وزیر راه و شهرسازی: نهضت مسكن سازی در كشور ادامه دارد

بیرجند - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد: نهضت مسكن سازی همچنان در كشور ادامه دارد و باید برای خانه سازی گام های بلند و مستحكمی برداریم.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی عصر دوشنبه در آیین پایانی مسكن مهر خراسان جنوبی در بیرجند گفت: بر اساس برنامه مصوب باید اقدام های عملی خود را برای خانه دار شدن مردم نشان دهیم.
وی ابراز امیدواری كرد كه این حركت كمك كند در استان و شهرهای مختلف بتوانیم متناسب با نیازی كه وجود دارد پروژه های مسكن در قالب اقدام ملی برای تولید مسكن شهری ادامه یابد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: یكی از طرح های محوری در خراسان جنوبی تكمیل توسعه زیرساخت جاده ای، ریلی و فرودگاهی است.
او با اشاره به آغاز طرح توسعه فرودگاه بیرجند افزود: در حوزه راه آهن نیز قطعه ای كه مربوط به اتصال فردوس به راه آهن سراسری بود امروز عملیات اجرایی آن شروع شد.
اسلامی ادامه داد: خط راه آهن چابهار به بیرجند و خراسان رضوی هم یك یا دو قطعه از آن به سمت زاهدان و زابل آغاز شده و یك قطعه هم از سمت یونسی به گناباد در حال كار است.
وی با بیان اینكه تا دو سه ماه آینده عملیات اجرایی راه آهن از بیرجند هم در دستور كار قرار می گیرد گفت: كوشش می شود از چند منطقه و به صورت چند جانبه كار ساخت راه آهن دنبال شود تا خط آهن شمال به جنوب شكل گیرد و سهمی را در این كریدور اصلی به دست آوریم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ذخیره بزرگ معادن در خراسان جنوبی و سایر استان های شرقی بیان كرد: ساخت راه آهن در شكوفایی و توسعه این ذخایر نقش بسزایی خواهد داشت.
اسلامی به سكونت گاه غیر رسمی و بافت ناكارآمد در شهر بیرجند اشاره كرد و گفت: نباید اجازه دهیم كه شهرها در هسته پوسیده شوند و مردم در تنگنا باشند.
او ادامه داد: باز آفرینی شهری طرح های كیفیت بخشی زندگی مردم و نوسازی محلات است تا خانه های بدون ارزش ایستایی كه زندگی شهری را سخت كرده در مدار بازسازی و نوسازی قرار گیرد.
وی با تاكید بر اینكه سرانه های بازآفرینی شهری نیز باید در محلات هدف ایجاد شود اظهار كرد: نمونه این سرانه ها بهره برداری از مدرسه، سالن ورزشی، مركز محله و غیره بود كه در شهر بیرجند هم با كمك دستگاه های استانی و شهرداری شاهد احداث آن بودیم.
وزیر راه و شهرسازی افزود: این پروژه های باعث می شود كه مردم بتوانند نیازهای زندگی خود را با پشتیبانی های فكری و فرهنگی و امكانات ایجاد شده رفع كنند.
وی با اشاره به موضوع مهم در بازآفرینی شهری گفت: بافت های فاقد ارزش و تاریخی باید حفظ و احیا شده و كاربری هایی در آن وجود داشته باشد كه زندگی با كیفیت به این محلات بازگردد و خالی از سكنه نشوند.
اسلامی با اشاره به خطر تشدید آسیب های اجتماعی در بافت های ناكارآمد و سكونتگاه های غیر رسمی بیان كرد: امید است زنده سازی این محلات از طریق مشاركت میراث فرهنگی و شهرداری انجام شود.
وی یادآور شد: در بازدید انجام گرفته از محلات هدف شهر بیرجند اقدامات خوبی صورت گرفته كه امید است با تقویت و ادامه این پروژه ها منجر به باز زنده سازی محلات تاریخی بیرجند و سایر شهرهای دیگر باشیم.
وزیر راه و شهرسازی اقدامات جایگزینی در محلات و بافت های ناكارآمد را نیازمند به همت مشاركت مردمی دانست و گفت: با مشاركت مردم و امكانات قانونی برای بافت فرسوده بتوان پروژه هایی پیش بینی كرد.
وی بیان كرد: هدف برنامه های باز آفرینی شهری هم شامل احداث واحدهای خدمات عمومی و هم احداث مسكن با تسهیلات ارزان قیمت است كه اگر مردم ساكن استقبال كنند می توانیم بازسازی محلات را با تولید مسكن همزمان پیش ببریم تا یك تمدن جدید به لحاظ زندگی شهری شكل بگیرد.
اسلامی ضمن قدردانی از روند كیفی پروژه مسكن مهر ارتش در بیرجند گفت: كار با باید با كیفیت انجام شود و به خاطر رعایت ضوابط و معیارها، مردم از كیفیت ساخت لذت ببرند و دعا گو باشند.
وی با بیان اینكه كیفیت پروژه ها موجب بركت و توفیق در انجام كارها می شود افزود: این كیفیت باعث می شود كه بتوانیم خدمت به مردم را گسترده تر كنیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اختتامیه پروژه مسكن مهر خراسان جنوبی اظهار داشت: خراسان جنوبی پنجمین استان كشور است كه مسكن مهر در آن به اتمام رسید.
وی با اشاره به نیاز ارتش برای ادامه ساخت مسكن نیز گفت: این مهم در قالب مسكن ملی حمایت می شود و كاركنان ارتش هم مانند عموم مردم فاقد مسكن در این طرح می توانند ثبت نام كنند.
اسلامی در خصوص نیاز ساكنان مجتمع مسكن مهر ارتش بیرجند به بازارچه یادآور شد: ابلاغ لازم به اداره كل راه و شهرسازی استان انجام می شود تا با احداث بازارچه در این محل مردم برای خرید مایحتاج زندگی خود در مضیقه نباشند.
وزیر راه و شهرسازی ظهر امروز (دوشنبه) با هیات همراه برای افتتاح و كلنگ زنی 20 طرح با اعتبار 670 میلیارد تومان وارد خراسان جنوبی شد.
محمد اسلامی در این سفر یك روزه در بیرجند مركز استان حضور داشت و معاونان وی به شهرستان های نهبندان، طبس، فردوس و درمیان سفر كردند.
124 كیلومتر بزرگراه با اعتبار 2 هزار و 500 میلیارد ریال امروز (دوشنبه)همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی در خراسان جنوبی افتتاح و 133 كیلومتر راه و راه آهن با اعتبار موردنیاز 2 هزار و 900 میلیارد ریال كلنگ زنی شد.
همچنین با افتتاح 798 واحد تعاونی مسكن مهر پادگان 04 بیرجند، مراسم اختتامیه طرح مسكن مهر استان خراسان جنوبی با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.
9893 * 6054