منطقه، در صدد تعقیب منافع غیرمشروع خود هستند.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: هدف آنها تفرقه‌افكنی افزون تر بین كشورهای منطقه خلیج فارس و كاهش هرچه بیشتر اعتماد بین آنها و نیز افزایش ناامنی و تنش در این منطقه پیشاپیش تنش‌آلود است. اگر این وضعیت مهار نشود، ممكن است دیر یا زود از كنترل خارج و به یك بحران غیرضروری دیگر در این منطقه منجر شود.
تخت روانچی اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران بارها درباره نیات فتنه‌انگیزانه چنین محافلی و پیامدهای گسترده منطقه‌ای و بین المللی اهداف آنها هشدار داده است.
وی با تاكید بر اینكه 'ایران همیشه درگیری و جنگ را رد كرده و می‌كند و هرگز جنگ را به عنوان یك گزینه یا راهبرد جهت تعقیب سیاست خارجی خود انتخاب نخواهد كرد'، اظهار كرد: با این حال، باید به صراحت اعلام كنم كه اگر جنگ بر ما تحمیل شود، ایران با استفاده از حق ذاتی دفاع مشروع خود، قاطعانه از ملت خویش دفاع و از منافع خود حفاظت خواهد كرد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح كرد: با توجه به مراتب فوق و وضعیت آشفته كنونی منطقه كه چشم‌انداز روشنی نیز برای آن متصور نیست، جامعه بین المللی به خصوص سازمان ملل متحد نمی‌توانند و نباید نسبت به برخورد با ریشه های آن بی‌تفاوت باشند.
تخت روانچی افزود: اگر این مسائل به طور كامل حل نشود، دامنه هرگونه درگیری احتمالی به سرعت از سطح منطقه‌ای فراتر رفته و با اطمینان پیامدهای جدی و گسترده‌ای بر صلح و امنیت بین المللی خواهد داشت.
وی ادامه داد: عدم اقدام، یك رهیافت باخت ـ باخت بوده و می‌تواند به یك فاجعه منجر شود كه باید از آن اجتناب شود. در واقع، تنها راه حل، اتخاذ رویكرد برد ـ برد از طریق مشاركت فعالانه است.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد اضافه كرد: بر این اساس، از نظر جمهوری اسلامی ایران، مسائل امنیتی پیچیده فعلی منطقه فقط از طریق تعامل سازنده و گفت وگو میان كشورهای حوزه خلیج فارس مهار و حل و فصل شدنی است.
تخت روانچی تصریح كرد: چنین گفت وگوی منطقه‌ای باید بر احترام متقابل و همچنین اصول كلی پذیرفته شده و اهداف مشترك، به ویژه احترام به حاكمیت، یكپارچگی سرزمینی و استقلال سیاسی همه كشورها؛ نقض‌ناپذیری مرزهای بین المللی؛ عدم دخالت در امور داخلی؛ حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات؛ عدم تهدید یا استفاده از زور و ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه در منطقه استوار باشد.
وی با اشاره به پیشنهاد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاكید كرد: ایجاد یك مجمع گفت وگوی جمعی در منطقه خلیج فارس برای تسهیل تعاملات، اقدامی است كه باید قبل از این انجام می‌شد.
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان كرد: فرآیند گفت وگوهای منطقه‌ای می‌تواند با تقویت تفاهم، به توافق در مورد طیف وسیعی از مسائل از جمله اقداماتی جهت تقویت اعتماد و امنیت، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و تضمین آزادی دریانوردی و جریان آزاد انرژی منجر شود. این فرآیند در نهایت حتی می‌تواند شامل ایجاد ترتیبات رسمی در زمینه عدم تجاوز و همچنین همكاری‌های امنیتی نیز باشد.
تخت روانچی خاطرنشان كرد: در همین راستا و با توجه به اینكه بند 8 قطعنامه 598 (1987) شورای امنیت، دبیركل را به بررسی «اقدامات لازم جهت تقویت امنیت و ثبات در منطقه» فراخوانده است، جنابعالی می‌توانید با اجرائی كردن این بند، چتر بین‌المللی لازم را برای راه اندازی چنین گفت وگوی منطقه‌ای را فراهم سازید.
وی از رئیس شورای امنیت خواست تا این نامه به عنوان سند شورای امنیت منتشر شود.
اروپام*1429