۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۴۴
کد خبر: 83321653
۰ نفر
توان ایجاد روزانه 8 هزار شغل با مدیریت مصرف انرژی

تهران-ایرنا- مدیر طرح سی.ان.جی شركت ملی پخش فراورده های نفتی گفت: با جایگزین كردن سی.ان.جی به جای سوخت های دیگر، می توان روزانه هشت هزار شغل ایجاد كرد.

«حمید قاسمی ده چشمه»، در همایش چالش ها و فرصت های توسعه صنعت سی.ان.جی به آزاد شدن ورود خودروهای هیبریدی و برقی به كشور اشاره كرد و افزود: اینكار قدم بزرگی است زیرا می تواند قیمت خودرو را كاهش دهد.
وی ادامه داد: در این مورد هیبریدی را گاز-هیبرید هم در نظر گرفته ایم.
قاسمی تاكید كرد: امیدواریم قیمت بنزین اصلاح شود زیرا نهاده های انرژی ارزان به دست ما نمی رسد و منابع هیدروكربوری دارایی ما به شمار می آید.
وی گفت: زمانی كه گاز ارزان در دسترس است، باید آن را جایگزین سوخت های دیگركنیم و بعد از آن می توانیم با آرامش قیمت بنزین را افزایش دهیم.
قاسمی یكی از راهكارهای رونق سی.ان.جی را كاهش قیمت این سوخت دانست و ادامه داد: با این موضوع مخالفم زیرا اگر محصولی را به زیر قیمت عرضه كنیم، ارزش ذانی آن را از بین می بریم.
به گفته قاسمی، افزایش دامنه مصرف یكی از اقداماتی است كه باید انجام شود تا حامل حمل و نقل به سمت گاز بیایید كه با اینكار قیمت حمل و نقل تا 10 سال ثابت خواهد بود.
وی افزود: هزینه های هوشمندسازی چایگاه ها را دولتی كردیم و از بانك ها خواستیم در كنار سیستم هوشمند ساز قرار گیرند.
مدیر طرح سی.ان.جی ادامه داد: روال به این صورت است كه یك شركت هوشمندساز با همكاری بانك جایگاه ها را هوشمند كرده و هر جایگاه كه هوشمند شد 10 میلیون تومان دریافت می كند.
وی به سیستم پلاك خوان اشاره كرد و گفت: با این سیستم خودرو به محض ورود به جایگاه شناسایی می شود و در كل كشور قابل اجراست.
قاسمی افزود: در این روش اگر مردم بین بنزین و سی.ان.جی مدیریت مصرف داشته باشند می تواند در مصرف خود صرفه جویی كند.
وی تاكید كرد: با دو گانه سوز كردن كامیون ها 20 میلیون لیتر صرفه جویی در گازوییل ایجاد می شود كه معادل صد درصد فروش سی.ان.جی كشور است.

** وضعیت فعلی مصرف سوخت قابل استمرار نیست
مدیر گروه انرژی مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: شیوه فعلی هدفمندی، كشور را به ناكجا آباد می برد.
فریدون اسعدی، با بیان اینكه صنعت سی.ان.جی یكی از فرصت های كشور است، ادامه داد: هدفمندی باهدف مدیریت انرژی كشور اقتصادی اداره شده و رانت انرژی متوقف شود.
وی افزود: هر آنچه از افزایش قیمت مصرف انرژی عاید كشور می شود، به شكلی هدفمند دوباره توزیع می شود.
اسعدی تاكید كرد: جایگاه ها باید از قدرت و اختیار در فصایی كنترل پذیر و قابل نطارت برای ارایه خدمات دیگر برخوردار باشند.
وی به ایجاد نهاد رگولاتوری در پخش فراورده های نفتی اشاره كرد و گفت: در این نهاد هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی صاحب رای باشد تا قوانین لازم تدوین شود.
اقتصام*4018*9189